*ହର ପଟ୍ଟନାୟକ(ଜନ୍ମ: ୧୨ ଅକ୍‌ଟୋବର‌୍‌ ୧୯୫୮; ମୃତ୍ୟୁ:  ୧୩ ଜାନୁଆରି ୨୦୧୫) ଥିଲେ ଏକ ସଙ୍ଗେ ଅଭିନେତା, ଚିତ୍ରନାଟ୍ୟକାର ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ। ଷାଠିଏଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ ଏବ˚ ଊଣେଇଶଟିର ନିର୍ଦେଶନା ଦେଇଥିଲେ। ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି, ସବ୍ୟସାଚୀ ମିଶ୍ର ଓ ବାବୁଶାନ ଆଦିଙ୍କୁ ସେ ରୁପେଲି ପରଦାକୁ ଆଣିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଛପନ ବର୍ଷ ବୟସରେ କର୍କଟାକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ, ତାଙ୍କର ଜୀବନ-ଦୀପ ଲିଭିଯାଇଥିଲା। ‘ଜୀବନ ସ˚ଗ୍ରାମ’ ଥିଲା ହର ଅଭିନୀତ ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର। ‘ସହରୀ ବାଘ’, ‘ସୁନା ଚଢେ଼ଇ’, ‘କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର’, ‘ଛାତି ଚିରିଦେଲେ ତୁ’, ‘ପାଗଳ ପ୍ରେମୀ’, ‘ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା’, ‘ଅର୍ଜୁନ’, ‘ବର୍ଷା ମାଇଁ ଡାର୍ଲି˚’, ‘ସିନ୍ଦୂର ନୁହେଁ ଖେଳ ଘର’, ‘କାଳଚକ୍ର’, ‘ମୋ କୋଳ ତୋ ଝୁଲଣା’ ଆଦି ହର ଅଭିନୀତ କିଛି ସଫଳ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର। ୧୯୯୦ରେ ତାଙ୍କର ପେସାଦାର ନିର୍ଦେଶକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ନିର୍ଦେଶକ ଭାବେ ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ଥିଲା- ‘ଦଇବ ଦଉଡ଼ି’। ତାହା ପରେ ‘କପାଳ ଲିଖନ’, ‘ଭାଗ୍ୟ ହାତେ ଡୋରି’, ‘ପୁଅ ମୋର ଭୋଳା ଶଙ୍କର’, ‘ପରଦେଶୀ ବାବୁ’, ‘ସାଥୀରେ’, ‘ବର୍ଷା ମାଇଁ ଡାର୍ଲି˚’, ‘ଅର୍ଜୁନ’ ଆଦି ଫିଲ୍ମ। ‘ଓମ ସାଇ ରାମ’ (୨୦୧୨) ନିର୍ଦେଶକ ଭାବେ ଶେଷ ଫିଲ୍ମ। ଅଭିନେତା ବନିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ନିର୍ଦେଶକ ଶିଶିର ମିଶ୍ରଙ୍କ ସହକାରୀ ଭାବେ କାମ କରିଥିଲେ; ଫିଲ୍ମଟି ଥିଲା ‘ସୁନା ସ˚ସାର’(୧୯୭୭)। ଅଭିନେତା ଜୀବନର ଅଧିକା˚ଶ ଫିଲ୍ମରେ ହର ଖଳନାୟକ ଭୂମିକାରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ‘ସାଥୀରେ’ ଥିଲା ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ; ଏଥିରେ ସେ ଚରିତ୍ର ଅଭିନେତା ଭାବେ ଅଭିନୟ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚମକାଇଦେଇଥିଲେ। ଏହାର ଏକ ସ˚ଳାପ- ‘ନାହିଁ ନାହିଁ ଆମ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏମିତି ହୁଏନାହିଁ’ ବେଶ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲା। ‘ଉତ୍କଳ ସ˚ଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ’ର ସେ ପ୍ରାକ୍ତନ ଛାତ୍ର। ‘ଶତାବ୍ଦୀର କଳାକାର’ ସହ ସ˚ପୃକ୍ତ ଥିଲେ।

