-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Saturday 1st October 2022 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ।   (01-Oct-2022)       ||      ବେଆଇନ ଦେଶୀ ମଦ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ।   (01-Oct-2022)       ||      ଶିଶୁ ଗୃହରେ ୨ ଅସହାୟ ଶିଶୁ୍    (01-Oct-2022)       ||      ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ୨୦୨୨ ପାଇଲେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଝିଅ ସାରିକା ଜେନ୍।   (01-Oct-2022)       ||      ପଂଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବାଳ ସଭା, ଶିଶୁ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ   (01-Oct-2022)       ||      ତୁଣ୍ଡଲା ଠାରେ ନାଗରିକ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ତରଫରୁ ସୁପର 30+ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଦକ୍ଷ ମହିଳା ସମ୍ମିଳନୀ ର ଉଦ୍ଘାଟନ କାର୍ଯ୍ୟ ର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା, ।   (30-Sep-2022)       ||      ଗୋଆଧ।ରିତ ଜୀବିକା ଉପରେ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ।   (30-Sep-2022)       ||      ସ୍ୱାଧୀନତା ର ଉଚ୍ଛାସ ପର୍ବ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ର ପବିତ୍ର ମାଟି ଓ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ ।   (30-Sep-2022)       ||      ନୂଆଁପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଦୌରା ଜଜ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର    (30-Sep-2022)       ||      ଟିଟିଲାଗଡ଼: ନୂତନ ଉପଖଣ୍ଡ ପୁଲିସ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ    (30-Sep-2022)       ||      ଲହଙ୍ଗିର ସେବାଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ପୋଷାକ ବଣ୍ଟନ   (30-Sep-2022)       ||      କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଅଞ୍ଚଳ ର ରେଳ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଅନୁରୋଧ କରିଲେ ପୂର୍ବ ବିଧାୟକ ଆୟୁବ ଖାଁ   (30-Sep-2022)       ||      ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ ବାରିକ ସମାଜ ତରଫରୁ ନୁଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ    (30-Sep-2022)       ||      ସମଲେଶ୍ବରୀ ଛକ,ଅଙ୍ଗଶ୍ରି ସୁନା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି   (30-Sep-2022)       ||      ବାଣ୍ଡିଗାଁରେ ଜିଲ୍ଳାସ୍ତରୀୟ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ    (29-Sep-2022)       ||      ମିଶନ ଶକ୍ତି ପକ୍ଷରୁ ଋଣ ମେଳା....   (29-Sep-2022)       ||      କୋଡିଏ ଘର ରଜକ ସମାଜ ର ଆଞ୍ଚଳିକ ବୈଠକ   (29-Sep-2022)       ||      ନିରାପଦ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗର୍ଭପାତ ଦିବସ ଓ ବିଶ୍ୱ ଜଳାନ୍ତକ ଦିବସ ରେ ଡାକ୍ତର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ସମ୍ମାନୀତ   (29-Sep-2022)       ||      ନୂତନ ବିଡିଓ ଙ୍କୁ ସରପଞ୍ଚ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା    (29-Sep-2022)       ||      ମହାନଦୀରେ ଛଡାଗଲା ୨ ଲକ୍ଷ ମାଛ ଜାଆଁଳା   (29-Sep-2022)       ||     

