-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Monday 22nd July 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ଗୁରୁ ପୁର୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   (22-Jul-2024)       ||      ଜିଲା ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ    (21-Jul-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ନୃସିଂହ ମନ୍ଦିର ଠାରେ ଗୁରୁ ପୁଜନୋତ୍ସବ   (21-Jul-2024)       ||      ରାଜବୈଦ୍ୟ ଚିନ୍ତାମଣି ବେହେରା ସ୍ମୃତି ପରିଷଦର ବୈଠକ   (21-Jul-2024)       ||      ଗୁରୁ ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପପରା ଅତୁଟ ବନ୍ଧନ “ତସ୍ମୈଶ୍ରୀ”   (21-Jul-2024)       ||      ତହସିଲଦାର ଓ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ମିଳିତ ଯାଞ୍ଚ   (21-Jul-2024)       ||      ଶ୍ରୀ ଗୋପାଳଜୀ ମନ୍ଦିର ସୋନପୁର ଠାରେ ଗୁରୁପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   (21-Jul-2024)       ||      ବନ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ମାଁ ପାଇଁ ଗଛ ଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   (21-Jul-2024)       ||      ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ବାକ୍ ଓ ଗୁଣିଗାରେଡି ଚିକିତ୍ସାର ବିକଳ ଚିତ୍ର: ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତି ଆସ୍ଥାନାହିଁ , ଅସଚେତନତା ଓ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସକୁ ଆଶ୍ରା    (21-Jul-2024)       ||      ବିବାହିତ ମହିଳା ସ୍କଟିରେ ବସି ପ୍ରେମିକ ସହ ଫେରାର "ସିସିଟିଭି ରେ କୋଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ   (21-Jul-2024)       ||      ଶିକ୍ଷକ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦୀପଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   (21-Jul-2024)       ||      ଉଦନ୍ତୀ ନଦୀ ପାଣିରୁ ମହିଳା ଉଦ୍ଧାର।   (21-Jul-2024)       ||      ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ବ୍ଲକ୍ ରେ ଉନ୍ନୟନ କାମରେ ଦୁର୍ନୀତି : ଜନପ୍ରତିନିଧି କରୁଛନ୍ତି ଠିକା  !   (21-Jul-2024)       ||      ପତଞ୍ଜଳୀ ଯୋଗ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଗରୁ ପୁର୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳନ   (21-Jul-2024)       ||      ଲଖପାଲିରେ ଡାଇରିଆ ଆତଙ୍କ, ୨ମୃତ, ୧୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଗାଁରୁ ୫୦୦ମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ,ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ   (21-Jul-2024)       ||      ମଝି ରାସ୍ତା ରେ ଜଳିଗଲା କାର   (20-Jul-2024)       ||      ପ୍ରାକୃତିକ ବିପତ୍ତି ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ତଥା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ    (20-Jul-2024)       ||      ସଟ ସାର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ଜଳିଲା କାର   (20-Jul-2024)       ||      ରାଜ୍ୟ ର ଏକ ନମ୍ବର ମୋଡେଲ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ର ଦୂରାବସ୍ଥା କୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋପ କଲେ କୃଷକ ସଂଗଠନ*- - *କୋଠା ନିର୍ମାଣ ଓ କିଣା ଯାଇଥିବା ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ ର ତଦନ୍ତ ଦାବୀ କଲେ ନାରୀ ନେତ୍ରୀ ସୋନାଲି   (20-Jul-2024)       ||      ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଦୁଇ ବେପାରୀ ଗିରଫ - ଗଞ୍ଜେଇ ଗୋଦାମ ପାଲଟିଛି ସୁବଳୟା ଅଞ୍ଚଳ - ମୁଖ୍ୟ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ପୁଲିସ ବିଫଲ   (20-Jul-2024)       ||     

HOME   ଅପରାଧ

ତୃତୀୟ ଦିନରେ ମଦଭାଟିରେ ଆୟକର ଚଢାଉ... ୧୫୬ ବସ୍ତା ନୋଟରୁ ଗଣାଯାଇଛି ୬ଟି, ୭ମେସିନରେ ଚାଲିଛି ଗଣତି

