-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Wednesday 17th April 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ଫୋକସରେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା.. କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନରେ ଲଢିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ,ବିଜେଡି ମହଲରେ ଖୁସିର ଲହରୀ, କୋସଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟଭିତ-ନରସିଂହ   (17-Apr-2024)       ||      ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ରେ ନେତା ଓ କର୍ମୀ କଲେ ଶପଥ ପାଠ ବିଶାଳ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ପୂଜାରୀ   (17-Apr-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ସହର ଛାତି ଉପରେ ଅସହାୟ ଯୁବକର ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ; ପଚା ଶବ ଟେକିବାକୁ ହାତ ବାନ୍ଧି ଦେଲା ପୌର ପ୍ରଶାସନ, ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଶବକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ବଲାଙ୍ଗିର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ   (17-Apr-2024)       ||      ଆମ୍ବଗାଁରେ ଜୋନ ସ୍ତରୀୟ ତୈଳିକ ସମାଜ ଗଠିତ, ବିଜୟ ସାହୁ ସଭାପତି ଓ ପ୍ରଭାତ ସାହୁ ସଂପାଦକ   (17-Apr-2024)       ||      ବିଜେଡିର ଟାର୍ଗେଟରେ ସଦରବ୍ଲକ,ଖଲିଆପାଲିରେ ଯୁବସମାବେଶ   (16-Apr-2024)       ||      ସୋନପୁର ବିଜେପି ରେ ବିଦ୍ରୋହ, ସ୍ଵାଧୀନ ସାଂସଦ ବଳରାମଙ୍କୁ ଦେବେ ସମର୍ଥନ    (16-Apr-2024)       ||      ଟେରାକୋଟାରେ ଭୋଟରସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   (16-Apr-2024)       ||      ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଜଗାଉଛି କାଇ ବା "ଚାପଡ଼ା ଅଣ୍ଡା   (16-Apr-2024)       ||      ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରେ ପ୍ରଚାର-ବ୍ଳକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସମେତ ୯ ସରପଞ୍ଚ ଓ ଜଣେ ସମିତିସଭ୍ଯ ସହ ଶହ ଶହ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ   (16-Apr-2024)       ||      ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ ସୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଶୋକ   (16-Apr-2024)       ||      ବିଜେପି ର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ : ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   (15-Apr-2024)       ||      ବିଜେଡିମୁହାଁ ଯୁବକ ଓ କୃଷକ, ଖଗସୀକନା,ଅଏଁଲାପାଲିର ଦେଢଶହ ଲୋକ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ   (15-Apr-2024)       ||      ଛିଣ୍ଡୁନି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିର ଅଛିଣ୍ଡାଗଣିତ... ନୀରୁପମା ମାଝିଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ବାହାରିଲା ଆଦିବାସୀକଲ୍ୟାଣସଂଘ   (15-Apr-2024)       ||      ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତିରେ ରାଜନେତାଙ୍କ ପଣା ରାଜନୀତି   (15-Apr-2024)       ||      ସୋନପୁର ରେ ପ୍ରିୟବ୍ରତ ଓ ବୀରମହାରାଜପୁର ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ପ୍ରଦୀପ   (15-Apr-2024)       ||      ତୃତୀୟ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଟାଇକଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ   (15-Apr-2024)       ||      ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକ,ମହାତ୍ମା ଫୁଲେ ଓ ଡଃ.ଅମ୍ଵେଦକର ଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (15-Apr-2024)       ||      ଜିଲ୍ଲା ଦଳିତ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ, ବଲାଙ୍ଗୀର ଦ୍ୱାରା ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (15-Apr-2024)       ||      ଉଲିଗୁଞ୍ଜେର ଠାରୁ ନର୍ଲା କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ,   (15-Apr-2024)       ||      ଲୋଇସିଂହା ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୨ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ଖଇର କାଠ ଜବତ   (15-Apr-2024)       ||     

HOME   ରାଜ୍ୟ

ନଟରାଜ କଳାପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ପୌଷା-୨୦୨୪, ଶ୍ରୀକରଙ୍କୁ କୌଶଳ ଗୌରବ ଓ ଜୟନ୍ତଙ୍କୁ ନଟରାଜ ନାଟ୍ୟ ସମ୍ମାନ