HOME   

30-Nov--0001



ସୋନପୁର(ମନୋରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠୀ) : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାମପୁର ଗ୍ରାମର  37 ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ ପ୍ରମୋଦ ଦାସିଆ  ଯେ କି ଏବେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ କନେଷ୍ଟବଳ ଭାବରେ ଦୀର୍ଘ 2006 ରୁ ପ୍ରଥମେ 1ss  ପରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଆରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆସୁଛନ୍ତି l ପ୍ରାୟତଃ ଆମେ  ଯେ କୌଣସି ସାପ କୁ ଦେଖିଲେ  ପ୍ରଥମେ ତାକୁ ମାରି ପକାଉ କି ତାକୁ ଚିଡାଇ  ଦେଉ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ  କି  ସେ ରାଗି ଯାଇ କାମୁଡି ଦିଏ ମାତ୍ର ତାହା ସେ ଡରରେ ଚୋଟ ମାରେ l କିନ୍ତୁ  ତାକୁ  ନିର୍ଭୟ ରେ ଉଚିତ୍ ସ୍ନେହ ଓ ଆଦର ଦେଲେ ସେ ମଣିଷର କିଛି କ୍ଷତି କରେ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରମୋଦ କୁହନ୍ତି ଯେ କି ପେଶାରେ ପୋଲିସ ମାତ୍ର ନିଶା ହେଉଚି ଯେତେ ବି ବିଷଧର ନାଗସାପ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ବାହାରିଥାଏ, ତାକୁ ନିଜର କୌଶଳ ବଳରେ ଧରିବା ଓ  ତାକୁ  ନେଇ ପୁଣି  ଜଙ୍ଗଲ ରେ ଛାଡି ଦେଇ ସାପ ଓ ମଣିଷ ଉଭୟଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା   ପ୍ରମୋଦ ର ଏକ ବଡ଼  ଇଛା ଓ  ନିତିଦିନିଆ କାମ l ସେଥିରେ ସେ ଖୁବ ଆତ୍ମ ସନ୍ତୋଷ ଲାଭ କରନ୍ତି l  ସାପକୁ ନିଜ ହାତରେ ଧରି ସେ କେତେ ଥର ପାଣି ଓ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖୁଆଇ ବାର ବ୍ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଦିନକୁ ଦିନ ବାୟୁ ମଣ୍ଡଳ ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ତଥା ସାପକୁ ନେଇ ଲୋକେ ମାରି ଦେଉ ଥିବାରୁ ପ୍ରାୟତଃ ଅନେକ ପ୍ରଜାତି ର ସାପ ପୃଥିବୀ ରୁ ଲୋପ ହୋଇ ଗଲେଣି l   ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ତାଙ୍କ ର ବଂଶ  ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଆଜି ସମୟରେ  ଅତି ଜରୁରୀ ବୋଲି ପ୍ରମୋଦ କୁହନ୍ତି ଓ   ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ ବି କରନ୍ତି l  ଯେତେବଳେ ଯେଉଁ  ସମୟରେ ଲୋକେ ବିପଦ ବେଳେ  ସାପ ଧରିବାକୁ  ଖବର  କରନ୍ତି ପ୍ରମୋଦ ସେଠି ତୁରନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି  l ସେ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ପଶୁ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ  ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀ  ଙ୍କ ଠାରୁ ଏଇ କୋଚିଂ ନେଇ ଥିଲେ , ସାପ କୁ ନ ମାରି ତାଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ ସବୁବେଳେ କୁହନ୍ତି  ଏବଂ  ଏ  ସାଧାରଣ ଜନତା ଙ୍କୁ  ମାଗଣା ସେବା ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ସରକାର ଙ୍କ  ଆମ ପୋଲିସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭଳି ଏ ସେବା  ମାଧ୍ୟମରେ  ପବ୍ଲିକ ସହିତ ସୁ -ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡିବା ର ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି  l ଯେମିତି ପୋଲିସ ମନୋଜ ପଣ୍ଡା ଯୋଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ, ରୋଗୀ ସେବା, ରକ୍ତ ଦାତା ଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ଦାତା, ସ୍ୱଛତା ଓ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ର ସଚେତନତା, ଓ  ଗୋ ସେବା  ସୁରକ୍ଷା 

ଆଦି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ସେବା  ଯୋଗାଇ ପ୍ରଶାସନ ଓ  ପବ୍ଲିକ ର ଖୁବ  ନିକଟତର ହୋଇଛନ୍ତି l ଡିଉଟି ସହିତ  ନିଜର  କିଛି ବହୁ ମୂଲ୍ୟ ସମୟ କାଢି ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ  ଯିଏ ଯାହାବି  ଲୋକଙ୍କୁ  ନିସ୍ଵାର୍ଥପର  ସେବା ଦେଇଛି,  ଜନ ସାଧାରଣ ଙ୍କ ସହ ସୁ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ପାରିଛି l ଜିଲ୍ଲା ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ର ସମ୍ମାନ ଓ  ଗୌରବ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ରେ ତାହା ଆଜି ଖୁବ ସହାୟ ହୋଇଛି l ଆଉ ଏଭଳି ଜଣେ ଜଣେ ଭଲ ମଣିଷ ବା  କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଙ୍କୁ ବିଭାଗୀୟ ଉପରିସ୍ଥ ଅଫିସର  ମାନଙ୍କ  ପ୍ରେରଣା ଉତ୍ସାହ ଯୋଗୁଁ  ପୋଲିସ ବିଭାଗ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ  ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ, ଭରସା ଓ  ଭଲ ପାଇବା ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି  ବୋଲି ସହର ର କିଛି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି l


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ।   01-Oct-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ବେଆଇନ ଦେଶୀ ମଦ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ।   01-Oct-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶିଶୁ ଗୃହରେ ୨ ଅସହାୟ ଶିଶୁ୍   01-Oct-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ୨୦୨୨ ପାଇଲେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଝିଅ ସାରିକା ଜେନ୍।   01-Oct-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପଂଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବାଳ ସଭା, ଶିଶୁ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ   01-Oct-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ତୁଣ୍ଡଲା ଠାରେ ନାଗରିକ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ତରଫରୁ ସୁପର 30+ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଦକ୍ଷ ମହିଳା ସମ୍ମିଳନୀ ର ଉଦ୍ଘାଟନ କାର୍ଯ୍ୟ ର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା, ।   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗୋଆଧ।ରିତ ଜୀବିକା ଉପରେ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ।   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ସ୍ୱାଧୀନତା ର ଉଚ୍ଛାସ ପର୍ବ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ର ପବିତ୍ର ମାଟି ଓ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ ।   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ନୂଆଁପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଦୌରା ଜଜ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଟିଟିଲାଗଡ଼: ନୂତନ ଉପଖଣ୍ଡ ପୁଲିସ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଲହଙ୍ଗିର ସେବାଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ପୋଷାକ ବଣ୍ଟନ   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଅଞ୍ଚଳ ର ରେଳ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଅନୁରୋଧ କରିଲେ ପୂର୍ବ ବିଧାୟକ ଆୟୁବ ଖାଁ   30-Sep-2022

You Might Also Like