-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Monday 22nd July 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ମାତୃ ବିୟୋଗ    (22-Jul-2024)       ||      ଗୁରୁ ପୁର୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   (22-Jul-2024)       ||      ଜିଲା ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ    (21-Jul-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ନୃସିଂହ ମନ୍ଦିର ଠାରେ ଗୁରୁ ପୁଜନୋତ୍ସବ   (21-Jul-2024)       ||      ରାଜବୈଦ୍ୟ ଚିନ୍ତାମଣି ବେହେରା ସ୍ମୃତି ପରିଷଦର ବୈଠକ   (21-Jul-2024)       ||      ଗୁରୁ ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପପରା ଅତୁଟ ବନ୍ଧନ “ତସ୍ମୈଶ୍ରୀ”   (21-Jul-2024)       ||      ତହସିଲଦାର ଓ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ମିଳିତ ଯାଞ୍ଚ   (21-Jul-2024)       ||      ଶ୍ରୀ ଗୋପାଳଜୀ ମନ୍ଦିର ସୋନପୁର ଠାରେ ଗୁରୁପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   (21-Jul-2024)       ||      ବନ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ମାଁ ପାଇଁ ଗଛ ଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   (21-Jul-2024)       ||      ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ବାକ୍ ଓ ଗୁଣିଗାରେଡି ଚିକିତ୍ସାର ବିକଳ ଚିତ୍ର: ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତି ଆସ୍ଥାନାହିଁ , ଅସଚେତନତା ଓ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସକୁ ଆଶ୍ରା    (21-Jul-2024)       ||      ବିବାହିତ ମହିଳା ସ୍କଟିରେ ବସି ପ୍ରେମିକ ସହ ଫେରାର "ସିସିଟିଭି ରେ କୋଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ   (21-Jul-2024)       ||      ଶିକ୍ଷକ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦୀପଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   (21-Jul-2024)       ||      ଉଦନ୍ତୀ ନଦୀ ପାଣିରୁ ମହିଳା ଉଦ୍ଧାର।   (21-Jul-2024)       ||      ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ବ୍ଲକ୍ ରେ ଉନ୍ନୟନ କାମରେ ଦୁର୍ନୀତି : ଜନପ୍ରତିନିଧି କରୁଛନ୍ତି ଠିକା  !   (21-Jul-2024)       ||      ପତଞ୍ଜଳୀ ଯୋଗ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଗରୁ ପୁର୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳନ   (21-Jul-2024)       ||      ଲଖପାଲିରେ ଡାଇରିଆ ଆତଙ୍କ, ୨ମୃତ, ୧୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଗାଁରୁ ୫୦୦ମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ,ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ   (21-Jul-2024)       ||      ମଝି ରାସ୍ତା ରେ ଜଳିଗଲା କାର   (20-Jul-2024)       ||      ପ୍ରାକୃତିକ ବିପତ୍ତି ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ତଥା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ    (20-Jul-2024)       ||      ସଟ ସାର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ଜଳିଲା କାର   (20-Jul-2024)       ||      ରାଜ୍ୟ ର ଏକ ନମ୍ବର ମୋଡେଲ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ର ଦୂରାବସ୍ଥା କୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋପ କଲେ କୃଷକ ସଂଗଠନ*- - *କୋଠା ନିର୍ମାଣ ଓ କିଣା ଯାଇଥିବା ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ ର ତଦନ୍ତ ଦାବୀ କଲେ ନାରୀ ନେତ୍ରୀ ସୋନାଲି   (20-Jul-2024)       ||     

