-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Monday 22nd July 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ଜିଲା ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ    (21-Jul-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ନୃସିଂହ ମନ୍ଦିର ଠାରେ ଗୁରୁ ପୁଜନୋତ୍ସବ   (21-Jul-2024)       ||      ରାଜବୈଦ୍ୟ ଚିନ୍ତାମଣି ବେହେରା ସ୍ମୃତି ପରିଷଦର ବୈଠକ   (21-Jul-2024)       ||      ଗୁରୁ ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପପରା ଅତୁଟ ବନ୍ଧନ “ତସ୍ମୈଶ୍ରୀ”   (21-Jul-2024)       ||      ତହସିଲଦାର ଓ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ମିଳିତ ଯାଞ୍ଚ   (21-Jul-2024)       ||      ଶ୍ରୀ ଗୋପାଳଜୀ ମନ୍ଦିର ସୋନପୁର ଠାରେ ଗୁରୁପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   (21-Jul-2024)       ||      ବନ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ମାଁ ପାଇଁ ଗଛ ଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   (21-Jul-2024)       ||      ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ବାକ୍ ଓ ଗୁଣିଗାରେଡି ଚିକିତ୍ସାର ବିକଳ ଚିତ୍ର: ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତି ଆସ୍ଥାନାହିଁ , ଅସଚେତନତା ଓ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସକୁ ଆଶ୍ରା    (21-Jul-2024)       ||      ବିବାହିତ ମହିଳା ସ୍କଟିରେ ବସି ପ୍ରେମିକ ସହ ଫେରାର "ସିସିଟିଭି ରେ କୋଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ   (21-Jul-2024)       ||      ଶିକ୍ଷକ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦୀପଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   (21-Jul-2024)       ||      ଉଦନ୍ତୀ ନଦୀ ପାଣିରୁ ମହିଳା ଉଦ୍ଧାର।   (21-Jul-2024)       ||      ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ବ୍ଲକ୍ ରେ ଉନ୍ନୟନ କାମରେ ଦୁର୍ନୀତି : ଜନପ୍ରତିନିଧି କରୁଛନ୍ତି ଠିକା  !   (21-Jul-2024)       ||      ପତଞ୍ଜଳୀ ଯୋଗ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଗରୁ ପୁର୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳନ   (21-Jul-2024)       ||      ଲଖପାଲିରେ ଡାଇରିଆ ଆତଙ୍କ, ୨ମୃତ, ୧୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଗାଁରୁ ୫୦୦ମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ,ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ   (21-Jul-2024)       ||      ମଝି ରାସ୍ତା ରେ ଜଳିଗଲା କାର   (20-Jul-2024)       ||      ପ୍ରାକୃତିକ ବିପତ୍ତି ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ତଥା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ    (20-Jul-2024)       ||      ସଟ ସାର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ଜଳିଲା କାର   (20-Jul-2024)       ||      ରାଜ୍ୟ ର ଏକ ନମ୍ବର ମୋଡେଲ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ର ଦୂରାବସ୍ଥା କୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋପ କଲେ କୃଷକ ସଂଗଠନ*- - *କୋଠା ନିର୍ମାଣ ଓ କିଣା ଯାଇଥିବା ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ ର ତଦନ୍ତ ଦାବୀ କଲେ ନାରୀ ନେତ୍ରୀ ସୋନାଲି   (20-Jul-2024)       ||      ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଦୁଇ ବେପାରୀ ଗିରଫ - ଗଞ୍ଜେଇ ଗୋଦାମ ପାଲଟିଛି ସୁବଳୟା ଅଞ୍ଚଳ - ମୁଖ୍ୟ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ପୁଲିସ ବିଫଲ   (20-Jul-2024)       ||      ବଦଳିବ କି ଜୁନାଗଡ ରାଜନୀତି ସମୀକରଣ !   (20-Jul-2024)       ||     

