-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Tuesday 25th June 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ସ୍ନାନଯାତ୍ରାରେ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ ସୋସାଇଟି ତରଫରୁ ସାମାଜିକ ସେବା ଶିବିର ଆୟୋଜିତ   (23-Jun-2024)       ||      ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ବାଇକ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ   (25-Jun-2024)       ||      ଯୁବ କଳାକାରଙ୍କ ପରଲୋକ    (25-Jun-2024)       ||      ବାଙ୍ଗାଲୋର ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ    (25-Jun-2024)       ||      ଶହେ ବର୍ଷରେ ଖଲିଆପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ,ପାଳିବ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ   (24-Jun-2024)       ||      ଆଦିବାସୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର : କିସ୍ ଆଦିବାସୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜେପି ହୀନ ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ କରୁ    (24-Jun-2024)       ||      ବିଷଧର ସାପ ଦଂଶନରେ ସାପ ଧରାଳି ମୃତ‌   (24-Jun-2024)       ||      ନାଇକେନ୍ପାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ କ୍ଲବ୍ ଫୁଟ୍ ସଚେତନତା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   (24-Jun-2024)       ||      ସିନ୍ଧେକେଲାରେ ଡ଼.ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦିବସ   (24-Jun-2024)       ||      ନିଷାନ୍ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ତୁଷୁରା, ବଲାଙ୍ଗିର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ କବିତା ଆସର ଅନୁଷ୍ଠିତ   (24-Jun-2024)       ||      ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଡାବୁଗାଁ ମୈଦଳପୁର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବି   (24-Jun-2024)       ||      ଛତ୍ରପୁର ପ୍ରେସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   (24-Jun-2024)       ||      ରାସ୍ତା ମଝିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟ ଦେଖି ଅଟକିଗଲେ ଦିଗପହଣ୍ଡି ବିଧାୟକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର   (24-Jun-2024)       ||      ବିଜିପୁର କାଲୁଆ ମନ୍ଦିର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ ନବନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ପ୍ରଦାନ    (24-Jun-2024)       ||      ସୋନପୁର ଠାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ତାଲିମ ଶିବିର   (24-Jun-2024)       ||      କଣ୍ଟାମାଳ ଶିବ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ କଣ୍ଟାମାଳ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ    (24-Jun-2024)       ||      ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଡ଼ ଶ୍ୟାମ ପ୍ରକାଶ ମୁଖାର୍ଜୀ ଙ୍କ ୭୦ତମ ବଳିଦାନ ଦିବସ ପାଳିତ   (24-Jun-2024)       ||      ରାମଗଡ଼ ଠାରେ ମହିମା ଆଶ୍ରମ ଓ ଶୂନ୍ଯମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭୂମି ପୂଜନ    (23-Jun-2024)       ||      ବ୍ରହ୍ମାକୁମାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ   (23-Jun-2024)       ||      ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଡୋଲାମଣୀଙ୍କ ଡୋଳା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବୁଝି ହୋଇଗଲା    (23-Jun-2024)       ||     

