-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Tuesday 25th June 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ସ୍ନାନଯାତ୍ରାରେ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ ସୋସାଇଟି ତରଫରୁ ସାମାଜିକ ସେବା ଶିବିର ଆୟୋଜିତ   (23-Jun-2024)       ||      ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ବାଇକ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ   (25-Jun-2024)       ||      ଯୁବ କଳାକାରଙ୍କ ପରଲୋକ    (25-Jun-2024)       ||      ବାଙ୍ଗାଲୋର ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ    (25-Jun-2024)       ||      ଶହେ ବର୍ଷରେ ଖଲିଆପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ,ପାଳିବ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ   (24-Jun-2024)       ||      ଆଦିବାସୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର : କିସ୍ ଆଦିବାସୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜେପି ହୀନ ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ କରୁ    (24-Jun-2024)       ||      ବିଷଧର ସାପ ଦଂଶନରେ ସାପ ଧରାଳି ମୃତ‌   (24-Jun-2024)       ||      ନାଇକେନ୍ପାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ କ୍ଲବ୍ ଫୁଟ୍ ସଚେତନତା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   (24-Jun-2024)       ||      ସିନ୍ଧେକେଲାରେ ଡ଼.ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦିବସ   (24-Jun-2024)       ||      ନିଷାନ୍ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ତୁଷୁରା, ବଲାଙ୍ଗିର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ କବିତା ଆସର ଅନୁଷ୍ଠିତ   (24-Jun-2024)       ||      ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଡାବୁଗାଁ ମୈଦଳପୁର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବି   (24-Jun-2024)       ||      ଛତ୍ରପୁର ପ୍ରେସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   (24-Jun-2024)       ||      ରାସ୍ତା ମଝିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟ ଦେଖି ଅଟକିଗଲେ ଦିଗପହଣ୍ଡି ବିଧାୟକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର   (24-Jun-2024)       ||      ବିଜିପୁର କାଲୁଆ ମନ୍ଦିର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ ନବନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ପ୍ରଦାନ    (24-Jun-2024)       ||      ସୋନପୁର ଠାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ତାଲିମ ଶିବିର   (24-Jun-2024)       ||      କଣ୍ଟାମାଳ ଶିବ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ କଣ୍ଟାମାଳ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ    (24-Jun-2024)       ||      ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଡ଼ ଶ୍ୟାମ ପ୍ରକାଶ ମୁଖାର୍ଜୀ ଙ୍କ ୭୦ତମ ବଳିଦାନ ଦିବସ ପାଳିତ   (24-Jun-2024)       ||      ରାମଗଡ଼ ଠାରେ ମହିମା ଆଶ୍ରମ ଓ ଶୂନ୍ଯମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭୂମି ପୂଜନ    (23-Jun-2024)       ||      ବ୍ରହ୍ମାକୁମାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ   (23-Jun-2024)       ||      ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଡୋଲାମଣୀଙ୍କ ଡୋଳା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବୁଝି ହୋଇଗଲା    (23-Jun-2024)       ||     