HOME   ରାଜ୍ୟ

ବିଶ୍ୱ ଶକ୍ତି ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ

10-Jul-2024



ଡେଲାଙ୍ଗ (ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ଧାଉଡ଼ିଆ ) ,ଆମେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୧୦ ରେ "ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଏନର୍ଜି ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ" ବା "ବିଶ୍ଵ ଶକ୍ତି ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ" ପାଳନ କରୁ | ବିକଳ୍ପ ଇନ୍ଧନର ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି | ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନକୁ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ସ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛୁ, ତେବେ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ସମୟରେ ଅନେକ ପ୍ରଦୂଷିତ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଜାତ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ | ଏହି ଦିନ, ଆମେ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର ବିପକ୍ଷରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁ ଏବଂ ବିକଳ୍ପ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ସ ଖୋଜିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉ ଯାହା ନବୀକରଣଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ପ୍ରଦୂଷିତ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ସ ନୁହେଁ |୨୦୦୬ ରେ, ମାଇକେଲ୍ ଡି ଆଣ୍ଟୋନୋଭିଚ୍ ଜୁଲାଇ ୧୦ କୁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଶକ୍ତି   ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଜୁଲାଇ ୧୦ ତାରିଖ ହେଉଛି ନିକୋଲା ଟେସଲାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଯିଏ ୧୮୫୬ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଟେସଲା କ୍ରୋଏସିଆରେ ଜନ୍ମିତ ସର୍ବିଆ-ଆମେରିକୀୟ ଉଦ୍ଭାବକ। ବୈ।ଦ୍ୟୁତିକ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟେସଲା ଅନେକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଭାବନ ବିକଳ୍ପ ଶକ୍ତିର ଆବିଷ୍କାର ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା।ବିଶ୍ଵ ଶକ୍ତି ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ଆମକୁ ସୁଚାଇଥାଏ  ଯେ ଶକ୍ତି ହେଉଛି ଆମର ମୈ।ଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା | ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଆମର ପୂର୍ବଜମାନେ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ କରୁନଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଅଗ୍ନି ଉଦ୍ଭାବନ ସହିତ ଶକ୍ତିର ଆବଶ୍ୟକତା ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | ନିଆଁ ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ସରଳ, ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ ମାଗଣା ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସମୟ ସହିତ, ଆମର ଆବଶ୍ୟକତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଇନ୍ଧନର ନୂତନ ରୂପ ଶେଷରେ ଆବିଷ୍କୃତ ହେଲା ଏବଂ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲା | କୋଇଲା, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି | ମଧ୍ୟଯୁଗୀୟ ଯୁଗରେ କୋଇଲା ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଇନ୍ଧନ ଥିଲା | ଏହା ବୃହତ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ସହରଗୁଡିକୁ ଚାଳିତ କଲା | କିନ୍ତୁ କୋଇଲା ଜାଳିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଲା| ତେଣୁ, ଆମେ ଶକ୍ତିର ବିକଳ୍ପ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଉତ୍ସ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପବନ, ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଜଳ, ଆଣବିକ, ଜୈବିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଉତ୍ସରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ତାହା ଉପଲବ୍ଧ କରିଛନ୍ତି| କିନ୍ତୁ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଉତ୍ସରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଶକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁ। ଆମ ଦେଶରେ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧,୩୨୭ କିଲୋ ଓ୍ଵାଟ ଶକ୍ତି ବ୍ୟୟ ହୁଏ।ଆମେ ଆମର ସନ୍ଧାନରେ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛୁ | କିନ୍ତୁ ଆମର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରାକୃତିକ ଉତ୍ସରୁ ଶକ୍ତି ବାହାର କରିବାରେ ସୀମିତ ଅଛି | ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକୈ।ଶଳ ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରା ସୃଷ୍ଟି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଶକ୍ତି ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ ଏକ ସ୍ମାରକ ଅଟେ। ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ବା‌ ସବୁଜ ଗୃହ ବାଷ୍ପ ଆମ ପରିବେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛି ଏବଂ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ଏହାର କାରଣ ଅଟେ | ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ବିଶ୍ୱ ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ନିରାପଦ ଉତ୍ତମ ପରିବେଶ ସହାୟକ ଇନ୍ଧନ ଉତ୍ସ ଖୋଜିବା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ |ଥିମ୍ "ମାନବ ଏବଂ ଗ୍ରହ ପାଇଁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତି" ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ଜାଗ୍ରତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |

ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଇନ୍ଧନ ଶକ୍ତି କୁ ରୂପାନ୍ତରିତ ହେବା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆମ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିବା।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲା ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ନୃସିଂହ ମନ୍ଦିର ଠାରେ ଗୁରୁ ପୁଜନୋତ୍ସବ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ରାଜବୈଦ୍ୟ ଚିନ୍ତାମଣି ବେହେରା ସ୍ମୃତି ପରିଷଦର ବୈଠକ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗୁରୁ ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପପରା ଅତୁଟ ବନ୍ଧନ “ତସ୍ମୈଶ୍ରୀ”   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ତହସିଲଦାର ଓ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ମିଳିତ ଯାଞ୍ଚ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶ୍ରୀ ଗୋପାଳଜୀ ମନ୍ଦିର ସୋନପୁର ଠାରେ ଗୁରୁପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବନ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ମାଁ ପାଇଁ ଗଛ ଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   21-Jul-2024
  ରାଜ୍ୟ  
ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ବାକ୍ ଓ ଗୁଣିଗାରେଡି ଚିକିତ୍ସାର ବିକଳ ଚିତ୍ର: ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତି ଆସ୍ଥାନାହିଁ , ଅସଚେତନତା ଓ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସକୁ ଆଶ୍ରା   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିବାହିତ ମହିଳା ସ୍କଟିରେ ବସି ପ୍ରେମିକ ସହ ଫେରାର "ସିସିଟିଭି ରେ କୋଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶିକ୍ଷକ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦୀପଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଉଦନ୍ତୀ ନଦୀ ପାଣିରୁ ମହିଳା ଉଦ୍ଧାର।   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ବ୍ଲକ୍ ରେ ଉନ୍ନୟନ କାମରେ ଦୁର୍ନୀତି : ଜନପ୍ରତିନିଧି କରୁଛନ୍ତି ଠିକା  !   21-Jul-2024

You Might Also Like