24-Feb-2024



ବଲାଙ୍ଗୀର(ପ୍ରେରଣା ଖବର) ସ୍ଥାନୀୟ କଳାମଣ୍ଡଳ ପଡିଆ ଠାରେ ନଟରାଜ କଳା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ପୌଷା ୨୦୨୪ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । କଳା ପରିଷଦ ସଭାପତି ହରୀନାରାୟଣ ପୁଜାରୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱ ଓ ଶ୍ରୀକର ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧକ୍ଷ୍ୟତାରେ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଅତିରିକ୍ତ ଏସପି ବିଦ୍ୟୁତ ପଣ୍ଡା ମୂଖ୍ୟ ଅତିଥି, ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ମନୋରଞ୍ଜନ ଯୋଷୀ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସଂସ୍‌କୃତି ଅଧିକାରୀ ରଶ୍ମୀ ରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି ରୁପେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ନିଦ୍ଦେର୍ଶକ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଖମାରୀଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନାଟ୍ୟକାର ସୁବାଷ ପୁଝାରୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଶ୍ରୀକର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ କୌଶଳ ଗୌରବ ନାଟ୍ୟ ସମ୍ମାନ ଓ ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଜୟନ୍ତ ବାଗଙ୍କୁ ନଟରାଜ ସେବା ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯାଥିଲା । ପରେ ପରେ ପୌରାଣିକ ନାଟକ ରାବଣ ଓ ସାମାଜିକ ନାଟକ ଚିହ୍ନା ପରିବେଷିତ କରାଯାଇଥିଲା । ରାବଣ କଥା ଉପରେ ଆଧାରୀତ ଏକ ପୌରାଣିକ ନାଟକ ରାବଣ ।