  "/>

-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Friday 9th December 2022 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ରିଷିଡା କପ ଫୁଟବଲ: ସିଆଲି ସୋନପୁର କୁ ହରାଇ ତୁଷୁରା ଫାଇନାଲରେ ।   (09-Dec-2022)       ||      ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ ଘୁମୁରା-୨୦୨୩ ପାଳନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କମିଟି ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ।   (09-Dec-2022)       ||      ରାଜଧାନୀରେ କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ, ଲଜ୍ଜ୍ୟାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ   (09-Dec-2022)       ||      ସିଦ୍ଧାର୍ଥ କଲେଜ ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୀତା ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ।   (09-Dec-2022)       ||      ପଲ୍ଲିଶ୍ରୀ କଲେଜ ରେ ବାର୍ଷିକ କ୍ରିଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା   (09-Dec-2022)       ||      ସିନ୍ଧେକେଲା ଥାନାରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ନୁଆ ଥାନାଧିକାରୀ    (09-Dec-2022)       ||      ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିର ବିଜୟ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ମିଷ୍ଠାନ ବଣ୍ଟନ    (09-Dec-2022)       ||      ସମାଜସେବୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାଢୀ ଶିଶୁ କଲ୍ଯାଣ ସମିତି ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତ I   (09-Dec-2022)       ||      ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ   (08-Dec-2022)       ||      ପଦ୍ମପୁର ଉପ ନିର୍ବାଚନ ବିଜେଡି ବିଜୟୀ..... ରିଷିଡା ରେ ବିଜୟ ଉତ୍ସବ ପାଳିଲେ ବିଜେଡି କର୍ମୀ   (08-Dec-2022)       ||      ମୈନପୁରୀ ଆସନରେ ବାଜିମାତ କଲେ ମୁଲାୟମଙ୍କ ବୋହୂ ଡିମ୍ପଲ ଯାଦବ।    (08-Dec-2022)       ||      ରିଷିଡା କପ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଚିଚର୍ଲା କୁ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଟ୍ରାଇବ୍ରେକରରେ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିରେ   (08-Dec-2022)       ||      ନିଶା ନିବାରଣ ସଚେତନତା ରଥ ର ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମl - ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ -   (08-Dec-2022)       ||      ନୂଆପଡ଼ା : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା କରି ମିଛ ନାଟକ କରୁଥିଲା ସ୍ୱାମୀ    (08-Dec-2022)       ||      ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ଭୋଟ ରେ ବିଜୟୀ ହେଲେ ବର୍ଷା ସିଂ ବରିହା   (08-Dec-2022)       ||      କୁଚିଣ୍ଡା ଜିଲ୍ଲା ଗଠନ ଦାବି ନେଇ ସର୍ବ ଦଳୀୟ ବୈଠକ, ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ସଜବାଜ I   (08-Dec-2022)       ||      ଯୋରନ୍ଦା ଗାଦି ଭାଙ୍ଗିବାର ପ୍ରତିବାଦ ଓ ଥଇଥାନ ଦାବି କରି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଓ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ I   (08-Dec-2022)       ||      ପଦ୍ମପୁର ଫାଇଟ : ୧୫ ରାଉଣ୍ଡ ସୁଦ୍ଧା ଆଗରେ ଅଛି ବିଜେଡି    (08-Dec-2022)       ||      ଏସଏସଏ, ୟୁନିଟ ଲୋଇସିଂହା ଓ ଆଗଲପୁର ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱରତ୍ନ ଡ଼. ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ୬୬ ତମ ମହା ପରିନିର୍ବାଣ ଦିବସ ପାଳନ   (08-Dec-2022)       ||      "ଦମନ" ଦେଖିଲେ ସଦର ହସ୍‌ପିଟାଲ୍ କର୍ମଚାରୀ I   (08-Dec-2022)       ||     

HOME   ମନୋରଞ୍ଜନ

ଆଜି ମନେ ପଡନ୍ତି ଅଭିନେତା, ଚିତ୍ରନାଟ୍ୟକାର ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହର ପଟ୍ଟନାୟକ

12-Oct-2020



 

 

