-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Tuesday 25th June 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ସ୍ନାନଯାତ୍ରାରେ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ ସୋସାଇଟି ତରଫରୁ ସାମାଜିକ ସେବା ଶିବିର ଆୟୋଜିତ   (23-Jun-2024)       ||      ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ବାଇକ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ   (25-Jun-2024)       ||      ଯୁବ କଳାକାରଙ୍କ ପରଲୋକ    (25-Jun-2024)       ||      ବାଙ୍ଗାଲୋର ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ    (25-Jun-2024)       ||      ଶହେ ବର୍ଷରେ ଖଲିଆପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ,ପାଳିବ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ   (24-Jun-2024)       ||      ଆଦିବାସୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର : କିସ୍ ଆଦିବାସୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜେପି ହୀନ ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ କରୁ    (24-Jun-2024)       ||      ବିଷଧର ସାପ ଦଂଶନରେ ସାପ ଧରାଳି ମୃତ‌   (24-Jun-2024)       ||      ନାଇକେନ୍ପାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ କ୍ଲବ୍ ଫୁଟ୍ ସଚେତନତା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   (24-Jun-2024)       ||      ସିନ୍ଧେକେଲାରେ ଡ଼.ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦିବସ   (24-Jun-2024)       ||      ନିଷାନ୍ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ତୁଷୁରା, ବଲାଙ୍ଗିର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ କବିତା ଆସର ଅନୁଷ୍ଠିତ   (24-Jun-2024)       ||      ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଡାବୁଗାଁ ମୈଦଳପୁର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବି   (24-Jun-2024)       ||      ଛତ୍ରପୁର ପ୍ରେସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   (24-Jun-2024)       ||      ରାସ୍ତା ମଝିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟ ଦେଖି ଅଟକିଗଲେ ଦିଗପହଣ୍ଡି ବିଧାୟକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର   (24-Jun-2024)       ||      ବିଜିପୁର କାଲୁଆ ମନ୍ଦିର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ ନବନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ପ୍ରଦାନ    (24-Jun-2024)       ||      ସୋନପୁର ଠାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ତାଲିମ ଶିବିର   (24-Jun-2024)       ||      କଣ୍ଟାମାଳ ଶିବ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ କଣ୍ଟାମାଳ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ    (24-Jun-2024)       ||      ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଡ଼ ଶ୍ୟାମ ପ୍ରକାଶ ମୁଖାର୍ଜୀ ଙ୍କ ୭୦ତମ ବଳିଦାନ ଦିବସ ପାଳିତ   (24-Jun-2024)       ||      ରାମଗଡ଼ ଠାରେ ମହିମା ଆଶ୍ରମ ଓ ଶୂନ୍ଯମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭୂମି ପୂଜନ    (23-Jun-2024)       ||      ବ୍ରହ୍ମାକୁମାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ   (23-Jun-2024)       ||      ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଡୋଲାମଣୀଙ୍କ ଡୋଳା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବୁଝି ହୋଇଗଲା    (23-Jun-2024)       ||     

HOME   ରାଜ୍ୟ

ଡିଶାକ ୁକେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅବହେଳା, ପି ଏମ କେ ଏସ ଓ୍ୟାଇରେକେବିକେ ଅଞ୍ଚଳକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟସହାୟତାପୂର୍ବାପେକ୍ଷା କମିଛି

