-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Tuesday 5th July 2022 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ହେରା ପଞ୍ଚମୀ ଉପଲକ୍ଷେ ପଞ୍ଚମ ର ଭଜନ ସନ୍ଧ୍ୟା   (05-Jul-2022)       ||      ହଜିଥିବା ମୋବାଇଲ ଓ ଟଙ୍କା ଫେରାଇ ରେଲୱେ ସୁଇପରଙ୍କ ହୃଦୟ ବିଜୟ କଲେ ବିଜୟିନୀ   (05-Jul-2022)       ||      ରକ୍ତଦାନ ପାଇଁ ନାରୀ ସମାଜକୁ ଆହ୍ୱାନ କଲେ କାବ୍ୟଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ   (05-Jul-2022)       ||      ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇ ଚମ୍ପଟ୍ ମାରିଲା ସ୍ବାମୀ, ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ଫାଣ୍ଡିରେ ମହିଳା ସଂଗଠନ    (05-Jul-2022)       ||      ମୁରିବାହାଲ ତାଲୁକ୍ ଆଇନ ସେବା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜ ପରିସରରେ ୭୩ ତମ ବନ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ    (05-Jul-2022)       ||      ଦନ୍ତୁରିତ ରାସ୍ତା କୁ ପିଚୁକରଣ କରିବାପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ   (05-Jul-2022)       ||      ମାଁ କ୍ରସରରେ ଅଘଟଣ,ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ଗ୍ୟାସସିଣ୍ଡର ବ୍ଲାଷ୍ଟରୁ ୩ଜଣ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର   (05-Jul-2022)       ||      ମହର୍ଷି ବୁଦ୍ଧରାମ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜରେ ବନ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ    (05-Jul-2022)       ||      ବାରହା ମାଂସ ,ଦେଶୀ ବନ୍ଧୁକ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ,   (05-Jul-2022)       ||      ବନମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ   (05-Jul-2022)       ||      ମୁରିବ।ହାଲ ତାଲୁକ୍ ଆଇନ ସେବା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜ ପରିସରରେ ୭୩ ତମ ବନ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟ କର୍ମ।   (05-Jul-2022)       ||      ସିନ୍ଧେକେଲା ନିଶାନୀ ପାହାଡ ରେ ବନୀକରଣ   (05-Jul-2022)       ||      ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ ରେ ଶ୍ରାବଣ ମେଳା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ। ପାନୀୟଜଳ, ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା କୁ ଗୁରୁତ୍ବ   (05-Jul-2022)       ||      ଜଗତା ଘାଇ ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି, ଖବର ସଂଗ୍ରହ ରେ ଯାଇଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କୁ ପେଟି କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର ତଥା କାଳିମେଘି ପଞ୍ଚାୟତ ର ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦବଙ୍ଗଗିରି   (04-Jul-2022)       ||      ମେଘଦୂତ ଆୱାର୍ଡ ଅଧିକାରୀ ଅଶୋକ କୁମାର ସାହୁଙ୍କୁ କଟକ ଦକ୍ଷିଣ ଡାକ ମଣ୍ଡଳ ତରଫରୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   (04-Jul-2022)       ||      ସଙ୍କୁଳ ସାମୂହିକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କର୍ମଶାଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ    (04-Jul-2022)       ||      ଅର୍ଦ୍ଧେନ୍ଦୁ ଦାସଙ୍କ ଗିରଫ ପ୍ରତିବାଦରେ କୋକସରା ବ୍ଲକ୍ ସାମ୍ବାଦିକ ସଙ୍ଘ ପକ୍ଷରୁଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ   (04-Jul-2022)       ||      କୁରୁଲ ରାମଜୀ ହାଇସ୍କୁଲର ପୁରାତନ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ମାନଙ୍କ ମୋ’ ସ୍କୁଲ ଯୋଜନା ର ବୈଠକ   (04-Jul-2022)       ||      ରଥଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ଅଂକୁର ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ତରଫରୁ ଭକ୍ତି କବିତା ଆସର    (04-Jul-2022)       ||      କ୍ରୀଡା ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ବିଦାୟକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା    (04-Jul-2022)       ||     

HOME   ବିଶେଷ

ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକମାନେ ହିଁ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ନମ୍ବର

12-Jun-2021



(ପ୍ରେରଣା ଖବର ବ୍ୟୁରୋ) :କିଛି ଦିନ ହେବ ଆମେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଦେଖୁଛନ୍ତି । କେହି ଜଣେ ରୋଗୀକୁ ଯେତେବେଳେ ଜରୁରୀ ସେବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଯାଉଛି ସେତେବେଳେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଦେଖା ଦିଏ, ଆଉ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଆସେ ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ । ଜଣେ ଅଜଣା, ଅଚିହ୍ନା ରୋଗୀକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଶହ ଶହ ଲୋକ ସାମାଜିକ ଗଣ ମାଧ୍ୟାମରେ ଖବର ପାଇ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବାହାରିପଡନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ମୋ ଛାତି କୁଣ୍ଢେ ମୋଟ ହେଇଯାଏ। ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବାହାରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଯେତେ ଗରିବ, ଅବହେଳିତ କହିଲେ ବି ଓଡ଼ିଶା ଆଜି ଯଥେଷ୍ଟ ସକ୍ଷମ । ଶହ ଶହ ଲୋକ ଗୋଟିଏ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏକାଠି କରିବା କିଛି ସାଧାରଣ କଥା ନୁହେଁ । ଏହି ଓଡ଼ିଆ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଁ ବି ନିଜକୁ ଗର୍ବ କରେ । 