HOME   ଅନ୍ୟାନ୍ୟ

ସାହିତ୍ୟରେ ବ୍ରତୀ ମମତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ

16-Dec-2020



ଗୋଟିଏ ପଟେ ପାରିବାରିକ ଜଞ୍ଜାଳ, ଅନ୍ୟପଟେ ନିଜର ବୃତ୍ତିଗତ ବ୍ୟସ୍ତତା ଏବଂ ଏହାରି ଭିତରେ ନିଜର ଲେଖନୀ ମୂନକୁ ବେଶ କ୍ରିୟାଶୀଳ କରିପାରିଥିବା ଜଣେ ସାହିତ୍ୟ ଅନୁରାଗୀ କବୟିତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ଡ. ମମତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ସାହୁ ।  ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ଝରିଆପାଲି ଗାଁ ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ମମତା ସେହି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାକୁ ନିଜର କର୍ମଭୂମି ଭାବରେ ବାଛି ନେଇଛନ୍ତି । ପିତା ଦେବରାଜ ସାହୁ ଓ ମାତା ଗୀତାରାଣୀ ସାହୁଙ୍କ ଆଦର୍ଶରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ମମତାଙ୍କ ଲେଖନୀ  ଉଭୟ ଗଳ୍ପ, କବିତା ଓ ପ୍ରବନ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବେଶ ଗତିଶୀଳ । ସାହିତ୍ୟକୁ ନେଇ ମମତାଙ୍କ ରହିଛି ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ  ସପ୍ନ । ସଂପ୍ରତି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ସରକାରୀ(ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଡି)ଏଚ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଅଧ୍ୟାପିକା ଭାବରେ କାମ କରୁଥିବା ଏହି କବୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଲେଖନୀରେ ରହିଛି ସମାଜ ପାଇଁ କିଛି ବାର୍ତ୍ତା । ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକେ ପଢ଼ିପାରିବା ଓ ବୁଝିପାରିବା ଭଳି ସରଳ ଭାଷାରେ କବୟିତ୍ର ମମତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ନିଜର ସହିତ୍ୟ ସଜର୍ନା କରି  ସାହିତ୍ୟ ଜଗତରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଛନ୍ତି । କବୟିତ୍ରୀଙ୍କ  ଲିଖିତ ସମାଲୋଚନାମୂଳକ ପ୍ରବନ୍ଧ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ସୃଜନ ଓ ସମୀକ୍ଷା’  ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ସାରିଛି । ନିଜର ପ୍ରତିଭା ପାଇଁ ମମତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି । ୧୯୯୬ରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗାଳ୍ପିକ ସମ୍ମାନ, ପୂଣ୍ୟ ଉତ୍କଳ ସମ୍ମାନ, ନିଶିଗନ୍ଧା ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ, ୨ଠଠ୪ରେ ଭରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ମୃତି ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ୨ଠ୧୭ ମସିହାରେ ବେଙ୍ଗଲୋର ଡ. ସର୍ବପଲ୍ଲୀ ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ରୁ ମର୍ଯ୍ୟାଦାଜନକ ଡି.ଲିଟ୍ ସମ୍ମାନ ପାଇଛନ୍ତି ମମତା । ସେହିପରି ୨ଠ୧୯ ମସିହାରେ ଇଭେଣ୍ଟସ୍ ପବ୍ଲିକେସନ ପକ୍ଷରୁ ମମତା ଶ୍ରେଷ୍ଠ କବୟିତ୍ରୀ ର ସମ୍ମାନ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ବର୍ଷ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀର ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ମମତା ।  ମମତାଙ୍କ ସାରସ୍ୱତ ଯାତ୍ରା  ଓ ବୃତ୍ତିଗତ ଜୀବନ ସୁଗମ ଓ ସୁଖମୟ ହେଉ, ପ୍ରେରଣା ପରିବାର ତରଫରୁ ମାଁ ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ଠାରେ କାମନା । 
  ସାହିତ୍ୟରେ ବ୍ରତୀ ତଥା ସପ୍ନ ଓ ସମ୍ଭାବନାର ସ୍ୱର ମମତା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀଙ୍କ ପରି ଜଣେ କବୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆସନ୍ତୁ ଶୁଣିବା ଏକ ଭିନ୍ନ ସ୍ୱାଦର କବିତା । 


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ମାତୃ ବିୟୋଗ   22-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗୁରୁ ପୁର୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   22-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲା ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ନୃସିଂହ ମନ୍ଦିର ଠାରେ ଗୁରୁ ପୁଜନୋତ୍ସବ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ରାଜବୈଦ୍ୟ ଚିନ୍ତାମଣି ବେହେରା ସ୍ମୃତି ପରିଷଦର ବୈଠକ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗୁରୁ ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପପରା ଅତୁଟ ବନ୍ଧନ “ତସ୍ମୈଶ୍ରୀ”   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ତହସିଲଦାର ଓ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ମିଳିତ ଯାଞ୍ଚ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶ୍ରୀ ଗୋପାଳଜୀ ମନ୍ଦିର ସୋନପୁର ଠାରେ ଗୁରୁପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବନ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ମାଁ ପାଇଁ ଗଛ ଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   21-Jul-2024
  ରାଜ୍ୟ  
ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ବାକ୍ ଓ ଗୁଣିଗାରେଡି ଚିକିତ୍ସାର ବିକଳ ଚିତ୍ର: ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତି ଆସ୍ଥାନାହିଁ , ଅସଚେତନତା ଓ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସକୁ ଆଶ୍ରା   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିବାହିତ ମହିଳା ସ୍କଟିରେ ବସି ପ୍ରେମିକ ସହ ଫେରାର "ସିସିଟିଭି ରେ କୋଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶିକ୍ଷକ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦୀପଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   21-Jul-2024

You Might Also Like