-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Friday 20th May 2022 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ବିବାହର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପ୍ରତାରଣା: ଶେଷରେ ଲୋଇସିଂହା ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ପୀଡିତା    (19-May-2022)       ||      ଠିକାଦାର ପଡା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ    (19-May-2022)       ||      ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କ ମୃତ ଶରୀର ଏକଶଙ୍ଖ ତଳୁ ଠାବ    (19-May-2022)       ||      ପାଟଣାଗଡ ବ୍ଲକ୍ ଜେଇ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଆଉ ଏକ ଦିଗର ସମ୍ଭାବନା ! କପାକ୍ଷେତ ନିକଟସ୍ଥ ଫାର୍ମପଣ୍ଡ୍ କାରଣ ନୁହେଁ ତ ?    (19-May-2022)       ||      ମେ ୨୭ ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିବ ପ୍ରେମ ଏଟିଏମ୍‌   (19-May-2022)       ||      ଶିକ୍ଷକ କ୍ଷୀର ସାଗର ଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ   (19-May-2022)       ||      ମାଟିଆଭଟା ଗାଁର ପୋଖରୀ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜ୍ଜନା ଓ ପଦ୍ମଫୁଲ ସଫା କଲେ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକ ଗୋଷ୍ଠୀ   (19-May-2022)       ||      ଆର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସପ୍ତାହରେ ବୌଦ୍ଧର ଐତିହାସିକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିବେଦନ    (19-May-2022)       ||      ବିନିକାରେ ମଡେଲ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ଆରମ୍ଭ   (19-May-2022)       ||      ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଲେଜ ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ବଣ୍ଟନ   (19-May-2022)       ||      ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ମହୁରୁଣ୍ଡି ଗାଁର ବିଦ୍ୟାଳୟ    (19-May-2022)       ||      କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଓଟିଟି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ରେ ନୂଆ ଓ୍ବେବ ସିରିଜ୍ "ସୁପାରୀ"   (19-May-2022)       ||      ରେଢ଼ାଖୋଲ ଜଂଗଲରୁ ରଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପୁରୀ ଗଲା କାଠ   (18-May-2022)       ||      ଆର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସପ୍ତାହରେ ବୌଦ୍ଧର ଐତିହାସିକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିବେଦନ    (18-May-2022)       ||      ଷୋହଳ ପ୍ରହରୀ ନାମ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ   (18-May-2022)       ||      ଭାରତୀୟ ପ୍ରବାସୀ ପରିଷଦ ସଂଘ ତରଫରୁ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଆୟୋଜନ   (18-May-2022)       ||      ଲୋଇସିଂହାରେ ଅର୍ଗସ ନ୍ୟୁଜ ର ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଦଘାଟିତ    (18-May-2022)       ||      ଜାତୀୟ କରାଟେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ବଲାଙ୍ଗିର ଦଳର ଗୋଆ ଗସ୍ତ   (18-May-2022)       ||      ରାମକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ଉତ୍ସବ   (18-May-2022)       ||      କୃଷକନେତା ଡ.ସୁଧିର ପରିଚ୍ଛାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ ସ୍ୱର୍ଗତ ପରିଚ୍ଛା ଜଣେ ସାହସୀ ଚାଷୀ ନେତା ଥିଲେ-ନରସିଂହ   (18-May-2022)       ||     

