-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Wednesday 17th April 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ଫୋକସରେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା.. କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନରେ ଲଢିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ,ବିଜେଡି ମହଲରେ ଖୁସିର ଲହରୀ, କୋସଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟଭିତ-ନରସିଂହ   (17-Apr-2024)       ||      ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ରେ ନେତା ଓ କର୍ମୀ କଲେ ଶପଥ ପାଠ ବିଶାଳ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ପୂଜାରୀ   (17-Apr-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ସହର ଛାତି ଉପରେ ଅସହାୟ ଯୁବକର ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ; ପଚା ଶବ ଟେକିବାକୁ ହାତ ବାନ୍ଧି ଦେଲା ପୌର ପ୍ରଶାସନ, ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଶବକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ବଲାଙ୍ଗିର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ   (17-Apr-2024)       ||      ଆମ୍ବଗାଁରେ ଜୋନ ସ୍ତରୀୟ ତୈଳିକ ସମାଜ ଗଠିତ, ବିଜୟ ସାହୁ ସଭାପତି ଓ ପ୍ରଭାତ ସାହୁ ସଂପାଦକ   (17-Apr-2024)       ||      ବିଜେଡିର ଟାର୍ଗେଟରେ ସଦରବ୍ଲକ,ଖଲିଆପାଲିରେ ଯୁବସମାବେଶ   (16-Apr-2024)       ||      ସୋନପୁର ବିଜେପି ରେ ବିଦ୍ରୋହ, ସ୍ଵାଧୀନ ସାଂସଦ ବଳରାମଙ୍କୁ ଦେବେ ସମର୍ଥନ    (16-Apr-2024)       ||      ଟେରାକୋଟାରେ ଭୋଟରସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   (16-Apr-2024)       ||      ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଜଗାଉଛି କାଇ ବା "ଚାପଡ଼ା ଅଣ୍ଡା   (16-Apr-2024)       ||      ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରେ ପ୍ରଚାର-ବ୍ଳକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସମେତ ୯ ସରପଞ୍ଚ ଓ ଜଣେ ସମିତିସଭ୍ଯ ସହ ଶହ ଶହ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ   (16-Apr-2024)       ||      ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ ସୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଶୋକ   (16-Apr-2024)       ||      ବିଜେପି ର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ : ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   (15-Apr-2024)       ||      ବିଜେଡିମୁହାଁ ଯୁବକ ଓ କୃଷକ, ଖଗସୀକନା,ଅଏଁଲାପାଲିର ଦେଢଶହ ଲୋକ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ   (15-Apr-2024)       ||      ଛିଣ୍ଡୁନି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିର ଅଛିଣ୍ଡାଗଣିତ... ନୀରୁପମା ମାଝିଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ବାହାରିଲା ଆଦିବାସୀକଲ୍ୟାଣସଂଘ   (15-Apr-2024)       ||      ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତିରେ ରାଜନେତାଙ୍କ ପଣା ରାଜନୀତି   (15-Apr-2024)       ||      ସୋନପୁର ରେ ପ୍ରିୟବ୍ରତ ଓ ବୀରମହାରାଜପୁର ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ପ୍ରଦୀପ   (15-Apr-2024)       ||      ତୃତୀୟ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଟାଇକଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ   (15-Apr-2024)       ||      ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକ,ମହାତ୍ମା ଫୁଲେ ଓ ଡଃ.ଅମ୍ଵେଦକର ଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (15-Apr-2024)       ||      ଜିଲ୍ଲା ଦଳିତ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ, ବଲାଙ୍ଗୀର ଦ୍ୱାରା ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (15-Apr-2024)       ||      ଉଲିଗୁଞ୍ଜେର ଠାରୁ ନର୍ଲା କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ,   (15-Apr-2024)       ||      ଲୋଇସିଂହା ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୨ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ଖଇର କାଠ ଜବତ   (15-Apr-2024)       ||     

HOME   ଜିଲ୍ଲା

ଲୋଇସିଂହା ମହିଳା ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀର ଅତିରିକ୍ତ ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ

