-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Tuesday 7th February 2023 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ବିଶ୍ଵକପ ହକିରେ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର କୃତୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ   (07-Feb-2023)       ||      ଯୁବକ ମିଛ ଅପହରଣର ନାଟକ ଭିଆଇ ଜେଲ ଗଲା ମିଛରେ ୩ ଲକ୍ଷ ର ମୁଣ୍ଡଜାମିନ ରଚିଥିଲା ଯୁବକ   (07-Feb-2023)       ||      ସାଲେଭଟା ଜେ. ଏନ. ଏମ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ   (06-Feb-2023)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଜନ-ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣୀ କାର୍ଯକ୍ରମ  ।   (06-Feb-2023)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷି ଓ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମେଳା ଉଦଯାପିତ –ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବ୍ୟବହାର କରି ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵାରୋପ ।    (06-Feb-2023)       ||      ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର : ବିଭିନ୍ନ ୧୫ ଗୋଟି ଅଭିଯୋଗ ଦରଖାସ୍ତ ଗ୍ରହଣ   (07-Feb-2023)       ||      ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ରେ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ , ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସମସ୍ତ ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ   (06-Feb-2023)       ||      ଦୁଇ ଦିନିଆଁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଚେସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଭରସୁଜା ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ, ଚମ୍ପିୟାନ ହେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ର ଦାଶରଥି ସାହୁ   (06-Feb-2023)       ||      ରାଣୀସର୍ଡା ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମା ମାହେଶ୍ବରୀଙ୍କ ନୂତନ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ମହୋତ୍ସବ ଉଦଯାପିତ    (06-Feb-2023)       ||      5T ସଚିନ ଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କଲେ ଏସ୍ ୟୁ ଜେ କୋରାପୁଟ ଶାଖାର କର୍ମକର୍ତ୍ତା    (06-Feb-2023)       ||      ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡିର ସାଂଗଠନିକ ବୈଠକ    (05-Feb-2023)       ||      ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମନହୀରା ପଞ୍ଚାୟତ ଗସ୍ତ କଲେ ନରସିଂହ, ଆବାସ ଯୋଜନା କେଳେଙ୍କାରି ଉଭୟ ସରକାରଙ୍କ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡଯନ୍ତ୍ର- ନରସିଂହ   (05-Feb-2023)       ||      ଆଡିଏ ରୟାଲ ପକ୍ଷରୁ କର୍କଟ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ    (05-Feb-2023)       ||        ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି କୋଶଲ ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘର ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକ ମହୋତ୍ସବ,  ଗଣମାଧ୍ୟମ ହିଁ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଭାଜନ- ଅତିଥି ବୃନ୍ଦ   (05-Feb-2023)       ||      ଚଳିତ ବର୍ଷ ବୌଦ୍ଧ ଜ଼ିଲ୍ଲା ର ୭୬ ହାଇସ୍କୁଲରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୬୫୯୪ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ      (05-Feb-2023)       ||      ବୋର୍ଡର କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଉଦଯାପିତ, ଚଞ୍ଚରା ଭାଡି ଚମ୍ପିୟାନ ।   (05-Feb-2023)       ||      ସନ୍ଥ ଶିରୋମଣି ଗୁରୁ ରବି ଦାସ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (05-Feb-2023)       ||      ତୃତୀୟ  ଦିନରେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷି ଓ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମେଳା- କୃଷି ସଂବନ୍ଧୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର    (05-Feb-2023)       ||      ଇମ୍ପରିୟଲ କଲେଜରେ ଏନସିିସିର ଶାଖା ଉଦଘାଟିତ   (05-Feb-2023)       ||      ଜୁନିଅର ରେଡକ୍ରସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କ୍ରିୟାଶୀଳ   (05-Feb-2023)       ||     