20-Mar-2023



ବଲାଙ୍ଗୀର-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀକୃଷିସିଞ୍ଚାଇଯୋଜନା (ପି ଏମ କେ ଏସ ଓ୍ୟାଇ) ର ଏକ ଉପାଦାନ ହେଉଛି ଏ ଆଇ ବି ପି (ତ୍ୱରିତସିଞ୍ଚାଇଲାଭକାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ) ।ଏହିକାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇ ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ରକ୍ୟାବିନେଟର ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମେ ଏ ଆଇ ବି ପି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ୨୦୨୧ ରୁ ୨୦୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁରହିବବୋଲି ନିତୀ ଆୟୋଗ ବଲାଙ୍ଗୀରରବିଶିଷ୍ଟସୂଚନା ଅଧିକାର କର୍ମିହେମନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସଂସଦ ମାର୍ଗସ୍ଥିତନିତୀ ଆୟୋଗକାର୍ଯ୍ୟାଳୟରରଓଡିଶାଜନସୂଚନା ଅଧିକାରୀରାଜେନ୍ଦ୍ରସିଂଏହିସୂଚନା ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଓଡିଶାରକେବିକେ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ରରାଜ୍ୟସହାୟତାହାର ୬୦ ; ୪୦ ରହିଛିବୋଲି ତଥ୍ୟରେକୁହାଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁକେବିକେ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁଏ ଆଇ ବି ପି ରେକେନ୍ଦ୍ରରାଜ୍ୟସହାୟତାହାରଯଥାକ୍ରମେ୯୦ ; ୧୦ ଥିଲଓାବୋଲି ପଣ୍ଡାକହିଛନ୍ତି । ଦେଶର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାହ୍ୟାରାଜ୍ୟମାନଙ୍କସହିତଓଡିଶାରକେବିକେ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏ ଆଇ ବି ପି ରେକେନ୍ଦ୍ରରାଜ୍ୟସହାୟତାହାର୯୦ ; ୧୦ ଥିଲା ।ଏହାଦ୍ୱାରାକେବିକେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳସଚେନରବିକାଶକେବଳପ୍ରଭାବିତହେବଏହା ନୁହେଁ ଏକ ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେକେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କଯେଉଁକେବିକେମାନ୍ୟତା ଥିଲାତାହା ମଧ୍ୟ ଶେଷହେବବୋଲି ପଣ୍ଡାକହିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁସୂଚନାକର୍ମି ପଣ୍ଡା ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।  ସାଧାରଣ ପାହ୍ୟାରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁଏହି ଅନୁଦାନ ହାରଭିନ୍ନ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଧାରଣ ପାହ୍ୟାରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁକେନ୍ଦ୍ରରାଜ୍ୟସହାୟତାହାରଯଥାକ୍ରମେ୨୫ ; ୭୫ ରହିଛି । ଏଠାରେଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କୃଷି ଓ କୃଷକରବିକାଶ ପାଇଁଜଳସେଚନର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେରଖିତତ୍କାଳୀନ ଭାରତସରକାର୧୯୯୫-୯୬ ମସିହାରେ ଏ ଆଇ ବି ପି ଯୋଜନାଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଜଳସେଚନ ରାଜ୍ୟରବିଷୟବସ୍ତୁହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରଜ୍ୟମାନଙ୍କର ନିର୍ମାଣାଧିନ ଓ ପ୍ରସ୍ତାବିତଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକୁକେନ୍ଦ୍ରସରକାରଏହିଯୋଜନାମାଧ୍ୟମରେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତାଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାହ୍ୟାରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଓ ଓଡିଶାର ଅବିଭକ୍ତ କେବିକେଅଞ୍ଚଳର ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କୁ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ୮ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁସାଧାରଣ ପାହ୍ୟାରାଜ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତାରବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା । ନୁଆପଡାଜିଲ୍ଲାରଲୋୟରଇନ୍ଦ୍ରଏହିଯୋଜନାରେଅଧିକ ମାତ୍ରାରେକେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ପାଇଛି । ଏ ଆଇ ବି ପି ଯୋଜନାସଂଶୋଧିତହେବା ଫଳରେ ୨୦୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚମାସରୁକେବିକେ ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ ନିର୍ମାଣାଧିନ ଓ ପ୍ରସ୍ତାବିତଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା କମ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଉଛନ୍ତି ଓ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଧାରାଜାରିରହିବବୋଲି ପଣ୍ଡାକହିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରସମସ୍ତରାଜନୈତିକ ଦଳ ଓ ନେତୃବୃନ୍ଦ ଏହାକୁନେଇ ନିରବରହିବା, ସମଗ୍ରଓଡିଶା ଓ ବିଶେଷକରିକେବିକେ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷ ଓ ଚାଷୀଙ୍କସମସ୍ୟା ପ୍ରତି ଉଦାସୀନତାମନୋଭାବବୋଲି ପଣ୍ଡାକହିଛନ୍ତି । 


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ରାଜ୍ୟ  
ସ୍ନାନଯାତ୍ରାରେ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ ସୋସାଇଟି ତରଫରୁ ସାମାଜିକ ସେବା ଶିବିର ଆୟୋଜିତ   23-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ବାଇକ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଯୁବ କଳାକାରଙ୍କ ପରଲୋକ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବାଙ୍ଗାଲୋର ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶହେ ବର୍ଷରେ ଖଲିଆପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ,ପାଳିବ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଦିବାସୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର : କିସ୍ ଆଦିବାସୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜେପି ହୀନ ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ କରୁ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଷଧର ସାପ ଦଂଶନରେ ସାପ ଧରାଳି ମୃତ‌   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ନାଇକେନ୍ପାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ କ୍ଲବ୍ ଫୁଟ୍ ସଚେତନତା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସିନ୍ଧେକେଲାରେ ଡ଼.ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦିବସ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ନିଷାନ୍ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ତୁଷୁରା, ବଲାଙ୍ଗିର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ କବିତା ଆସର ଅନୁଷ୍ଠିତ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଡାବୁଗାଁ ମୈଦଳପୁର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବି   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଛତ୍ରପୁର ପ୍ରେସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   24-Jun-2024

You Might Also Like