-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Monday 22nd July 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ଜିଲା ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ    (21-Jul-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ନୃସିଂହ ମନ୍ଦିର ଠାରେ ଗୁରୁ ପୁଜନୋତ୍ସବ   (21-Jul-2024)       ||      ରାଜବୈଦ୍ୟ ଚିନ୍ତାମଣି ବେହେରା ସ୍ମୃତି ପରିଷଦର ବୈଠକ   (21-Jul-2024)       ||      ଗୁରୁ ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପପରା ଅତୁଟ ବନ୍ଧନ “ତସ୍ମୈଶ୍ରୀ”   (21-Jul-2024)       ||      ତହସିଲଦାର ଓ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ମିଳିତ ଯାଞ୍ଚ   (21-Jul-2024)       ||      ଶ୍ରୀ ଗୋପାଳଜୀ ମନ୍ଦିର ସୋନପୁର ଠାରେ ଗୁରୁପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   (21-Jul-2024)       ||      ବନ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ମାଁ ପାଇଁ ଗଛ ଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   (21-Jul-2024)       ||      ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ବାକ୍ ଓ ଗୁଣିଗାରେଡି ଚିକିତ୍ସାର ବିକଳ ଚିତ୍ର: ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତି ଆସ୍ଥାନାହିଁ , ଅସଚେତନତା ଓ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସକୁ ଆଶ୍ରା    (21-Jul-2024)       ||      ବିବାହିତ ମହିଳା ସ୍କଟିରେ ବସି ପ୍ରେମିକ ସହ ଫେରାର "ସିସିଟିଭି ରେ କୋଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ   (21-Jul-2024)       ||      ଶିକ୍ଷକ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦୀପଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   (21-Jul-2024)       ||      ଉଦନ୍ତୀ ନଦୀ ପାଣିରୁ ମହିଳା ଉଦ୍ଧାର।   (21-Jul-2024)       ||      ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ବ୍ଲକ୍ ରେ ଉନ୍ନୟନ କାମରେ ଦୁର୍ନୀତି : ଜନପ୍ରତିନିଧି କରୁଛନ୍ତି ଠିକା  !   (21-Jul-2024)       ||      ପତଞ୍ଜଳୀ ଯୋଗ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଗରୁ ପୁର୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳନ   (21-Jul-2024)       ||      ଲଖପାଲିରେ ଡାଇରିଆ ଆତଙ୍କ, ୨ମୃତ, ୧୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଗାଁରୁ ୫୦୦ମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ,ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ   (21-Jul-2024)       ||      ମଝି ରାସ୍ତା ରେ ଜଳିଗଲା କାର   (20-Jul-2024)       ||      ପ୍ରାକୃତିକ ବିପତ୍ତି ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ତଥା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ    (20-Jul-2024)       ||      ସଟ ସାର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ଜଳିଲା କାର   (20-Jul-2024)       ||      ରାଜ୍ୟ ର ଏକ ନମ୍ବର ମୋଡେଲ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ର ଦୂରାବସ୍ଥା କୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋପ କଲେ କୃଷକ ସଂଗଠନ*- - *କୋଠା ନିର୍ମାଣ ଓ କିଣା ଯାଇଥିବା ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ ର ତଦନ୍ତ ଦାବୀ କଲେ ନାରୀ ନେତ୍ରୀ ସୋନାଲି   (20-Jul-2024)       ||      ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଦୁଇ ବେପାରୀ ଗିରଫ - ଗଞ୍ଜେଇ ଗୋଦାମ ପାଲଟିଛି ସୁବଳୟା ଅଞ୍ଚଳ - ମୁଖ୍ୟ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ପୁଲିସ ବିଫଲ   (20-Jul-2024)       ||      ବଦଳିବ କି ଜୁନାଗଡ ରାଜନୀତି ସମୀକରଣ !   (20-Jul-2024)       ||     

HOME   ରାଜ୍ୟ

ଦିଗବଳୟର ଡାକ ଦିବସ

09-Jul-2024



ଡେଲାଙ୍ଗ(ଦିଲୀପ କୁମାର ଧାଉଡିଆ): ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୯ ରେ “କଲ୍ ଅଫ୍ ଦି ହୋରାଇଜନ୍ ଡେ” ବା "ଦିଗ୍-ବଳୟ ର ଡାକ ଦିବସ" ପାଳନ କରାଯାଏ। ଜୀବନ ରେ ଆମେ ଅନେକ କିଛି ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖି ଥାଉ। ଆମେ ଯାହା ସ୍ବପ୍ନ  ଦେଖି ଥାଉ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟ ରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥାଉ କିମ୍ବା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରି ନଥାଉ।