HOME   ରାଜ୍ୟ

ସେ ଏକ କନ୍ୟା ଭୃଣ ଟିଏ ତାକୁ ଏ ଦୁନିଆକୁ ଆସିବାକୁ ଦିଅ

08-Jun-2024



ଭୁବନେଶ୍ବର (ମଧୁସ୍ମିତା ତ୍ରିପାଠୀ ): ଆଜିକାଲି ସମାଜରେ ଆମେ ନାରୀ ଉପରେ ଅନେକ ଆଇନ ଅନେକ ଯୋଜନା ଅନେକ ସ୍ୱର ଉତ୍ତଳୋନ ଦେଖିଛୁ | ନାରୀ ଜେ ସମାଜରେ ଅବହେଳିତ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ | ନାରୀଙ୍କୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସଂମ୍ମାନ ମିଳୁନି ନାହିଁ ବୋଲି ଅନେକ ନାରୀ ନେତ୍ରୀ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଯୋଜନା, ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ ଲଢେଇ କାହା ପାଇଁ ? ଯେତେବେଳେ ନାରୀ ନିଜ ଘରେ ହିଁ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ ତା ପାଇଁ ସମାଜ ସହ କଣ ବା ଅଧିକ ଲଢେଇ କରିବ | ଆମେ ଏଇ ଓଡିଶା କୁ ସଂସ୍କୃତିକ ପୌରାଣିକ ରାଜ୍ୟ କହି ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରୁଛୁ ପରନ୍ତୁ ସବୁଠୁ ବେଶୀ ଭୟଙ୍କର ପାପ ଏହି ରାଜ୍ୟ ରେ ହିଁ କରାଯାଉଛି | ରାଜ୍ୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ହିସାବରେ ପୁରୁଷ ଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ନାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ | ଦିନକୁ ଦିନ ନାରୀମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ହଜିଯାଉଛି | ଏହାର କାରଣ କଣ ଆପଣ କେବେ ଖୋଜିଛନ୍ତି ଜାଣିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି | ଦିନକୁ ଅନେକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେଉଛନ୍ତି ତା ମଧ୍ୟ ରୁ କଣ ପୁଅ ମାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ବେଶୀ ମାତ୍ରା ରେ ହେଉଛି ଆଉ ଝିଅ ମାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ର ପରିମାଣ କମ ହେଉଛି ନା ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ହେଇ ଏଇ ପୃଥିବୀ କୁ ଆସିବା ଆଗରୁ ହିଁ ମାରିଦିଆଯାଉଛି | ହଁ କନ୍ୟା ଭୃଣ ହତ୍ୟା ଆଜି ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଯାଉଛି | ବିଜ୍ଞାନ ଗୋଟେ ଦିଗରେ ଅଭିଶାପ ପାଲଟି ଯାଇଛି | ଛୁଆଟିଏ ମାତୃଗର୍ଭ ରେ ଉପନୀତ ହେଲା ପରେ ପରିବାର ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଝିଅ ହବ କି ପୁଅ | ଅର୍ଥ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ସହାୟତା ରେ ଯଦି ଜାଣିବାକୁ ପାଉଛନ୍ତି ତାହା କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ତେବେ ସେ ନିଷ୍ପାପ ଶିଶୁ କୁ ଦୁନିଆକୁ ଆସିବାକୁ ଦିଆଯାଉନାହିଁ |କନ୍ୟା ରତ୍ନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ପରନ୍ତୁ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଏଠି ଘୃଣିତ ଭାବରେ ପରିଚିତ | ଏହି ଦିଗରେ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏବଂ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ମହିଳା ବିକାଶ ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ 2015 ମସିହାରେ ଜାନୁୟାରୀ 22 ରେ ବେଟି ବଚାଓ ବେଟି ପଢ଼ାଓ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ପରନ୍ତୁ ଅନେକ ଯୋଜନା ଆଉ ନାରୀମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବାରେ କଣ ଲାଭ ଯେଉଁଠି ଜଣେ ନାରୀ ଗୋଟେ ପୁରୁଷ ର ସହାୟତା ରେ ସାରା ଜୀବନ କାଟିବା ର ନିଷ୍ପତି ନେଇଥାଏ ସେଠି ସେ ପୁରୁଷ ଜଣଙ୍କ ଯଦି ସଚେତନ ନାହିଁ ନାରୀ ବା ଅଧିକ କଣ କରିବ | ଏଣୁ ଆଜିର ସ୍ୱର ନାରୀ ସଚେତନତା ନୁହେଁ ପୁରୁଷ ସଚେତନତା ଉପରେ ପରିବେଷ୍ଟିତ ହେଉ | ଜଣେ ପୁରୁଷ ଜାଣିରଖିବା ଉଚିତ ଗୋଟେ ଗାଡ଼ିରେ ଯେଉଁପରି ଚାରୋଟି ଚକ ଆବଶ୍ୟକ ସେପରି ଏ ଦୁନିଆରେ ନାରୀ ଆଉ ପୁରୁଷ ଉଭୟ ପରିପୂରକ | ଉଭୟ ପରସ୍ପର ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେଷିତ | ଜଣେ ପୁରୁଷ ଜନ୍ମ ନେଲା ଜଣେ ନାରୀର ଗର୍ଭ ରୁ ସେଇ ନାରୀର ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରି ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲା | ସେଇ ନାରୀର ଯତ୍ନ ଆଉ ସ୍ନେହ ଭରା ଭଲପାଇବାରେ ନିଜକୁ ଦୁନିଆରେ ପରିଚାଳନା କରିବା ଶିଖିଲା | ଜଣେ ନାରୀ ର ହାତରୁ ରାଖୀ ବନ୍ଧନ ର ଶ୍ରଦ୍ଧା ଅନୁଭବ କଲା | ଶେଷରେ ଜଣେ ନାରୀକୁ ହିଁ ବିବାହ କରି ଶାରୀରିକ ଆଉ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଶାନ୍ତି ପାଇଲା | ଯେଉଁ ନାରୀ ର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରୂପ ଅନୁସାରେ ସେ ଏତେ କିଛି ପାଇଲା ତା ପ୍ରତିବଦଳରେ ନାରୀକୁ ଦେଲା କଣ? ଶେଷରେ ସେଇ ନାରୀ ରୂପକ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଟିକୁ ଏ ସଂସାର କୁ ଆଣିବାକୁ ରୋକିବା ଦିଗରେ ଗୋଟେ ବାଧା ହୋଇ ଛିଡା ହେଲା | ନାରୀଟିଏ କେତେ ଲଢେଇ କରିବ ଶେଷରେ ନିଜ କନ୍ୟା କୁ ବଂଚେଇବାକୁ ଯାଇ ନିଜେ ମା ମୃତ୍ୟୁ ଲାଭ କରୁଛି | ଏହାହିଁ ଲଢେଇର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ | ଏଣୁ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏ ଦୁନିଆରେ ପୁରୁଷ ନାରୀ ପ୍ରତି ସଚେତନ ନହେବେ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଯୋଜନା କୌଣସି ଆନ୍ଦୋଳନ ଫଳପ୍ରଦ ହେବ ନାହିଁ |ନାରୀ ର ଅନ୍ଧାର କୋଠରୀ ରୁ ତାକୁ ମାରିବା ଆଗରୁ ତା ମଧ୍ୟ ରେ ଥରେ ତୁମ ମା କୁ ତ ଦେଖ, ତା ମଧ୍ୟ ରେ ଥରେ ତୁମ ଭଉଣୀ କୁ ତ ଦେଖ, ତା ମଧରେ ଥରେ ଦେବୀ ରୂପକୁ ଅନୁଭବ କର |ସେ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ନୁହେଁ ସେ ଭୃଣ ଟିଏ ସେ ଘୃଣା ର ପାତ୍ର ନୁହେଁ ସେ ରତ୍ନ ଟିଏ ତାକୁ ଏ ଦୁନିଆକୁ ଆସିବାକୁ ତ ଦିଅ. ଏ ପୃଥିବୀ ଆଲୋକରେ ଆଲୋକିତ ହୋଇ ବଢିବାକୁ ତ ଦିଅ, ତାକୁ ତୁମକୁ ବାପା ଆଉ ମା ଓ ପରିବାର ସମ୍ପର୍କ ରେ ବାନ୍ଧିହେବାକୁ ତ ଦିଅ, ତାକୁ କାହା ହାତରେ ରାଖୀ ବାନ୍ଧିବା କୁ ତ ଦିଅ, ତାକୁ ଶିକ୍ଷିତ ହବାକୁ ତ ଦିଅ, ତାର ନିଜ ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ କିଛି କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହ ତ ଦିଅ, ତାକୁ କାହା ହୃଦୟ ରେ ବସିବା କୁ ତ ଦିଅ, ତାକୁ ଜାୟା ଆଉ ଜନନୀ ର ସୁଖ ଭୋଗିବାକୁ ଦିଅ, ଆଉ କେଉଁ କନ୍ୟା ର ମା ହେବାକୁ ଦିଅ, ତାକୁ ତୁମରି ସେବା କରିବାକୁ ଦିଅ, ଶେଷରେ ଦେଖିବ ସେ ନାରୀ  ଖାଲି ନୁହେଁ ସେ ଦେବି ସାଜିବ, ସେ ନାରୀ ଖାଲି ନୁହେଁ ତୁମ ରକ୍ଷକ ସାଜିବ ସେ ନାରୀ ନୁହେଁ ଖାଲି ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ହବ, | ହେ ଆଜିର ପୁରୁଷ ସମାଜ ସଚେତନ ହୁଅ ସଚେତନ  ହୁଅ ସଚେତନ ହୁଅ |


