-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Tuesday 28th May 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ପୁଣି ମଣିଷ ଖାଇଲା ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେ , ହେଲପର ଆହତ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ   (28-May-2024)       ||      ଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଶଗଡ଼ ଗାଡି |   (28-May-2024)       ||      କନ୍ଧମାଳ : ଗରିବ ଅସହାୟ ମାନଙ୍କ ସାରଥୀ ପ୍ରିହମ୍ ଚାରିଟେବୁଲ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୁନା ଦିଗାଲ..ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରଦାନ   (28-May-2024)       ||      ଟିଟିଲାଗଡ ଦୋକାନ ପୋଡ଼ି ଘଟଣା ରେ ଜଣେ ଗିରଫ    (28-May-2024)       ||      ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ*- *ସମାଜ ରେ ମାନବ ବାଦ୍ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ*- ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି -   (28-May-2024)       ||      ଲାଲବାହିନୀର ବର୍ବର କାଣ୍ଡ: ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା   (27-May-2024)       ||      ଓଡିଶାରେ ଶାସନର ତୁରନ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ : ପୁରନ୍ଦର ମିଶ୍ର   (27-May-2024)       ||      ସ୍ୱର୍ଗୀୟା ବିନୋଦିନୀ ପାଣିଗ୍ରାହି ଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଥଣ୍ଡା ସର୍ବତ ବଣ୍ଟନ   (27-May-2024)       ||      ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତି, ନାଚଗୀତରେ ଗୁଂଜରିତ ହେଲା ଆବୁଧାବି   (27-May-2024)       ||      ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ରେ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ପାଟଣାଗଡ଼ ରେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ଵେଷା ଠାକୁର   (27-May-2024)       ||      ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷ ରୁ ୩ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ୭୫ କେଜି ଗଂଜେଇ ଜବତ, ସୋନପୁର ପୋଲିସ୍ ର ବଡ ସଫଳତା   (27-May-2024)       ||      ୪୨ ମୌଜା ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମାଟ୍ରିକ ଟପ୍ପରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଓ ସମ୍ୱର୍ଦ୍ଧନା   (27-May-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ; ଯୁକ୍ତଦୁଇ ବିଜ୍ଞାନରେ ୮୧.୧୫%,କଳାରେ ୭୭.୬୬% ଓ ବାଣିଜ୍ୟରେ ୭୦.୨୩% ପାସ   (27-May-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାରେ ମାଟ୍ରୀକପରୀକ୍ଷା ରେଜଲ୍ଟ,୯୪.୩୯% ପାହାର   (27-May-2024)       ||      ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନସାକାର ହେଉଛି... ମେଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ଏମବିଆର କଲେଜ ରେଜଲ୍ଟରେ ଝିଅଙ୍କ କମାଲ    (27-May-2024)       ||      ଡାବୁଗାଁ ମା ଗୃହରେ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ରହୁଛନ୍ତି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ   (27-May-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା କଳାକାର ସମନ୍ୱୟ ସମିତିର ବୈଠକ,କଳାକାର ମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବହେଳା ନେଇ ଉଦବେଗ    (27-May-2024)       ||      ଉଚ୍ଚନିଚ୍ଚ ପଥୁରିଆ ରାସ୍ତା ପାଇଁ ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ    (27-May-2024)       ||      ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ନର୍ଲା ହାଇସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀ ଶୁଭ ଦର୍ଶିନୀ ବେରୁକ ବ୍ଲକ ଟ୍ଟପର   (26-May-2024)       ||      ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ନ୍ୟାୟ ମୂର୍ତ୍ତୀ ଶ୍ରୀ ଚିତ୍ତ ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ଙ୍କୁ ସୋନପୁର ଠାରେ ଭବ୍ୟ ସ୍ଵାଗତ   (26-May-2024)       ||     

HOME   ମହାନଗର

ଛିଣ୍ଡୁନି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିର ଅଛିଣ୍ଡାଗଣିତ... ନୀରୁପମା ମାଝିଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ବାହାରିଲା ଆଦିବାସୀକଲ୍ୟାଣସଂଘ

