-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Tuesday 25th June 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ସ୍ନାନଯାତ୍ରାରେ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ ସୋସାଇଟି ତରଫରୁ ସାମାଜିକ ସେବା ଶିବିର ଆୟୋଜିତ   (23-Jun-2024)       ||      ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ବାଇକ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ   (25-Jun-2024)       ||      ଯୁବ କଳାକାରଙ୍କ ପରଲୋକ    (25-Jun-2024)       ||      ବାଙ୍ଗାଲୋର ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ    (25-Jun-2024)       ||      ଶହେ ବର୍ଷରେ ଖଲିଆପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ,ପାଳିବ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ   (24-Jun-2024)       ||      ଆଦିବାସୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର : କିସ୍ ଆଦିବାସୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜେପି ହୀନ ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ କରୁ    (24-Jun-2024)       ||      ବିଷଧର ସାପ ଦଂଶନରେ ସାପ ଧରାଳି ମୃତ‌   (24-Jun-2024)       ||      ନାଇକେନ୍ପାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ କ୍ଲବ୍ ଫୁଟ୍ ସଚେତନତା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   (24-Jun-2024)       ||      ସିନ୍ଧେକେଲାରେ ଡ଼.ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦିବସ   (24-Jun-2024)       ||      ନିଷାନ୍ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ତୁଷୁରା, ବଲାଙ୍ଗିର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ କବିତା ଆସର ଅନୁଷ୍ଠିତ   (24-Jun-2024)       ||      ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଡାବୁଗାଁ ମୈଦଳପୁର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବି   (24-Jun-2024)       ||      ଛତ୍ରପୁର ପ୍ରେସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   (24-Jun-2024)       ||      ରାସ୍ତା ମଝିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟ ଦେଖି ଅଟକିଗଲେ ଦିଗପହଣ୍ଡି ବିଧାୟକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର   (24-Jun-2024)       ||      ବିଜିପୁର କାଲୁଆ ମନ୍ଦିର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ ନବନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ପ୍ରଦାନ    (24-Jun-2024)       ||      ସୋନପୁର ଠାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ତାଲିମ ଶିବିର   (24-Jun-2024)       ||      କଣ୍ଟାମାଳ ଶିବ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ କଣ୍ଟାମାଳ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ    (24-Jun-2024)       ||      ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଡ଼ ଶ୍ୟାମ ପ୍ରକାଶ ମୁଖାର୍ଜୀ ଙ୍କ ୭୦ତମ ବଳିଦାନ ଦିବସ ପାଳିତ   (24-Jun-2024)       ||      ରାମଗଡ଼ ଠାରେ ମହିମା ଆଶ୍ରମ ଓ ଶୂନ୍ଯମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭୂମି ପୂଜନ    (23-Jun-2024)       ||      ବ୍ରହ୍ମାକୁମାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ   (23-Jun-2024)       ||      ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଡୋଲାମଣୀଙ୍କ ଡୋଳା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବୁଝି ହୋଇଗଲା    (23-Jun-2024)       ||     

HOME   ଜିଲ୍ଲା

ଦୁଇଟି ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ ଗୋଟିଏ ରାସ୍ତା କିନ୍ତୁ ବିକାଶର ନାଁ ଧରୁନି

