-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Friday 9th December 2022 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ରିଷିଡା କପ ଫୁଟବଲ: ସିଆଲି ସୋନପୁର କୁ ହରାଇ ତୁଷୁରା ଫାଇନାଲରେ ।   (09-Dec-2022)       ||      ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ ଘୁମୁରା-୨୦୨୩ ପାଳନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କମିଟି ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ।   (09-Dec-2022)       ||      ରାଜଧାନୀରେ କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ, ଲଜ୍ଜ୍ୟାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ   (09-Dec-2022)       ||      ସିଦ୍ଧାର୍ଥ କଲେଜ ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୀତା ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ।   (09-Dec-2022)       ||      ପଲ୍ଲିଶ୍ରୀ କଲେଜ ରେ ବାର୍ଷିକ କ୍ରିଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା   (09-Dec-2022)       ||      ସିନ୍ଧେକେଲା ଥାନାରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ନୁଆ ଥାନାଧିକାରୀ    (09-Dec-2022)       ||      ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିର ବିଜୟ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ମିଷ୍ଠାନ ବଣ୍ଟନ    (09-Dec-2022)       ||      ସମାଜସେବୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାଢୀ ଶିଶୁ କଲ୍ଯାଣ ସମିତି ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତ I   (09-Dec-2022)       ||      ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ   (08-Dec-2022)       ||      ପଦ୍ମପୁର ଉପ ନିର୍ବାଚନ ବିଜେଡି ବିଜୟୀ..... ରିଷିଡା ରେ ବିଜୟ ଉତ୍ସବ ପାଳିଲେ ବିଜେଡି କର୍ମୀ   (08-Dec-2022)       ||      ମୈନପୁରୀ ଆସନରେ ବାଜିମାତ କଲେ ମୁଲାୟମଙ୍କ ବୋହୂ ଡିମ୍ପଲ ଯାଦବ।    (08-Dec-2022)       ||      ରିଷିଡା କପ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଚିଚର୍ଲା କୁ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଟ୍ରାଇବ୍ରେକରରେ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିରେ   (08-Dec-2022)       ||      ନିଶା ନିବାରଣ ସଚେତନତା ରଥ ର ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମl - ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ -   (08-Dec-2022)       ||      ନୂଆପଡ଼ା : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା କରି ମିଛ ନାଟକ କରୁଥିଲା ସ୍ୱାମୀ    (08-Dec-2022)       ||      ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ଭୋଟ ରେ ବିଜୟୀ ହେଲେ ବର୍ଷା ସିଂ ବରିହା   (08-Dec-2022)       ||      କୁଚିଣ୍ଡା ଜିଲ୍ଲା ଗଠନ ଦାବି ନେଇ ସର୍ବ ଦଳୀୟ ବୈଠକ, ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ସଜବାଜ I   (08-Dec-2022)       ||      ଯୋରନ୍ଦା ଗାଦି ଭାଙ୍ଗିବାର ପ୍ରତିବାଦ ଓ ଥଇଥାନ ଦାବି କରି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଓ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ I   (08-Dec-2022)       ||      ପଦ୍ମପୁର ଫାଇଟ : ୧୫ ରାଉଣ୍ଡ ସୁଦ୍ଧା ଆଗରେ ଅଛି ବିଜେଡି    (08-Dec-2022)       ||      ଏସଏସଏ, ୟୁନିଟ ଲୋଇସିଂହା ଓ ଆଗଲପୁର ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱରତ୍ନ ଡ଼. ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ୬୬ ତମ ମହା ପରିନିର୍ବାଣ ଦିବସ ପାଳନ   (08-Dec-2022)       ||      "ଦମନ" ଦେଖିଲେ ସଦର ହସ୍‌ପିଟାଲ୍ କର୍ମଚାରୀ I   (08-Dec-2022)       ||     

HOME   ବିଶେଷ

ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକମାନେ ହିଁ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ନମ୍ବର

12-Jun-2021



(ପ୍ରେରଣା ଖବର ବ୍ୟୁରୋ) :କିଛି ଦିନ ହେବ ଆମେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଦେଖୁଛନ୍ତି । କେହି ଜଣେ ରୋଗୀକୁ ଯେତେବେଳେ ଜରୁରୀ ସେବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଯାଉଛି ସେତେବେଳେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଦେଖା ଦିଏ, ଆଉ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଆସେ ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ । ଜଣେ ଅଜଣା, ଅଚିହ୍ନା ରୋଗୀକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଶହ ଶହ ଲୋକ ସାମାଜିକ ଗଣ ମାଧ୍ୟାମରେ ଖବର ପାଇ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବାହାରିପଡନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ମୋ ଛାତି କୁଣ୍ଢେ ମୋଟ ହେଇଯାଏ। ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବାହାରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଯେତେ ଗରିବ, ଅବହେଳିତ କହିଲେ ବି ଓଡ଼ିଶା ଆଜି ଯଥେଷ୍ଟ ସକ୍ଷମ । ଶହ ଶହ ଲୋକ ଗୋଟିଏ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏକାଠି କରିବା କିଛି ସାଧାରଣ କଥା ନୁହେଁ । ଏହି ଓଡ଼ିଆ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଁ ବି ନିଜକୁ ଗର୍ବ କରେ । 