08-Dec-2023



ବଲାଙ୍ଗୀର/ଟିଟିଲାଗଡ(ଚିତ୍ରସେନ ବେହେରା)-ଆୟକର ଫାଙ୍କି ଅଭିଯୋଗରେ ବୁଧବାର ଦିନଠାରୁ ବଳଦେବ ସାହୁ ଓ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମଦବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଥିବା ବଲାଙ୍ଗୀର, ବୌଦ୍ଧ, ସମ୍ବଲପୁର, ରାଉରକେଲା ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ଚଢାଉ ଚାଲିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନଗତ କେସ ଜବତ ହୋଇସାରିଛି । ବଲାଙ୍ଗୀର ମଦଭାଟି ଭିତରେ ଥିବା ରାଜେଶ ସାହୁ ଘରେ ୯ଟି ଟ୍ରଙ୍କରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ନୋଟ ଜବତ ହୋଇଛି । ସେହି ଟଙ୍କାକୁ ବୁଧବାର ରାତିରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କକୁ ନିଆଯାଇ ଗଣତି ଚାଲିଛି । ପ୍ରଥମେ ଦୁଇଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬ଟି ଟଙ୍କାଗଣତି ମେସିନରେ ନୋଟଗୁଡିକ ଗଣତି ଚାଲିଥିଲା । ୬ଟି ବସ୍ତାର ନୋଟ ଗଣତି ହୋଇଛି । ଆଜି ଆଉ ଏକ ବଡ ନୋଟଗଣତି ମେସିନ ଅଣାଯାଇ ଟଙ୍କା ଗଣତି ଚାଲିଛି । ନୋଟର ପରିମାଣ ଯାହା ଅଛି ଏହା ପ୍ରାୟ ୮ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଣତି ଚାଲିବ ଓ ଏହା ଆନୁମାନିକ ୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ବଲାଙ୍ଗୀର ସୁଦପଡା ଭାଟି, ଟିଟିଲାଗଡର ଦୀପକ ସାହୁ ଓ ସଂଜୟ ସାହୁକ ଘରେ ଖାନ ତଲାସୀ ଚାଲିଛି । ତେବେ ଆୟକର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କିଛି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଉନାହିଁ । ତେଣୁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ହାସଲ ହେଉନାହିଁ । ସେପଟେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଭଳି ଏକ ଗରିବ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଦଭାଟିରୁ ୨୦୦କୋଟି ଜବତ ହେବାପରେ ଏଠାରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଟକସଫାଙ୍କି ନୋଟ କହୁଥିବା ବେଳେ ଆଉକିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଏକ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରାଜନୈତିକ ଦଳର କଳାଟଙ୍କା ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବାକୁ କୁଆଡେ ରାଜନୈତିକ ଦଳର କଳାଟଙ୍କା ଏଠାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । କେନ୍ଦ୍ରର ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କ କାନରେ ଏହା ପଡିବାରୁ ଶେଷରେ ଆୟକର ବିଭାଗକୁ ପଠାଇ ଚଢାଉ କରି ଧରିଛନ୍ତି । ନୋଟଗୁଡିକର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଏହା ନିହାତି ଭାବରେ ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ନୋଟଭଳି ଜଣାପଡୁଛି । ବ୍ୟାଙ୍କର ଟ୍ୟାଗଥାଇ ଆଲମିରାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ରଖାଯାଇଥିଲା । ସୁଦପଡାରେ ପ୍ରଅୟ ୯ଟି ଟ୍ରଙ୍କରେ ନୋଟ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ରହିଥିଲା । ବଳଦେବ ସାହୁ ଏଣ୍ଡ କମ୍ପାନୀର ମାଲି ଝାରଖଣ୍ଡର ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସାଂସଦ ରହିଛନ୍ତି । ସେ କୁଆଡେ ଆସନ୍ତା ୨୦୨୪ ନିର୍ବଚନରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ କୁଆଡେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କଳାଟଙ୍କା ଜମାକରି ରଖିଥିଲେ ଓ ତାହା ଆଇଟି ସ୍କାନରକୁ ଆସିଥିଲା । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଦ ସହ ଅର୍ଥ ବଣ୍ଟନ ଭାଟିର କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଜରିଆରେ ହିଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥାଏ । ଦେଶୀ ମଦଭାଟି ଚଳାଉଥିବା ଏହି କମ୍ପାନୀ ପାଖରେ ଶହଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରମିକ ନିୟୋଜିତ ରହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଓଡିଶାର ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ କମଦରରେ ମହୁଲ କିଣି ସେଥିରୁ ମଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ବର୍ଷକୁ ଅନ୍ୟୁନ ୧୦୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟିକସ ଫାଙ୍କୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହୁଏ । 


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗୁରୁ ପୁର୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   22-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲା ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ନୃସିଂହ ମନ୍ଦିର ଠାରେ ଗୁରୁ ପୁଜନୋତ୍ସବ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ରାଜବୈଦ୍ୟ ଚିନ୍ତାମଣି ବେହେରା ସ୍ମୃତି ପରିଷଦର ବୈଠକ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗୁରୁ ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପପରା ଅତୁଟ ବନ୍ଧନ “ତସ୍ମୈଶ୍ରୀ”   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ତହସିଲଦାର ଓ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ମିଳିତ ଯାଞ୍ଚ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶ୍ରୀ ଗୋପାଳଜୀ ମନ୍ଦିର ସୋନପୁର ଠାରେ ଗୁରୁପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବନ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ମାଁ ପାଇଁ ଗଛ ଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   21-Jul-2024
  ରାଜ୍ୟ  
ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ବାକ୍ ଓ ଗୁଣିଗାରେଡି ଚିକିତ୍ସାର ବିକଳ ଚିତ୍ର: ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତି ଆସ୍ଥାନାହିଁ , ଅସଚେତନତା ଓ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସକୁ ଆଶ୍ରା   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିବାହିତ ମହିଳା ସ୍କଟିରେ ବସି ପ୍ରେମିକ ସହ ଫେରାର "ସିସିଟିଭି ରେ କୋଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶିକ୍ଷକ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦୀପଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   21-Jul-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଉଦନ୍ତୀ ନଦୀ ପାଣିରୁ ମହିଳା ଉଦ୍ଧାର।   21-Jul-2024

You Might Also Like