HOME   ଜୀବନଶୈଳୀ

ସାଇକେଲ ଏକ ପରିଚୟ

19-Jun-2022



'ସାଇକେଲ ଏକ ପରିଚୟ" ଶୀର୍ଷକର ଯଥାର୍ଥତା ବଖାଣି ବସିଲେ ଛୋଟିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ସୁନ୍ଦର ପାଣ୍ଡୁଲିପି ରଚନାରେ କିଛି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ l ଆଜିର ପରିଣତ ବୟସରେ ଏହି ଭଳି ସାଇକେଲ ଟିଏ କିଣିବାକୁ ଯଦି ଚିନ୍ତା କରିବା ତେବେ ଏହା କିଛିକାଂଶରେ ଉଦ୍ଭଟ ଚିନ୍ତାଧାରାର ପରିଭାଷା ବୋଲି ଆପଣଂକୁ ଜାଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ମାନେ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ l ଯାହା ବି ହେଉ ଭିନ୍ନ ଏକ ଘଟଣାର ଯୋଗାଯୋଗ ରୁ ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରାର ସ୍ରୁଷ୍ଟି ହୁଏ l ଏବଂ "ସାଇକେଲ ଏକ ପରିଚୟ" ସଂଳାପ ର ଶୀର୍ଷକ ଉପସ୍ଥାପନା କରିବାକୁଏ ଅବୋଲକରl ମନ ମନ ବଳାଏ  l  ୨୦୨୨ମସିହା ମଇ ୧୮ ତାରିଖ l ସମୟ ୧୨ ଟା ବାଜି ୧୩ ମିନିଟ ହୋଇଥାଏ l ଉଦୁଉଦିଆ ଖରାବେଳ l ଫୋନ ର ଘଣ୍ଟି ବାଜିଲା l ପାଖକୁ ଯାଇ ଦେଖ ତ, ପୂର୍ଵଦିନ ଦୁଇଟି ରେ ଘଟିଯାଇଥିବା ଘଟଣା ମାନଙ୍କର ନିର୍ଯାସ ଉପନୀତର କ୍ଷଣ ଆସି ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି l ଅର୍ଥାତ ସେହି ବ୍ୟୟସାକ୍ଷେପ ଦୁଇ ଚକିଆ ସାଇକେଲ ଟି ଆସି ଗୋଟେ ଡାଲା ଥିବା ଗାଡ଼ିରେ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଁଚିଯାଇଛି l ପୂର୍ବ ଦିନ ସାଇକେଲ କମ୍ପାନୀର ଜୈନିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଙ୍ଗେ କିଛି ବାକ୍ୟ ବିନିମୟ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ବିଳମ୍ବ ନ କରି ସାଇକେଲ ଟିକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଭାବି ମୁଁ ନିରବରେ ଅତି ସନ୍ତର୍ପଣ ର ସହିତ ଫୋନ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଲି l କାଗଜରେ ଦସ୍ତଖତ ସହିତ ସମ୍ମତି ପ୍ରଦାନ କରି ଆଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦେଲି l ମନରେ ସଂକୋଚ ମଧ୍ୟ ଥାଏ, କାରଣ ଏତେ ବ୍ୟୟବହୁଳ ସାଇକେଲର ବର୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୋ ଭଳି ସମାଜର ସାଧାରଣବର୍ଗର ବ୍ୟକ୍ତି ଟିଏ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟତା କଣ l ଏହା ପରେ ମୁଁ ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ସନ୍ଧlନରେ ଲାଗିଲି, ଯେ କିପରି ସାଇକେଲ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତାର ଯଥାର୍ଥତା ପ୍ରତିପାଦନ କରିବି l ଏହି ସମୟରେ ମନରେ ଆସିଲା, ବାଲ୍ୟ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ବିବାହ ଦିନ ଆଜି ଥିବାରୁ, ବୈବାହିକ ଜୀବନ ଯାତ୍ରାର
ଅୟମାରମ୍ଭ ସାଇକେଲ ଦ୍ଵାରା ଯଦି କରାଯାଏ, ତେବେ କିଛି ଅଭୁଲା ସ୍ମୃତି ଏବଂ ସମାନତା ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନତାର ଛୋଟିଆ ଉଦାହରଣ ଟିଏ  ହୋଇପାରନ୍ତା l ମୋ ମନରେ ଥିବା ସୁପ୍ତ ଚିନ୍ତାଧାରା କୁ ଦମ୍ଭତl ପ୍ରଦାନ କଲା ଆଉ ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ଙ୍କ ସମାନ ପ୍ରସ୍ତାବ l ମନରେ ଥିବା ଚିନ୍ତାଧାରା କୁ ବର ବେଶ ରେ ବାହାରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା, ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଟିର ସମ୍ୟକ ସୂଚନା ଫୋନ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇ, ଉତ୍ସୁକତାର ସହ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ର ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରାକୁ ବେଖାତିରି କରି ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ବାହାରିଗଲି ବନ୍ଧୁଙ୍କ ବାସଭବନ ଅଭିମୁଖେ l  ଅସମୟରେ ରେ ମୋତେ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବା ସହ, ନୂଆ ସାଇକେଲ ଟିକୁ ଚଳାଇବା ସହିତ ପରଖି ନେଲେ ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ହେବ ନା ନାହିଁ l ମୋ ମନରେ ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଥାଏ, ପ୍ରସ୍ତାବ ଟି ପାରିପାର୍ଶ୍ୱକ ଅବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ଗ୍ରହଣ ନ ହେବାର l ଯାହା ବି ହେଉ ବନ୍ଧୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରି ଆତ୍ମତୃପ୍ତି ର ସ୍ୱାଦ ଅବିଳମ୍ବେ ଚଖାଇ ଦେଲେ l ମୋ ଅସ୍ଥିର ମନ ସ୍ଥିର ହେବା ସହିତ ଖରାରେ ଆସିବାର ମୂଲ୍ୟ ମିଳିଲା ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରି ନିଜ ମନକୁ ସାନ୍ତ୍ୟୋନା ଦେଇ ସେଠାରୁ ବିଦାୟ ନେଲି l ସନ୍ଧ୍ୟା ରେ ବର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହେଲା l ପୂର୍ଵ ନିର୍ଧାତିତ ଯୋଜନା ମୁତାବକ ବର ସାଇକେଲ ଚଳାଇ, ଅତି ଉଷ୍ମ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ୍ୟରେ ଝାଳ ସର ସର ହୋଇ ବିବାହ ମଣ୍ଡପ ରେ ପହଞ୍ଚିଲେ l ଏକ ସଂଯୋଗ ବଶତଃ ୧୯ତାରିଖ ଦିନ, ଏକ ଦୈନିକ ଖବର କାଗଜ ଏବଂ ଏକ ସାମାଜିକ ଗଣ ମାଧ୍ୟ୍ୟମରେ ସେହି ବନ୍ଧୁ ବରଙ୍କ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା l ଏହା ସେଦିନ ପାଇଁ ସାମାନ୍ୟ ଥିଲା l ତା ପରଦିନ ଏହା ଏକ ସୁନାମି ରେ ପରିଣତ ହୋଇଗଲା l ବର ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଉତୋଳିତ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡ଼ିଓ ଗୁଡିକ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରେ ଅତି ପ୍ରବଳ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ହୋଇଗଲା l ଯାହା ଚିନ୍ତା ର ବାହାରେ ଥିଲା ଆମ ପରି ସାଧାରଣ ମଣିଷ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ l ସେହି ଯାତ୍ରା ରେ ସାଥି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ବନ୍ଧୁ ଓ ପରିବାର ବର୍ଗ ନିଜକୁ ଗୌରବନ୍ବିତ ମନେ କଲେ l ବନ୍ଧୁ ସାଧାରଣ ରୁ ଅସାଧାରଣ ତାରକା ର ଉପଲବ୍ଧି ପ୍ରାପ୍ତ କଲେ l କ୍ରମେ କିଛି ଜଣା ଆଉ ଅନେକ ଅଜଣା ଫୋନ ରେ ବନ୍ଧୁ ଜଣକ ଅତି ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଲେ ଦିନ କେତୋଟି ମଧ୍ୟରେ l ଉଲେଖନୀୟ ଘଟଣା କ୍ରମରେ ସେହି ବନ୍ଧୁ ଜଣଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ବାଲ୍ୟ ସମୟରେ ସାଇକେଲ ଟିଏ ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ କଷ୍ଟ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିବାର ଅନୁଭୂତି ବଖାଣି ଛନ୍ତି l କିନ୍ତୁ ଆଜି ସାଇକେଲ ତାଙ୍କୁ ଆଣିଦେଇଛି ଏକ ବିରାଟ ପରିଚୟ l