01-Mar-2024



ଲୋଇସିଂହା, (ବିନୋଦ କୁମାର ଦୀପ) ଭଲ ବିହନ ହିଁ ଭଲ ଫସଲ ର କାରଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଖୁସି ହେଉଛି ଯେ ଲୋଇସିଂହା ଓମେନ୍ ଫାର୍ମର ସର୍ଭିସେସ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀ ଲିମିଟେଡ୍ ଚାଷୀ ପରିବାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୨୫୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ସଦସ୍ୟାଯୁକ୍ତ ପରିବାର ହୋଇସାରିଛି | ଏହି ପ୍ରରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କମ୍ପାନୀ ଅଦ୍ୟ ତା ୦୧-୦୩-୨୦୨୪ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ସମୟରେ କୁସଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିପିଲି ଗ୍ରାମ ଠାରେ ସମସ୍ତ ଅଂଶୀଦାର ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକ ଆୟୋଜନ ହୋଇଯାଇଅଛି , ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରଥମ ୧୦୦୦ ସଦସ୍ୟାଙ୍କ ନାମରେ SFAC equity grant ଲାଗି ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଆବେଦନ କରାଯିବା ଲାଗି ସବିଶେଷ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ସହିତ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ମିଳିବାର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ଆଜି ତାରିଖ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଗଲା|  ଏହା ସହିତ ପିପିଲି ଠାରେ ଥିବା ଚାଷୀ ସୁବିଧା କେନ୍ଦ୍ର କୁ ଅତିଥି ଏବଂ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦେଶିକା ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ରେ ଉଦଘାଟନ କରାଗଲା l

ଏହି ପ୍ରରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ଅଞ୍ଜଳି ନାଗ କମ୍ପାନୀର କାର୍ଯ୍ୟକରିତା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଲେ ଯେ ଚଳିତ ଖରିଫ ଋତୁ ରେ କମ୍ପାନୀ ଚଳିତ ଖରିଫ ଋତୁ ରେ ଆମେ ପ୍ରାୟ ୭୨ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ସହିତ ଧାନ ବିହନ ଚାଷ କରିଥିଲୁ , ସେଥିରୁ ଆମେ ମୋଟ ୨୪୪୧ (ଦୁଇ ହଜାର ଚାରିଶହ ଏକଚାଳିଶି ) କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି l ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଧାନ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ନାୟକ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ରେ କହିଲେ ଯେ ବହୁତ୍ ଖୁସି ଲାଗୁଚି ଯେ ଏହି ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀ ଏତେ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏତେ ସବୁ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିବାରୁ ।ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଏହିଭଳି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥାନ୍ତି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସହଯୋଗ IRRI ତରଫରୁ ଆମେ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀ ଓଡ଼ିଶା ର ବୃହତ ମହିଳା କମ୍ପାନୀ ଭାବେ ଠିଆ ହେଉ। ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି Md. Sultan - agri business expert (IRRI) ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ରେ କହିଥିଲେ ଯେ ୧୨୫୧ ମହିଳା ଚାଷୀ ଏତେ କମ ସମୟରେ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ଏକ ବଡ଼ କଥା । ବିହନ ଚାଷ କରି ମାର୍କେଟ ରେ ବିକ୍ରି କରି ଲାଭ କରିବା ହିଁ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉ , ଭଲ ଉତ୍ପାଦନ ରେ ହିଁ ଭଲ ଗୁଣ ଯୁକ୍ତ ବିହନ ହୋଇପାରିବ , ଭଲ ବିହନ ହେଲେ ଯାଇ ଭଲ ଅମଳ ହେବ l ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ବରଗଡ଼ ସ୍ଥିତ ମଙ୍ଗଳମୂର୍ତ୍ତି ସିଡ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସତୀଶ ମିତ୍ତଲ କହିଲେ ମୁଁ ପ୍ରଥମ ଥର ଦେଖୁଚି କି ଏତେ ବଡ଼ ବୈଠକ ଯେଉଁଠି ଏତେ ପରିମାଣ ର ମହିଳା ଚାଷୀ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ସହଯୋଗ ଆପଣ ମାନେ ଆମ ଠାରୁ ଆବଶ୍ୟକ କରିବେ ସେବେ ମୁଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସହଯୋଗ କରିବି। ଆକ୍ସେସ ଲାଇଭହୁଡ ର ଲୋଇସିଂହା ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ରେ ବହୁତ୍ ଖୁସି ଲାଗୁଚି ଯେ ଯେଉଁ କମ୍ପାନୀ ଶୁନ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସେହି କମ୍ପାନୀ ଏତେ କମ ଦିନରେ ୧୨୫୧ ଜଣ ରେ ପହଁଚିବା ତାହା ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ମୋ ପାଇଁ , ପରିବାର ବଢିବା ଯେତିକି ଖୁସୀର ବିଷୟ ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଖୁସି ର ବିଷୟ ହେଉଚି କି ଏତେ କମ ଦିନରେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେରେ କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦେଶିକା ମାନଙ୍କ ଉପଯୁକ୍ତ ନେତୃତ୍ୱ ବଳରେ ଏହି ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀ ବିହନ ବ୍ୟବସାୟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ତୈଳ ଏବଂ ଡାଲି ଜାତୀୟ ଫସଲ ଚାଷ ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରିପାରିଛି l ପରିଶେଷରେ ଲୋଇସିଂହା ମହିଳା ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀର ର ନିର୍ଦ୍ଧେଶିକା ଦିଦି ଜୁଲି ପଧାନ , ମମତା ଥାପ୍ପା ଉପସ୍ଥିତ ଅଂଶଧାରୀ , ଚାଷୀ , ପିପିଲି ଗ୍ରାମବାସୀ , ଆଗନ୍ତୁକ ଅତିଥିଗଣ , ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ALF ର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ତଥା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିବା ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇ ସଭାସାଙ୍ଗ କରାଇଥିଲେ l ସମ୍ପୂର୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଜସ୍ମିନମୟୀ କୁମାର ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ , ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଜ୍ୟୋତି , ଧିରେନ , ଅଶୋକ , ସୁମନ୍ତ , ଆରକ୍ଷଣୀ ଏବଂ ଆକସେସ ଲାଇଭଳିହୁଡ଼ସ ର ସଦସ୍ୟ ସାର୍ଥକ ପଣ୍ଡା , ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପ୍ରଧାନ ଉପସ୍ଥିତ ରହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଚାଳନ ରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ |


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ରାଜନୀତି  
ଫୋକସରେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା.. କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନରେ ଲଢିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ,ବିଜେଡି ମହଲରେ ଖୁସିର ଲହରୀ, କୋସଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟଭିତ-ନରସିଂହ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ରେ ନେତା ଓ କର୍ମୀ କଲେ ଶପଥ ପାଠ ବିଶାଳ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ପୂଜାରୀ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ସହର ଛାତି ଉପରେ ଅସହାୟ ଯୁବକର ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ; ପଚା ଶବ ଟେକିବାକୁ ହାତ ବାନ୍ଧି ଦେଲା ପୌର ପ୍ରଶାସନ, ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଶବକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ବଲାଙ୍ଗିର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆମ୍ବଗାଁରେ ଜୋନ ସ୍ତରୀୟ ତୈଳିକ ସମାଜ ଗଠିତ, ବିଜୟ ସାହୁ ସଭାପତି ଓ ପ୍ରଭାତ ସାହୁ ସଂପାଦକ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେଡିର ଟାର୍ଗେଟରେ ସଦରବ୍ଲକ,ଖଲିଆପାଲିରେ ଯୁବସମାବେଶ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୋନପୁର ବିଜେପି ରେ ବିଦ୍ରୋହ, ସ୍ଵାଧୀନ ସାଂସଦ ବଳରାମଙ୍କୁ ଦେବେ ସମର୍ଥନ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଟେରାକୋଟାରେ ଭୋଟରସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଜଗାଉଛି କାଇ ବା "ଚାପଡ଼ା ଅଣ୍ଡା   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରେ ପ୍ରଚାର-ବ୍ଳକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସମେତ ୯ ସରପଞ୍ଚ ଓ ଜଣେ ସମିତିସଭ୍ଯ ସହ ଶହ ଶହ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ ସୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଶୋକ   16-Apr-2024
  ରାଜନୀତି  
ବିଜେପି ର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ : ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   15-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେଡିମୁହାଁ ଯୁବକ ଓ କୃଷକ, ଖଗସୀକନା,ଅଏଁଲାପାଲିର ଦେଢଶହ ଲୋକ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ   15-Apr-2024

You Might Also Like