ହେଲେ ଏହା ସହିତ ମନରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯାଏ ଅନେକ କଥା । ECMO ମେସିନ ଓଡ଼ିଶାରେ କୌଣସି ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ  ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା କଣ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର କାମ ନୁହଁ? ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଯନ୍ତ୍ର କିଣିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ପାଖରେ ଯଦି ଅର୍ଥ ନାହିଁ ତେବେ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟେଣ୍ଡରରେ ଟୀକା କିଣିବାକୁ କେମିତି ମନ ବଳାଇଥିଲେ? ନା ଗ୍ଲୋବାଲ ଟେଣ୍ଡର ଏକ ରାଜନୈତିକ ଚାଲ ଥିଲା? 

ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରି ପଠାଉଛନ୍ତି କଣ କେବଳ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର ପକେଟ ଗରମ କରିବା ପାଇଁ? କାରଣ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ମେସିନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଘରୋଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଦିନକୁ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର କଣ ଏହା ଦାୟିତ୍ଵ ନୁହଁ ଯେ ଉକ୍ତ ଘରୋଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ କମ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ECMO ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉକ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା? କିଛି ନହେଲେ ବି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜ୍ୟ ବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ନିଜେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ପାରିଥାନ୍ତେ । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନା ଯଦି ଓଡ଼ିଶାରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ଗୁରୁତର ରୋଗୀ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଯାଏଁ ସହାୟତା ପାଇ ପାରିଥାନ୍ତା ।

ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସେଲକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଯେ ECMO ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ । ସେହି ଦିଗରେ ଯଦି ଓଡ଼ିଆ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଅନେକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ECMO ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇ ପାରିଥାଆନ୍ତା । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବେ ଏମ୍ସରେ ଦୁଇଟି ECMO ଲଗାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ତ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରକୁ ଜାଗିବ ଜରୁରୀ । ନଚେତ୍ ଏମିତି ବାହାର ରାଜ୍ୟ ସହ କେତେଦିନ ଆମେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ।

ନିଜକୁ ଏକ ନମ୍ବର କହୁଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେବେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା ରୋଗୀକୁ ସହଯୋଗ କରୁଥିବା ସାଧାରଣ ଓଡ଼ିଆ ମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ  ବୋଲି କି? ଆମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିନା ନାଁକୁ ଏକ ନମ୍ବର କହୁଛନ୍ତି, ହେଲେ ଆଜି ମନେ ହୁଏ, ଆମ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକ ମାନେ ହିଁ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ନମ୍ବର ।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ରିଷିଡା କପ ଫୁଟବଲ: ସିଆଲି ସୋନପୁର କୁ ହରାଇ ତୁଷୁରା ଫାଇନାଲରେ ।   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ ଘୁମୁରା-୨୦୨୩ ପାଳନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କମିଟି ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ।   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ରାଜଧାନୀରେ କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ, ଲଜ୍ଜ୍ୟାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ସିଦ୍ଧାର୍ଥ କଲେଜ ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୀତା ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ।   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପଲ୍ଲିଶ୍ରୀ କଲେଜ ରେ ବାର୍ଷିକ କ୍ରିଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା   09-Dec-2022
  ରାଜ୍ୟ  
ସିନ୍ଧେକେଲା ଥାନାରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ନୁଆ ଥାନାଧିକାରୀ   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିର ବିଜୟ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ମିଷ୍ଠାନ ବଣ୍ଟନ   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ସମାଜସେବୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାଢୀ ଶିଶୁ କଲ୍ଯାଣ ସମିତି ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତ I   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ   08-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପଦ୍ମପୁର ଉପ ନିର୍ବାଚନ ବିଜେଡି ବିଜୟୀ..... ରିଷିଡା ରେ ବିଜୟ ଉତ୍ସବ ପାଳିଲେ ବିଜେଡି କର୍ମୀ   08-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ମୈନପୁରୀ ଆସନରେ ବାଜିମାତ କଲେ ମୁଲାୟମଙ୍କ ବୋହୂ ଡିମ୍ପଲ ଯାଦବ।   08-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ରିଷିଡା କପ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଚିଚର୍ଲା କୁ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଟ୍ରାଇବ୍ରେକରରେ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିରେ   08-Dec-2022

You Might Also Like