ଏହା ତ ଥିଲା ବନ୍ଧୁଙ୍କ ପ୍ରତି ସାଇକେଲର ଅବଦାନ l ତତସହିତ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ସାଇକେଲ ପାଇଁ କିଛି ପରିଚୟ ସାଉଁଟିଛି l ଘଟଣା କ୍ରମରେ ମୁଁ ପ୍ରତିଦିନର ସକାଳର ଯୋଗ ବିଯୋଗ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ, ମୋତେ ଚିହିଁ ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସାଇକେଲ ପାଇଁ ପରିଚୟ ପାଇପାରିଛି l ଯଥାର୍ଥରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେଦିନର ଶନ୍ତର୍ପିତ ଏବଂ ପରୀତାପର ପରିସ୍ଥିତି, ଆଜି ମୋ ପାଇଁ ଅନ୍ତ ଘଟିଛି l ସାଇକେଲର ପ୍ରଯୁଜ୍ୟତା ଅନୁମେୟ କରିହେଉଛି l ନିଜ ସ୍ୟାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବେଶର ସ୍ୟାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ସାଇକେଲ ଟିଏ ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଜରୁରୀ l
ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅବସର ସମୟ ରେ  ସାଇକେଲ ଚଲେଇବା ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତlୟୀବ l ବୟସ ବୃଦ୍ଧିର ମାନସିକ  କିଛିକାଂଶରେ  ମୁକ୍ତି ମିଳିବ l ଯାହା ପୂର୍ଵ ପ୍ରଚଳିତ ଶୂନ ଗାଡ଼ି ଟି ଆଗାମୀ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଅର୍ଦ୍ଧଶୂନ୍ୟ ପରିବେଶର ଭୟଭୟତା ର ନିଷ୍ଟୁର ସତ୍ୟତାର ଉପଶମରେ ମଲମ ସଦୃଶ୍ୟତାର ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରିବ l


