-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Tuesday 28th May 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ପୁଣି ମଣିଷ ଖାଇଲା ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେ , ହେଲପର ଆହତ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ   (28-May-2024)       ||      ଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଶଗଡ଼ ଗାଡି |   (28-May-2024)       ||      କନ୍ଧମାଳ : ଗରିବ ଅସହାୟ ମାନଙ୍କ ସାରଥୀ ପ୍ରିହମ୍ ଚାରିଟେବୁଲ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୁନା ଦିଗାଲ..ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରଦାନ   (28-May-2024)       ||      ଟିଟିଲାଗଡ ଦୋକାନ ପୋଡ଼ି ଘଟଣା ରେ ଜଣେ ଗିରଫ    (28-May-2024)       ||      ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ*- *ସମାଜ ରେ ମାନବ ବାଦ୍ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ*- ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି -   (28-May-2024)       ||      ଲାଲବାହିନୀର ବର୍ବର କାଣ୍ଡ: ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା   (27-May-2024)       ||      ଓଡିଶାରେ ଶାସନର ତୁରନ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ : ପୁରନ୍ଦର ମିଶ୍ର   (27-May-2024)       ||      ସ୍ୱର୍ଗୀୟା ବିନୋଦିନୀ ପାଣିଗ୍ରାହି ଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଥଣ୍ଡା ସର୍ବତ ବଣ୍ଟନ   (27-May-2024)       ||      ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତି, ନାଚଗୀତରେ ଗୁଂଜରିତ ହେଲା ଆବୁଧାବି   (27-May-2024)       ||      ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ରେ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ପାଟଣାଗଡ଼ ରେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ଵେଷା ଠାକୁର   (27-May-2024)       ||      ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷ ରୁ ୩ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ୭୫ କେଜି ଗଂଜେଇ ଜବତ, ସୋନପୁର ପୋଲିସ୍ ର ବଡ ସଫଳତା   (27-May-2024)       ||      ୪୨ ମୌଜା ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମାଟ୍ରିକ ଟପ୍ପରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଓ ସମ୍ୱର୍ଦ୍ଧନା   (27-May-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ; ଯୁକ୍ତଦୁଇ ବିଜ୍ଞାନରେ ୮୧.୧୫%,କଳାରେ ୭୭.୬୬% ଓ ବାଣିଜ୍ୟରେ ୭୦.୨୩% ପାସ   (27-May-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାରେ ମାଟ୍ରୀକପରୀକ୍ଷା ରେଜଲ୍ଟ,୯୪.୩୯% ପାହାର   (27-May-2024)       ||      ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନସାକାର ହେଉଛି... ମେଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ଏମବିଆର କଲେଜ ରେଜଲ୍ଟରେ ଝିଅଙ୍କ କମାଲ    (27-May-2024)       ||      ଡାବୁଗାଁ ମା ଗୃହରେ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ରହୁଛନ୍ତି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ   (27-May-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା କଳାକାର ସମନ୍ୱୟ ସମିତିର ବୈଠକ,କଳାକାର ମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବହେଳା ନେଇ ଉଦବେଗ    (27-May-2024)       ||      ଉଚ୍ଚନିଚ୍ଚ ପଥୁରିଆ ରାସ୍ତା ପାଇଁ ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ    (27-May-2024)       ||      ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ନର୍ଲା ହାଇସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀ ଶୁଭ ଦର୍ଶିନୀ ବେରୁକ ବ୍ଲକ ଟ୍ଟପର   (26-May-2024)       ||      ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ନ୍ୟାୟ ମୂର୍ତ୍ତୀ ଶ୍ରୀ ଚିତ୍ତ ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ଙ୍କୁ ସୋନପୁର ଠାରେ ଭବ୍ୟ ସ୍ଵାଗତ   (26-May-2024)       ||     

HOME   ଜିଲ୍ଲା

ଶିଶୁଖାଦ୍ୟର ବାଟମାରଣା କରୁଛି ଏସଏଚଜି, (ସରକାର , ପ୍ରଶାସନ ଓ ବିଭାଗ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା  !)