*ହର ପଟ୍ଟନାୟକ(ଜନ୍ମ: ୧୨ ଅକ୍‌ଟୋବର‌୍‌ ୧୯୫୮; ମୃତ୍ୟୁ:  ୧୩ ଜାନୁଆରି ୨୦୧୫) ଥିଲେ ଏକ ସଙ୍ଗେ ଅଭିନେତା, ଚିତ୍ରନାଟ୍ୟକାର ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ। ଷାଠିଏଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ ଏବ˚ ଊଣେଇଶଟିର ନିର୍ଦେଶନା ଦେଇଥିଲେ। ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି, ସବ୍ୟସାଚୀ ମିଶ୍ର ଓ ବାବୁଶାନ ଆଦିଙ୍କୁ ସେ ରୁପେଲି ପରଦାକୁ ଆଣିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଛପନ ବର୍ଷ ବୟସରେ କର୍କଟାକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ, ତାଙ୍କର ଜୀବନ-ଦୀପ ଲିଭିଯାଇଥିଲା। ‘ଜୀବନ ସ˚ଗ୍ରାମ’ ଥିଲା ହର ଅଭିନୀତ ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର। ‘ସହରୀ ବାଘ’, ‘ସୁନା ଚଢେ଼ଇ’, ‘କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର’, ‘ଛାତି ଚିରିଦେଲେ ତୁ’, ‘ପାଗଳ ପ୍ରେମୀ’, ‘ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା’, ‘ଅର୍ଜୁନ’, ‘ବର୍ଷା ମାଇଁ ଡାର୍ଲି˚’, ‘ସିନ୍ଦୂର ନୁହେଁ ଖେଳ ଘର’, ‘କାଳଚକ୍ର’, ‘ମୋ କୋଳ ତୋ ଝୁଲଣା’ ଆଦି ହର ଅଭିନୀତ କିଛି ସଫଳ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର। ୧୯୯୦ରେ ତାଙ୍କର ପେସାଦାର ନିର୍ଦେଶକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ନିର୍ଦେଶକ ଭାବେ ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ଥିଲା- ‘ଦଇବ ଦଉଡ଼ି’। ତାହା ପରେ ‘କପାଳ ଲିଖନ’, ‘ଭାଗ୍ୟ ହାତେ ଡୋରି’, ‘ପୁଅ ମୋର ଭୋଳା ଶଙ୍କର’, ‘ପରଦେଶୀ ବାବୁ’, ‘ସାଥୀରେ’, ‘ବର୍ଷା ମାଇଁ ଡାର୍ଲି˚’, ‘ଅର୍ଜୁନ’ ଆଦି ଫିଲ୍ମ। ‘ଓମ ସାଇ ରାମ’ (୨୦୧୨) ନିର୍ଦେଶକ ଭାବେ ଶେଷ ଫିଲ୍ମ। ଅଭିନେତା ବନିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ନିର୍ଦେଶକ ଶିଶିର ମିଶ୍ରଙ୍କ ସହକାରୀ ଭାବେ କାମ କରିଥିଲେ; ଫିଲ୍ମଟି ଥିଲା ‘ସୁନା ସ˚ସାର’(୧୯୭୭)। ଅଭିନେତା ଜୀବନର ଅଧିକା˚ଶ ଫିଲ୍ମରେ ହର ଖଳନାୟକ ଭୂମିକାରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ‘ସାଥୀରେ’ ଥିଲା ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ; ଏଥିରେ ସେ ଚରିତ୍ର ଅଭିନେତା ଭାବେ ଅଭିନୟ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚମକାଇଦେଇଥିଲେ। ଏହାର ଏକ ସ˚ଳାପ- ‘ନାହିଁ ନାହିଁ ଆମ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏମିତି ହୁଏନାହିଁ’ ବେଶ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲା। ‘ଉତ୍କଳ ସ˚ଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ’ର ସେ ପ୍ରାକ୍ତନ ଛାତ୍ର। ‘ଶତାବ୍ଦୀର କଳାକାର’ ସହ ସ˚ପୃକ୍ତ ଥିଲେ।

 


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ରିଷିଡା କପ ଫୁଟବଲ: ସିଆଲି ସୋନପୁର କୁ ହରାଇ ତୁଷୁରା ଫାଇନାଲରେ ।   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ ଘୁମୁରା-୨୦୨୩ ପାଳନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କମିଟି ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ।   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ରାଜଧାନୀରେ କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ, ଲଜ୍ଜ୍ୟାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ସିଦ୍ଧାର୍ଥ କଲେଜ ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୀତା ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ।   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପଲ୍ଲିଶ୍ରୀ କଲେଜ ରେ ବାର୍ଷିକ କ୍ରିଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା   09-Dec-2022
  ରାଜ୍ୟ  
ସିନ୍ଧେକେଲା ଥାନାରେ ଯୋଗ ଦେଲେ ନୁଆ ଥାନାଧିକାରୀ   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିର ବିଜୟ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ମିଷ୍ଠାନ ବଣ୍ଟନ   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ସମାଜସେବୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାଢୀ ଶିଶୁ କଲ୍ଯାଣ ସମିତି ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତ I   09-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ   08-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପଦ୍ମପୁର ଉପ ନିର୍ବାଚନ ବିଜେଡି ବିଜୟୀ..... ରିଷିଡା ରେ ବିଜୟ ଉତ୍ସବ ପାଳିଲେ ବିଜେଡି କର୍ମୀ   08-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ମୈନପୁରୀ ଆସନରେ ବାଜିମାତ କଲେ ମୁଲାୟମଙ୍କ ବୋହୂ ଡିମ୍ପଲ ଯାଦବ।   08-Dec-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ରିଷିଡା କପ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଚିଚର୍ଲା କୁ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଟ୍ରାଇବ୍ରେକରରେ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିରେ   08-Dec-2022

You Might Also Like