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଶ୍ଵକପ ହକିରେ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର କୃତୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ   07-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଯୁବକ ମିଛ ଅପହରଣର ନାଟକ ଭିଆଇ ଜେଲ ଗଲା ମିଛରେ ୩ ଲକ୍ଷ ର ମୁଣ୍ଡଜାମିନ ରଚିଥିଲା ଯୁବକ   07-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ସାଲେଭଟା ଜେ. ଏନ. ଏମ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଜନ-ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣୀ କାର୍ଯକ୍ରମ  ।   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷି ଓ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମେଳା ଉଦଯାପିତ –ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବ୍ୟବହାର କରି ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵାରୋପ ।    06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର : ବିଭିନ୍ନ ୧୫ ଗୋଟି ଅଭିଯୋଗ ଦରଖାସ୍ତ ଗ୍ରହଣ   07-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ରେ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ , ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସମସ୍ତ ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଦୁଇ ଦିନିଆଁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଚେସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଭରସୁଜା ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ, ଚମ୍ପିୟାନ ହେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ର ଦାଶରଥି ସାହୁ   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ରାଣୀସର୍ଡା ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମା ମାହେଶ୍ବରୀଙ୍କ ନୂତନ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ମହୋତ୍ସବ ଉଦଯାପିତ    06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
5T ସଚିନ ଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କଲେ ଏସ୍ ୟୁ ଜେ କୋରାପୁଟ ଶାଖାର କର୍ମକର୍ତ୍ତା   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡିର ସାଂଗଠନିକ ବୈଠକ   05-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମନହୀରା ପଞ୍ଚାୟତ ଗସ୍ତ କଲେ ନରସିଂହ, ଆବାସ ଯୋଜନା କେଳେଙ୍କାରି ଉଭୟ ସରକାରଙ୍କ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡଯନ୍ତ୍ର- ନରସିଂହ   05-Feb-2023

You Might Also Like

                           
  ଜୀବନଶୈଳୀ  

ସାଇକେଲ ଏକ ପରିଚୟ