18-Mar-2023



ବଲାଙ୍ଗୀର(ମଳୟ ମିଶ୍ରଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ) କେବଳ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାରେ ନୁହେଁ, ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ ରାଜନୀତିକୁ ଆଖିଆଗରେ ରଖି ମିଶନଶକ୍ତି ଆଳରେ ମହିଳା ସ୍ଵୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଜରିଆରେ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମମାନ ଆରମ୍ଭ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଏସଏଚଜି ଗୁଡିକରୁ କେତେକ ରୀତିମତ ବେପାର ଓ ମୁନାଫାରେ ସ୍ବାର୍ଥସର୍ବସ୍ବ ହୋଇପଡିଛି । ମହିଳାମାନଙ୍କ ପଛରେ ରହିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ସ୍ବାମୀ, ପରିବାରର ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ଓ ବେପାରୀମାନେ । ସେମାନଙ୍କ ଇଙ୍ଗିତରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି ଏହି ତଥାକଥିତ ମିଶନଶକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ଏଥିରୁ ସମନ୍ବିତ ଶିଶୁବିକାଶ ଯୋଜନା ବା ଅଙ୍ଗନବାଡିର ଶିଶୁବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି । ଏଥିରେ ଏସଏଚଜି ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଶିଶୁଖାଦ୍ୟର ବାଟମାରଣା ଚିନ୍ତାଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏପରି ଅନିୟମିତତା ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ, ପ୍ରଶାସନିକ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ, ଯାଞ୍ଚ ଓ ତଦାରଖ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରହିଥିବା ସମ୍ପର୍କୀୟ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ଚର୍ଚ୍ଚା ଓ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।