HOME   ଅନ୍ୟାନ୍ୟ

ସାହିତ୍ୟରେ ବ୍ରତୀ ମମତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ

16-Dec-2020



ଗୋଟିଏ ପଟେ ପାରିବାରିକ ଜଞ୍ଜାଳ, ଅନ୍ୟପଟେ ନିଜର ବୃତ୍ତିଗତ ବ୍ୟସ୍ତତା ଏବଂ ଏହାରି ଭିତରେ ନିଜର ଲେଖନୀ ମୂନକୁ ବେଶ କ୍ରିୟାଶୀଳ କରିପାରିଥିବା ଜଣେ ସାହିତ୍ୟ ଅନୁରାଗୀ କବୟିତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ଡ. ମମତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସାହୁ ।  ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ଝରିଆପାଲି ଗାଁ ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ମମତା ସେହି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାକୁ ନିଜର କର୍ମଭୂମି ଭାବରେ ବାଛି ନେଇଛନ୍ତି । ପିତା ଦେବରାଜ ସାହୁ ଓ ମାତା ଗୀତାରାଣୀ ସାହୁଙ୍କ ଆଦର୍ଶରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ମମତାଙ୍କ ଲେଖନୀ  ଉଭୟ ଗଳ୍ପ, କବିତା ଓ ପ୍ରବନ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବେଶ ଗତିଶୀଳ । ସାହିତ୍ୟକୁ ନେଇ ମମତାଙ୍କ ରହିଛି ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ  ସପ୍ନ । ସଂପ୍ରତି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ସରକାରୀ(ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଡି)ଏଚ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଅଧ୍ୟାପିକା ଭାବରେ କାମ କରୁଥିବା ଏହି କବୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଲେଖନୀରେ ରହିଛି ସମାଜ ପାଇଁ କିଛି ବାର୍ତ୍ତା । ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକେ ପଢ଼ିପାରିବା ଓ ବୁଝିପାରିବା ଭଳି ସରଳ ଭାଷାରେ କବୟିତ୍ର ମମତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ନିଜର ସହିତ୍ୟ ସଜର୍ନା କରି  ସାହିତ୍ୟ ଜଗତରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଛନ୍ତି । କବୟିତ୍ରୀଙ୍କ  ଲିଖିତ ସମାଲୋଚନାମୂଳକ ପ୍ରବନ୍ଧ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ସୃଜନ ଓ ସମୀକ୍ଷା’  ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ସାରିଛି । ନିଜର ପ୍ରତିଭା ପାଇଁ ମମତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି । ୧୯୯୬ରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗାଳ୍ପିକ ସମ୍ମାନ, ପୂଣ୍ୟ ଉତ୍କଳ ସମ୍ମାନ, ନିଶିଗନ୍ଧା ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ, ୨ଠଠ୪ରେ ଭରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ମୃତି ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ୨ଠ୧୭ ମସିହାରେ ବେଙ୍ଗଲୋର ଡ. ସର୍ବପଲ୍ଲୀ ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ରୁ ମର୍ଯ୍ୟାଦାଜନକ ଡି.ଲିଟ୍ ସମ୍ମାନ ପାଇଛନ୍ତି ମମତା । ସେହିପରି ୨ଠ୧୯ ମସିହାରେ ଇଭେଣ୍ଟସ୍ ପବ୍ଲିକେସନ ପକ୍ଷରୁ ମମତା ଶ୍ରେଷ୍ଠ କବୟିତ୍ରୀ ର ସମ୍ମାନ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ବର୍ଷ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀର ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ମମତା ।  ମମତାଙ୍କ ସାରସ୍ୱତ ଯାତ୍ରା  ଓ ବୃତ୍ତିଗତ ଜୀବନ ସୁଗମ ଓ ସୁଖମୟ ହେଉ, ପ୍ରେରଣା ପରିବାର ତରଫରୁ ମାଁ ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ଠାରେ କାମନା । 
  ସାହିତ୍ୟରେ ବ୍ରତୀ ତଥା ସପ୍ନ ଓ ସମ୍ଭାବନାର ସ୍ୱର ମମତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀଙ୍କ ପରି ଜଣେ କବୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆସନ୍ତୁ ଶୁଣିବା ଏକ ଭିନ୍ନ ସ୍ୱାଦର କବିତା । 


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିବାହର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପ୍ରତାରଣା: ଶେଷରେ ଲୋଇସିଂହା ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ପୀଡିତା   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଠିକାଦାର ପଡା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କ ମୃତ ଶରୀର ଏକଶଙ୍ଖ ତଳୁ ଠାବ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପାଟଣାଗଡ ବ୍ଲକ୍ ଜେଇ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଆଉ ଏକ ଦିଗର ସମ୍ଭାବନା ! କପାକ୍ଷେତ ନିକଟସ୍ଥ ଫାର୍ମପଣ୍ଡ୍ କାରଣ ନୁହେଁ ତ ?   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ମେ ୨୭ ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିବ ପ୍ରେମ ଏଟିଏମ୍‌   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶିକ୍ଷକ କ୍ଷୀର ସାଗର ଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ମାଟିଆଭଟା ଗାଁର ପୋଖରୀ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜ୍ଜନା ଓ ପଦ୍ମଫୁଲ ସଫା କଲେ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକ ଗୋଷ୍ଠୀ   19-May-2022
  ରାଜ୍ୟ  
ଆର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସପ୍ତାହରେ ବୌଦ୍ଧର ଐତିହାସିକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିବେଦନ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିନିକାରେ ମଡେଲ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ଆରମ୍ଭ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଲେଜ ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ବଣ୍ଟନ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ମହୁରୁଣ୍ଡି ଗାଁର ବିଦ୍ୟାଳୟ   19-May-2022
  ମନୋରଞ୍ଜନ  
କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଓଟିଟି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ରେ ନୂଆ ଓ୍ବେବ ସିରିଜ୍ "ସୁପାରୀ"   19-May-2022

You Might Also Like