 ଆଜିର ଦିବସରେ ଆମେ ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ।କଲ୍ ଅଫ୍ ଦି ହୋରାଇଜନ୍ ଡେ ର ଉତ୍ପତ୍ତି ଅସ୍ପଷ୍ଟ, ତେବେ ଏହା ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ। ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିବାରେ ବା କଳ୍ପନା କରିବାରେ ସୈ।ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ବିସ୍ତାରତା ରହିଥିବା ହେତୁ, ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ କାହାଣୀ ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସ୍ୱପ୍ନକୁ
ଆଶା ଏବଂ ସୁଯୋଗର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଏ। ସ୍ବପ୍ନ ଗୁଡିକ କିଛି ଅପହଞ୍ଚ କିମ୍ବା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସୂଚାଇ ପାରେ ଯାହା ଅନେକ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା ସମ୍ଭାବନା ବାହାରେ | 
୧୯୧୮ ରେ ଆମେରିକୀୟ ନାଟକ “ଦିଗ୍-ବଳୟ ପୂର୍ବରୁ” ପୁରସ୍କୃତ ହେଇଥିଲା। ନାଟ୍ୟକାର ଇଉଜିନ୍ ଓନିଲ୍ ମୁଖ୍ୟ ଚରିତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ, ଯାହାକି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଏବଂ  ଦୁ୍ଃସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଥାଏ। 
ଏହି ନାଟକଟି ଦୁଖଃଦ କାହାଣୀ ଡ୍ରାମା ପାଇଁ ୧୯୨୦ ପୁଲିଟର ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ଜିତିଥିଲା ଯାହା ଜଣଙ୍କର ଜୀବନକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସ୍ୱପ୍ନ କିପରି ଆବଶ୍ୟକ ସେ ବିଷୟରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲା।

ଯେହେତୁ ଆମର ଭବିଷ୍ୟତ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ, ଏହି ଦିବସରେ  ଆମର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା।
ଆମର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଗତିବିଧିକୁ କଳ୍ପନା କରିବା ଏବଂ ଆମର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁଃସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନ, ଏକ ସୁବିସ୍ତୃତ ସମତଳ କ୍ଷେତ୍ର, କିମ୍ବା ଏକ ଅମାପ ସମୁଦ୍ର ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ | 
ଦିଗ୍-ବଳୟ ର ଡାକ ଦିବସ ପାଳନ ହେଉଛି ଦୁଃସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟ, ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ରୂପାନ୍ତର ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ମାନବ ଲାଳସା ର ଏକ ସୁନ୍ଦର ଓ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବ |


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲା ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ନୃସିଂହ ମନ୍ଦିର ଠାରେ ଗୁରୁ ପୁଜନୋତ୍ସବ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ରାଜବୈଦ୍ୟ ଚିନ୍ତାମଣି ବେହେରା ସ୍ମୃତି ପରିଷଦର ବୈଠକ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗୁରୁ ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପପରା ଅତୁଟ ବନ୍ଧନ “ତସ୍ମୈଶ୍ରୀ”   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ତହସିଲଦାର ଓ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ମିଳିତ ଯାଞ୍ଚ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶ୍ରୀ ଗୋପାଳଜୀ ମନ୍ଦିର ସୋନପୁର ଠାରେ ଗୁରୁପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବନ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ମାଁ ପାଇଁ ଗଛ ଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   21-Jul-2024
  ରାଜ୍ୟ  
ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ବାକ୍ ଓ ଗୁଣିଗାରେଡି ଚିକିତ୍ସାର ବିକଳ ଚିତ୍ର: ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତି ଆସ୍ଥାନାହିଁ , ଅସଚେତନତା ଓ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସକୁ ଆଶ୍ରା   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିବାହିତ ମହିଳା ସ୍କଟିରେ ବସି ପ୍ରେମିକ ସହ ଫେରାର "ସିସିଟିଭି ରେ କୋଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶିକ୍ଷକ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦୀପଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଉଦନ୍ତୀ ନଦୀ ପାଣିରୁ ମହିଳା ଉଦ୍ଧାର।   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ବ୍ଲକ୍ ରେ ଉନ୍ନୟନ କାମରେ ଦୁର୍ନୀତି : ଜନପ୍ରତିନିଧି କରୁଛନ୍ତି ଠିକା  !   21-Jul-2024

You Might Also Like