ସଂପ୍ରତି ବେଲପଡାର ତୁଳସୀ ଏସଏଚଜି ନାଁ'ରେ ଯେଉଁ ନିମ୍ନମାନର ଏବଂ ଓଜନ ବା ପରିମାଣରେ ହେରଫେର ହେଉଥିବାର ଛତୁଆ ଓ ବାଦାମଲଡୁ ଠକେଇ ବିଷୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ନୂଆ ନୁହେଁ । କିଛିବର୍ଷତଳେ ଏହି ବ୍ଲକ୍ ର ଏହି ଏସଏଚଜି ସମେତ ତତ୍କାଳୀନ ଆଉ ୨ଟି ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ଲକ୍ ର ଅନେକ ଛତୁଆ ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ ଏସଏଚଜି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଥିଲା । ତତ୍କାଳୀନ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମଧ୍ୟ ଏହାର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ସହ ସେଗୁଡିକ ଠାରୁ ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବାକୁ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତତ୍କାଳୀନ ପାଟଣାଗଡ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳମାନେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କାଳକ୍ଷେପଣ କରି ହାତଚିକ୍କଣ କରିଥିଲେ । ଜିଲ୍ଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗର କେତେକ ଅଧିକାରୀ ଓ ସମ୍ପୃକ୍ତ କିରାଣୀମାନେ ହାତସଫେଇ କରି ଏହି ତଦନ୍ତକୁ ଅଚଳ କରିଦେଇଥିଲେ । କେତେକ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ଅପରେସନରେ ଖପ୍ରାଖୋଲ ଓ ପାଟଣାଗଡ ବ୍ଲକ୍ ର କେତୋଟି ଛତୁଆ ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ ଏସଏଚଜି କଟିଯାଇଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକଙ୍କ ସୁପାରିଶ ଆସିଥିଲା । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଏହି  ଏସଏଚଜି ପାଟଣାଗଡ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତ କିରାଣୀଙ୍କ ଜରିଆରେ  ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଆସି ଉତ୍କୋଚ ଦେଇଥିବାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା । ଅପରତଃ ତତ୍କାଳୀନ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତ ରହିଥିବା କଥା ମଧ୍ୟ ଉଠିଥିଲା । କିଛିବର୍ଷତଳେ ପୂର୍ବରୁ ସୋନପୁରଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହୋଇ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଗସ୍ତରେ ଆସି ଅଧାପନ୍ତରିଆ ନିରୀକ୍ଷଣ କରି ହାତ ଚିକ୍କଣ କରି ଫେରିଯାଇଥିବା ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚାର ପରିସରଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଆହୁରିମଧ୍ୟ ସୋନପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଛତୁଆପ୍ରସ୍ତୁତ କାରୀ ଏସଏଚଜି ବିବଦମାନ ହୋଇପଡିଥିବା ସହ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଛତୁଆର କ୍ବାଲିଟୀପରୀକ୍ଷଣାଗାରକୁ ଯାଇ ହାତ କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଯାଇଥିଲା । କେବଳ ଏଥିରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ନିମନ୍ତେ ଜିଲ୍ଲାର ଏକାଧିକ ଏସ୍ଏଚଜିର ବିବାଦ ଯୋଗୁଁ ଏକାଧିକ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଧରାଇ ସିଡିପିଓ ଓ ସୁପରଭାଇଜରମାନେ ଗିରଫ ହେବା ପରି ଅପ୍ରୀତିକର ଘଟଣାମାନ ଘଟିଥିଲା । ଏବେ ବି ଜିଲ୍ଲାର ଏକାଧିକ ଏସଏଚଜିର ପଛରେ ମାରୁଆଡିବ୍ୟବସାୟୀ ଓ  ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମେହେରବେପାରୀଙ୍କ ବେପାର ଚାଲିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଏଣୁ ଏସବୁ ଶିଶୁଖାଦ୍ୟର ମାନ ପରୀକ୍ଷା, ହେରଫେର ଓ ଏସଏଚଜି ଗୁଡିକର ଅନିୟମିତତାର ଇତିହାସ ପୁରୁଣା । ଏହାର ଦୁର୍ନୀତିର ଚେର ତଳସ୍ତରରୁ ରାଜଧାନୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଲମ୍ବିତ । ବେଲପଡାର ତୁଳସୀ ଏସଏଚଜି ସମେତ ତତ୍କାଳୀନ ଏସ୍ଏଚଜି ବିରୁଦ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚା ଓ ଅଭିଯୋଗ ରହିଆସିଛି ।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ପୁଣି ମଣିଷ ଖାଇଲା ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେ , ହେଲପର ଆହତ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଶଗଡ଼ ଗାଡି |   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
କନ୍ଧମାଳ : ଗରିବ ଅସହାୟ ମାନଙ୍କ ସାରଥୀ ପ୍ରିହମ୍ ଚାରିଟେବୁଲ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୁନା ଦିଗାଲ..ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରଦାନ   28-May-2024
  ଅପରାଧ  
ଟିଟିଲାଗଡ ଦୋକାନ ପୋଡ଼ି ଘଟଣା ରେ ଜଣେ ଗିରଫ   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ*- *ସମାଜ ରେ ମାନବ ବାଦ୍ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ*- ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି -   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଲାଲବାହିନୀର ବର୍ବର କାଣ୍ଡ: ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା   27-May-2024
  ରାଜନୀତି  
ଓଡିଶାରେ ଶାସନର ତୁରନ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ : ପୁରନ୍ଦର ମିଶ୍ର   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସ୍ୱର୍ଗୀୟା ବିନୋଦିନୀ ପାଣିଗ୍ରାହି ଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଥଣ୍ଡା ସର୍ବତ ବଣ୍ଟନ   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତି, ନାଚଗୀତରେ ଗୁଂଜରିତ ହେଲା ଆବୁଧାବି   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ରେ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ପାଟଣାଗଡ଼ ରେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ଵେଷା ଠାକୁର   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷ ରୁ ୩ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ୭୫ କେଜି ଗଂଜେଇ ଜବତ, ସୋନପୁର ପୋଲିସ୍ ର ବଡ ସଫଳତା   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
୪୨ ମୌଜା ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମାଟ୍ରିକ ଟପ୍ପରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଓ ସମ୍ୱର୍ଦ୍ଧନା   27-May-2024

You Might Also Like