20-Nov-2023



ବୋଡ଼େନ  (ଡୋଲେସ୍ବର ଵାଗ )
ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ବୋଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ ଖଇର ଭାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପୁର୍ବ ଦିଗରେ ଅଛି ମହୁଳପଡ଼ା ଗ୍ରାମ ।ମହୁଲପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଅର୍ଦ୍ଧେକ ସିନାପାଲି ବ୍ଲକରେ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଆଉ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ବୋଡ଼େନ ବ୍ଲକରେ ଯାଏ ।ସେହି ମହୁଲ ପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ବିଦ୍ୟାଳୟ ପଟୁ ଖଇରଭାଡି ଗ୍ରାମକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତାର ଆନୁମାନିକ ଦୂରତା ୧.୫ କି ମି ହୋଇପାରେ ।ସେହି ରାସ୍ତାଟି ଉଭୟ ବୋଡ଼େନ ଓ ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ ।କିନ୍ତୁ ରାସ୍ତାର କିଛି ଅଂଶ  ମାଟି ମୁରୁମ୍ ରେ ତିଆରି ପୁଣି କିଛି ଅଂଶ କଂକ୍ରିଟ । ଆଉ କିଛି ଅଂଶ ନା ଅଛି କଂକ୍ରିଟ ନା ଅଛି ମୁରୁମ ।ସେହି ଖାଲି ଥିବା ଅଂଶଟି କେଉଁ ଅତିତରୁ କେବଳ ମାଟି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ରହି ଆସୁଅଛି ଯାହାକି ବର୍ଷାରେ ଧୋଇ ହୋଇ ଖାଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ଯିବା ଆସିବାରେ ବ୍ୟାଘାତ ଘଟାଏ ।   ୧୩୪୫ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଖଇର ଭାଡ଼ି ଗ୍ରାମରେ ସମୁଦାୟ ୩ ଟି ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ଗୋଟିଏ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ଅଛି ।ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮୫ ପିଲା ଅଧ୍ୟୟନରତ ଥିବାବେଳେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଅଛନ୍ତି ୧୭ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ।ସେହି ପିଲାମାନେ ମହୁଲ ପଡ଼ା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢ଼ିବାକୁ । ହେଲେ ଉଭୟ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନଙ୍କ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ୪୦ ବର୍ଷ ତଳର ରାସ୍ତାର ଅବସ୍ଥା ଯେମିତି ଥିଲା ଆଜି ବି ସେହି ଅବସ୍ଥା ।ତେଣୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହେଉଛି କି ଏହି ମିଳିତ ଶାସନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ରାସ୍ତାକୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଶାସନାଧୀନ କରାଯାଉ ଏବଂ ରାସ୍ତାର ଉନ୍ନତି କରି ଲୋକଙ୍କୁ ଯିବାଆସିବା ଦିଗରେ ସହଯୋଗ କରାଯାଉ ।ପୁଣି ଦୁଇଟି ବ୍ଲକ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଗ୍ରାମ ମହୁଲପଡ଼ାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଟିଏ ଗ୍ରାମର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରି ସରକାରୀ ରେକର୍ଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଆଗରେ ଜନସାଧାରଣ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ।ଏହି ଖଇର ଭାଡ଼ି ଗ୍ରାମରୁ ଆସିଥିବା ରାସ୍ତାଟିକୁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରି ମହୁଳପଡ଼ା ପାଖରେ ଥିବା 
ପି  ଡବ୍ଲୁ ଡି ରାସ୍ତା ସହ ସଂଯୋଗ କରାଯାଉ ବୋଲି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ସହ ଦାବି ହେଉଛି ।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ରାଜ୍ୟ  
ସ୍ନାନଯାତ୍ରାରେ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ ସୋସାଇଟି ତରଫରୁ ସାମାଜିକ ସେବା ଶିବିର ଆୟୋଜିତ   23-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ବାଇକ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଯୁବ କଳାକାରଙ୍କ ପରଲୋକ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବାଙ୍ଗାଲୋର ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶହେ ବର୍ଷରେ ଖଲିଆପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ,ପାଳିବ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଦିବାସୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର : କିସ୍ ଆଦିବାସୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜେପି ହୀନ ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ କରୁ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଷଧର ସାପ ଦଂଶନରେ ସାପ ଧରାଳି ମୃତ‌   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ନାଇକେନ୍ପାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ କ୍ଲବ୍ ଫୁଟ୍ ସଚେତନତା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସିନ୍ଧେକେଲାରେ ଡ଼.ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦିବସ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ନିଷାନ୍ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ତୁଷୁରା, ବଲାଙ୍ଗିର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ କବିତା ଆସର ଅନୁଷ୍ଠିତ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଡାବୁଗାଁ ମୈଦଳପୁର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବି   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଛତ୍ରପୁର ପ୍ରେସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   24-Jun-2024

You Might Also Like