HOME   ରାଜନୀତି

ଓଡିଶାରେ କଂଗ୍ରେସର ଅଧୋଗତି ପାଇଁ ଶରତ ଓ ନରସିଂହ ଦାୟୀ-ଆକବର ଖାନ

08-Jun-2024



ବଲାଙ୍ଗୀର(ପ୍ରେରଣା ଖବର ): ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସରିଯାଇ ଫଳ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ପୁଣିଥରେ ଶୋଚନୀୟ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ନବୀନ ସରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ପ୍ରବଳ ଜନମତ ରହିଥିଲା । ବିଜେପିଦଳ ଏହାର ଫାଇଦା ନେଇଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସଦଳରେ ସ୍ୱାର୍ଥୀ ନେତାମାନଙ୍କ କାରଣରୁ କଂଗ୍ରେସର ଦୁର୍ଗତୀ ହୋଇଛି ବୋଲି ଦଳର ବରିଷ୍ଠନେତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଷ ଓଗାଳିଛନ୍ତି ଯୁବନେତା । ଓଡିଶାରେ କଂଗ୍ରେସର ଏହି ଦୁର୍ଗତୀ ପାଇଁ ପିସିସି ସଭାପତି ଶରତ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକଦଳର ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଦାୟୀ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସର ପିସିସି ସଭ୍ୟ ଯୁବନେତା ଆକବର ଖାନ ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ଆଜି ସଂଧ୍ୟାରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନଠାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ବିଳନୀ କରି ଆକବର ଶରତଙ୍କୁ ଜଣେ ଲୋଭୀନେତା ଓ ନରସିଂହଙ୍କୁ ପୁତ୍ରମୋହରେ ଥିବା ଧୃତାରାଷ୍ଟ୍ର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କ ନିଜର ସ୍ୱାର୍ଥପାଇଁ ଆଜି କଂଗ୍ରେସର ଅଧୋଗତି ହୋଇଛି ବୋଲି ସିଧାସଳଖ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ।  ସେଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ନବୀନ ସରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରବଳ ଜନମତ ଥିଲେ ହେଁ କଂଗ୍ରେସଦଳ ତାର କୌଣସି ଫାଇଦା ନେଇପାରିଲା ନାହିଁ । ଓଡିଶାର କଂଗ୍ରେସଦଳକୁ ଠିକରେ ପରିଚାଳିତ କରିଥିଲେ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧିକ ସାଂସଦପଦ ଓ ବିଧାୟକ ପଦ ପାଇଥାନ୍ତା । ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ ସାଂସଦ ଜିଣିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ରର ଇଣ୍ଡିମେଣ୍ଟର ସାଂସଦ ସଂଖ୍ୟା ବଢିପାରିଥାନ୍ତା ଓ ସରକାର ଗଢିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସରେ ଜାଣିଶୁଣି ଦୁର୍ବଳ ସ୍ଥିତିରେ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା କରାଗଲା । କେବଳ ସେତକି ନୁହେଁ ନରସିଂହ ଗତ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସମରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ସାଂସଦ ଟିକେଟ ଓ ଚଳିତଥର ବିଧାନସଭା ଟିକେଟ କେଉଁ ଆଧାରରେ ଦେଲେ ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ଜରିଆରେ ଆକବର ନରସିଂହଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ସମରେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର କେବେ କଂଗ୍ରେସ ସଂଗଠନ ପାଇଁ କାମ କରିଥିଲେ ଯେ,କଂଗ୍ରେସଦଳ ତାଙ୍କୁ ଗତଥର ସାଂସଦ ଟିକେଟ  ଓ ଏଥର ବିଧାନସଭା ଟିକେଟ ଦେଲେ ବୋଲି ଦଳୀୟନେତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନଚିହ୍ନ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଠିକ ସେହିପରି ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଓ ସମରେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ନିର୍ବାଚନରେ ପକ୍କା ବଲାଙ୍ଗୀରିଆ ନାରା ଦେଲେ କିନ୍ତୁ ସମ୍ବଲପୁରରୁ ଜଣେ ଅନଭିଜ୍ଞ ଅଭିନେତା ମନୋଜ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଡାକି ଆଣି ସାଂସଦ ଟିକେଟ ଦେଲେ । ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ମନୋଜଙ୍କ ପାଇଁ କେଉଁକାରଣରୁ ଲବିକରି ଟିକେଟ ଆଣିଲେ ଓ ଯେଉଁ ଇତିହାସ ହେବ ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବୟାନ ଦେଇଥିଲେ ସେହି ଇତିହାସ ଟା କେଉଁଟା ବୋଲି ଆକବର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ମନୋଜ ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ପ୍ରଚାରରେ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବକମାନେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶାର ଯୁବନେତାମାନଙ୍କର ହକକୁ ଛଡାଇ ନେଇଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି କହୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆକବର ମନୋଜ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ବିଳନ ଜରିଆରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ,ମନୋଜ ଅବିଭକ୍ତ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ଯୁବନେତାମାନଙ୍କ ହକକୁ ଛଡାଇ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି କି ? ରାଜନୀତିରେ ତାଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା କଣ ଥିଲା ଓ କେଉଁ ଆଧାରରେ ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଲେ ତାହା କଂଗ୍ରେସଦଳର ଜଣେ ଯୁବନେତା ହିସାବରେ ଉତ୍ତର ଚାହିଁଛନ୍ତି ଆକବର । ବଲାଙ୍ଗୀର ଓ ସୋନପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଯୁବନେତା କଂଗ୍ରେସର ସଂଗଠନ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା କାମ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବରିଷ୍ଠନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଓ ପିସିସି ସଭାପତି ଶରତ ପଟ୍ଟନାୟକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରି ତାଙ୍କୁ ଦବାଇ ଦେଇ ସଂଗଠନକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଆକବର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ରାଜ୍ୟ  
ସ୍ନାନଯାତ୍ରାରେ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ ସୋସାଇଟି ତରଫରୁ ସାମାଜିକ ସେବା ଶିବିର ଆୟୋଜିତ   23-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ବାଇକ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଯୁବ କଳାକାରଙ୍କ ପରଲୋକ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବାଙ୍ଗାଲୋର ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶହେ ବର୍ଷରେ ଖଲିଆପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ,ପାଳିବ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଦିବାସୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର : କିସ୍ ଆଦିବାସୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜେପି ହୀନ ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ କରୁ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଷଧର ସାପ ଦଂଶନରେ ସାପ ଧରାଳି ମୃତ‌   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ନାଇକେନ୍ପାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ କ୍ଲବ୍ ଫୁଟ୍ ସଚେତନତା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସିନ୍ଧେକେଲାରେ ଡ଼.ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦିବସ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ନିଷାନ୍ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ତୁଷୁରା, ବଲାଙ୍ଗିର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ କବିତା ଆସର ଅନୁଷ୍ଠିତ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଡାବୁଗାଁ ମୈଦଳପୁର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବି   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଛତ୍ରପୁର ପ୍ରେସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   24-Jun-2024

You Might Also Like