ରାବଣ ଓ ଭାଇ କୁବେର ମଧ୍ୟରେ ଘନଘୋର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ପରେ କୁବେର ଲଙ୍କେଶ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ରାବଣ କଠୋର ତପସ୍ୟା ବଳରେ ଲଙ୍କାର ସିଂହାଶନ ସହିର ପୁଷ୍ପକ ବିମାନ, ସ୍ୱର୍ଗ ମତ୍ର୍ତ୍ୟ ଓ ପାତାଳ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲେ । ଏସବୁ ହାସଲ କରିବାକୁ ଯାଇ ରାବଣ ନିତି, ଜ୍ଞାନ, ଶାସ୍ତ୍ର ଭୁଲି ଜଣେ ଅହଙ୍କାରୀ ଓ ଅତ୍ୟାଚାରୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲେ । ଏଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ମହାଜ୍ଞାନୀ ରାବଣ କିପରି ନିଜର ତପୋବଳ, ଅମରବର ଓ ଆୟୁ ଓ ଶେଷରେ ପ୍ରଣ ହରାଇଥିଲେ ତାହ ହିଁ ଏହି ନାଟକର ବିଷୟ ବସ୍ତୁ । ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ଦର୍ଜୀ, ସୈଲିନ ବାବୁ, କୁମୁଦ ନାଏକ, ଦେବବ୍ରତ ଶର୍ମା ଅରୁଣ ରାଉତ, ରାସେଶ୍ୱରୀ ଚଣ୍ଡୀ, ଐଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟା ପୋଢ ଓ ଦେବବରାଜ ସାହୁ ନିଖୁଣ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ସେହିପରି ନାଟକ ଚିନ୍‌ହାଁ ଏକ ସାମାଜିକ ନାଟକ । ନାଟକ ଘା ର ପରବର୍ତ୍ତି ଘଟଣା ଉପରେ ଏହି ନାଟକ ପର୍ଯ୍ୟବେଶିତ । ଅନ୍ଧା ଅଚ୍ୟୁତ ଓ ଛୁଟା ନବଘନ ଦୁହେଁ ସାଙ୍ଗ । କାଳକ୍ରମେ କୁନ୍ଦି ସହିତ ଅନ୍ଧା ଅଚ୍ୟୁତର ସମ୍ବନ୍ଧ ଘନିଷ୍ଟ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ କୁନ୍ଦିର ବଳତ୍କାର କରି ଛୁଟା ନବଘନ ଅନ୍ଧା ଅଚ୍ୟୁତ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ଯାଏ । ଅନ୍ଧା ଓ କୁନ୍ଦିର ବିବାହ ପରେ ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ନିଏ । ଦିନେ ହଜି ଯାଇଥିବା ପୁଅ ଓମ୍ କୁ ଖୋଜୁ ଖୋଜୁ ଅନ୍ଧା ଓ କୁନ୍ଦିର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜିନ ଚାଲିଯାଏ । ଛେଉଣ୍ଡ ଛୁଆକୁ ନବଘନ ଏକ ଶିଳ୍ପପତିକୁ ବିକ୍ରି କରିଦିଏ । ଦିନେ ଓମ ଟ୍ରେନରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଛୁଟା ନବଘନକୁ ଭେଟି ସମସ୍ତ ପୁରୁଣା କଥା ଜାଣିପାରେ । ତାପରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ତରିକତା ଜାଗି ଉଠେ । ମାଁ ବାପାର ଶେଷ ଚିହ୍ନା ଘୁବୁକୁଡୁକୁ ନବଘନ ଠାରୁ ଛଡେଇ ନେଇ ଲୋତକ ଭାରା ଆଖିରେ ଧର୍ମ ବୁଆ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କ ସହିତ ଆମେରିକା ଚାଲିଯାଏ । ଏଭଳି ଏକ ଆବେଗ ଭରା ନାଟକ ଚିନହାଁ । ନାଟକରେ ଲଳିତ ପୁଝାରୀ, ରାମପ୍ରସାଦ ଦାଶ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ସତ୍ୟବ୍ରତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଅଶୋକ ବହିଦାର ତାଙ୍କ ଅବିନୟରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଭାବ ବିହଳ କରିଥିଲେ । ଉଭୟ ନାଟକକୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଖମାରୀ ନିଦ୍ଦେଶିତ କରିଥିବା ବେଳେ ପୂଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀ ସହ ନିଦ୍ଦେଶକ, ସଙ୍ଗୀତ ଜୟପ୍ରକାଶ ପୁଝାରୀ, ମଞ୍ଚ ସଜ୍ଜା ବଳରାମ ରାଉତ, ବେଶ ଭୂଷା କିଶୋର ଜାଲ, ନିଶିକାନ୍ତ ଧରୁଆ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଠାକୁର ନୃତ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ପଙ୍କଜିନୀ ପୋଢ ଓ ବାଦ୍ୟ ଯର୍ନ୍ତ ଦାଇତ୍ୱ ସାନ ବଡ ସମ୍ଭାଳି ଥିଲେ ।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ରାଜନୀତି  
ଫୋକସରେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା.. କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନରେ ଲଢିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ,ବିଜେଡି ମହଲରେ ଖୁସିର ଲହରୀ, କୋସଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟଭିତ-ନରସିଂହ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ରେ ନେତା ଓ କର୍ମୀ କଲେ ଶପଥ ପାଠ ବିଶାଳ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ପୂଜାରୀ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ସହର ଛାତି ଉପରେ ଅସହାୟ ଯୁବକର ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ; ପଚା ଶବ ଟେକିବାକୁ ହାତ ବାନ୍ଧି ଦେଲା ପୌର ପ୍ରଶାସନ, ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଶବକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ବଲାଙ୍ଗିର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆମ୍ବଗାଁରେ ଜୋନ ସ୍ତରୀୟ ତୈଳିକ ସମାଜ ଗଠିତ, ବିଜୟ ସାହୁ ସଭାପତି ଓ ପ୍ରଭାତ ସାହୁ ସଂପାଦକ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେଡିର ଟାର୍ଗେଟରେ ସଦରବ୍ଲକ,ଖଲିଆପାଲିରେ ଯୁବସମାବେଶ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୋନପୁର ବିଜେପି ରେ ବିଦ୍ରୋହ, ସ୍ଵାଧୀନ ସାଂସଦ ବଳରାମଙ୍କୁ ଦେବେ ସମର୍ଥନ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଟେରାକୋଟାରେ ଭୋଟରସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଜଗାଉଛି କାଇ ବା "ଚାପଡ଼ା ଅଣ୍ଡା   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରେ ପ୍ରଚାର-ବ୍ଳକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସମେତ ୯ ସରପଞ୍ଚ ଓ ଜଣେ ସମିତିସଭ୍ଯ ସହ ଶହ ଶହ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ ସୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଶୋକ   16-Apr-2024
  ରାଜନୀତି  
ବିଜେପି ର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ : ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   15-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେଡିମୁହାଁ ଯୁବକ ଓ କୃଷକ, ଖଗସୀକନା,ଅଏଁଲାପାଲିର ଦେଢଶହ ଲୋକ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ   15-Apr-2024

You Might Also Like