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ରାଜ୍ୟ  
ସ୍ନାନଯାତ୍ରାରେ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ ସୋସାଇଟି ତରଫରୁ ସାମାଜିକ ସେବା ଶିବିର ଆୟୋଜିତ   23-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ବାଇକ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଯୁବ କଳାକାରଙ୍କ ପରଲୋକ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବାଙ୍ଗାଲୋର ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ   25-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶହେ ବର୍ଷରେ ଖଲିଆପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ,ପାଳିବ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଦିବାସୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର : କିସ୍ ଆଦିବାସୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜେପି ହୀନ ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ କରୁ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଷଧର ସାପ ଦଂଶନରେ ସାପ ଧରାଳି ମୃତ‌   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ନାଇକେନ୍ପାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ କ୍ଲବ୍ ଫୁଟ୍ ସଚେତନତା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସିନ୍ଧେକେଲାରେ ଡ଼.ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦିବସ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ନିଷାନ୍ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ତୁଷୁରା, ବଲାଙ୍ଗିର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ କବିତା ଆସର ଅନୁଷ୍ଠିତ   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଡାବୁଗାଁ ମୈଦଳପୁର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବି   24-Jun-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଛତ୍ରପୁର ପ୍ରେସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା   24-Jun-2024

You Might Also Like