ହେଲେ ଏହା ସହିତ ମନରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯାଏ ଅନେକ କଥା । ECMO ମେସିନ ଓଡ଼ିଶାରେ କୌଣସି ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ  ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା କଣ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର କାମ ନୁହଁ? ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଯନ୍ତ୍ର କିଣିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ପାଖରେ ଯଦି ଅର୍ଥ ନାହିଁ ତେବେ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟେଣ୍ଡରରେ ଟୀକା କିଣିବାକୁ କେମିତି ମନ ବଳାଇଥିଲେ? ନା ଗ୍ଲୋବାଲ ଟେଣ୍ଡର ଏକ ରାଜନୈତିକ ଚାଲ ଥିଲା? 

ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରି ପଠାଉଛନ୍ତି କଣ କେବଳ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର ପକେଟ ଗରମ କରିବା ପାଇଁ? କାରଣ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ମେସିନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଘରୋଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଦିନକୁ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର କଣ ଏହା ଦାୟିତ୍ଵ ନୁହଁ ଯେ ଉକ୍ତ ଘରୋଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ କମ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ECMO ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉକ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା? କିଛି ନହେଲେ ବି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜ୍ୟ ବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ନିଜେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ପାରିଥାନ୍ତେ । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନା ଯଦି ଓଡ଼ିଶାରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ଗୁରୁତର ରୋଗୀ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଯାଏଁ ସହାୟତା ପାଇ ପାରିଥାନ୍ତା ।

ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସେଲକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଯେ ECMO ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ । ସେହି ଦିଗରେ ଯଦି ଓଡ଼ିଆ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଅନେକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ECMO ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇ ପାରିଥାଆନ୍ତା । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବେ ଏମ୍ସରେ ଦୁଇଟି ECMO ଲଗାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ତ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରକୁ ଜାଗିବ ଜରୁରୀ । ନଚେତ୍ ଏମିତି ବାହାର ରାଜ୍ୟ ସହ କେତେଦିନ ଆମେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ।

ନିଜକୁ ଏକ ନମ୍ବର କହୁଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେବେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା ରୋଗୀକୁ ସହଯୋଗ କରୁଥିବା ସାଧାରଣ ଓଡ଼ିଆ ମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ  ବୋଲି କି? ଆମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିନା ନାଁକୁ ଏକ ନମ୍ବର କହୁଛନ୍ତି, ହେଲେ ଆଜି ମନେ ହୁଏ, ଆମ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକ ମାନେ ହିଁ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ନମ୍ବର ।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ହେରା ପଞ୍ଚମୀ ଉପଲକ୍ଷେ ପଞ୍ଚମ ର ଭଜନ ସନ୍ଧ୍ୟା   05-Jul-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ହଜିଥିବା ମୋବାଇଲ ଓ ଟଙ୍କା ଫେରାଇ ରେଲୱେ ସୁଇପରଙ୍କ ହୃଦୟ ବିଜୟ କଲେ ବିଜୟିନୀ   05-Jul-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ରକ୍ତଦାନ ପାଇଁ ନାରୀ ସମାଜକୁ ଆହ୍ୱାନ କଲେ କାବ୍ୟଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ   05-Jul-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇ ଚମ୍ପଟ୍ ମାରିଲା ସ୍ବାମୀ, ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ଫାଣ୍ଡିରେ ମହିଳା ସଂଗଠନ   05-Jul-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ମୁରିବାହାଲ ତାଲୁକ୍ ଆଇନ ସେବା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜ ପରିସରରେ ୭୩ ତମ ବନ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   05-Jul-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଦନ୍ତୁରିତ ରାସ୍ତା କୁ ପିଚୁକରଣ କରିବାପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ   05-Jul-2022
  ରାଜ୍ୟ  
ମାଁ କ୍ରସରରେ ଅଘଟଣ,ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ଗ୍ୟାସସିଣ୍ଡର ବ୍ଲାଷ୍ଟରୁ ୩ଜଣ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର   05-Jul-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ମହର୍ଷି ବୁଦ୍ଧରାମ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜରେ ବନ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   05-Jul-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ବାରହା ମାଂସ ,ଦେଶୀ ବନ୍ଧୁକ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ,   05-Jul-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ବନମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ   05-Jul-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ମୁରିବ।ହାଲ ତାଲୁକ୍ ଆଇନ ସେବା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜ ପରିସରରେ ୭୩ ତମ ବନ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟ କର୍ମ।   05-Jul-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ସିନ୍ଧେକେଲା ନିଶାନୀ ପାହାଡ ରେ ବନୀକରଣ   05-Jul-2022

You Might Also Like