15-Apr-2024



ବାଲାଙ୍ଗୀର(ପ୍ରେରଣା ଖବର ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ୫ଟି ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ରପାଇଁ ରାଜନୈତିକଦଳମାନଙ୍କ କସରତ ପରେ ଟିକେଟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସଦଳ ଓ ବିଜେପିଦଳ ଉଭୟ ସଂସଦୀୟକ୍ଷେତ୍ର ଓ ୭ଟି ଯାକ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳିରେ ପ୍ରାର୍ଥି ଦେଇସାରିଛି । କିନ୍ତୁ ଶାସକ ବିଜେଡିଦଳ ଅନ୍ୟସବୁ ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥି ଘୋଷଣା କରିସାରିଥିଲେ ହେଁ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନ ଝୁଲିରହିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହାରିକୁ ଟିକେଟ ଦିଆଯିବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ଏହି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳି ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଶାସକ ବିଜେଡିଦଳ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ନୀରୁପମା ମାଝୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଉ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲା ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ମହାସଂଘ ଦାବି ଉଠାଇଛି । ନୀରୂପମା ମାଝି ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସୈନିକ ଗିରିରାଜ ସିଂମାଝୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଓ ବଲାଙ୍ଗୀର ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ରହିଛନ୍ତି । ନୀରୁପମା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଗିରିରାଜ ଗତ କିଛିବର୍ଷ ହେଲା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ସାଂଗଠନକ କାମ କରୁଛନ୍ତିି । ଏହାବାଦ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବାରୁ ଚଳିତଥର ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଆଜି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣମହାସଂଘ ଦାବି କରିଛି । ଆଦିବାସୀସଂଘର ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ସତ୍ୟନାରାୟଣ ଭୋଇଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରତିନିଧିଦଳ ବିଜେଡିର ସାଂଗଠନିକ ସଂପାଦକ ପ୍ରଣବପ୍ରକାଶ ଦାସ(ବିବିଦାସ)ଙ୍କୁ ଭେଟି ଲିଖିତ ଭାବରେ ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି । ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣସଂଘ ଦାବି କରିଛି ଯେ,କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିରେ ନୀରୁପମା ହିଁ ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥି । ତାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ୱ ଉଭୟ ଆଦିବାସୀ ଓ ମହିଳାଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ହେବ । ସତ୍ୟନାରାୟଣ ଭୋଇଙ୍କ ସହିତ ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକସଭାପତି ଶରତଚନ୍ଦ୍ର ଭୋଇ,ତୁରେକେଲା ବ୍ଲକସଭାପତି ଦୁଃଖିଶ୍ୟାମ ଭୋଇ,ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକସଭାପତି ଅଶ୍ୱିନୀ ମାଝୀ,ସଂପାଦକ ଦୈତାରୀ ଭୋଇ,ଜିଲ୍ଲା ସଂପାଦକ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଧରୁଆ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରଣବପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କୁ ଭେଟି ଏହି ଦାବି ରଖିଛନ୍ତି । ପ୍ରକାଶ ଯେ,କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନରୁ ଚଳିତଥର ବିଜେଡିରୁ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଆୟୁବ ଖାନ,ତାଙ୍କ ପୁଅ ଡ.ଅରସଦ ଖାନ,ଗତ ୨୦୧୯ରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥି ହୋଇଥିବା ଅଜୟ ଦାସ,ଆଦିବାସୀନେତା ତଥା ପୂର୍ବସୈନିକ ଗିରିରାଜ ସିଂମାଝୀ ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନୀରୁପମା ମାଝି । ତେବେ ଗତ ୧୦ଦିନ ହେଲା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ରାଜନୀତି ସ୍ଥିର ହୋଇଯାଇଛି ।

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ସନ୍ତୋଷ ସିଂସାଲୁଜା(କୁକୁ ସିଂ) ବିଜେଡିଦଳକୁ ଯିବେ ଓ ତାଙ୍କୁ ବିଜେଡିଦଳ ଟିକେଟ ଦେଉଛି ବୋଲି ପ୍ରଚାର ହେଲା । ଫଳରେ ବିଜେଡିଶିବିର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛି । ସେପଟେ ବିଜେଡିଦଳ ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥି ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ହେଁ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନ ପାଇଁ କାହାରିକୁ ଟିକେଟ ଦେଇନାହିଁ । ଫଳରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ସସପେନ୍ସ ଲାଗିରହିଛି । ଗତ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ବିଜେଡିଦଳ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ଆୟୁବ ଖାନଙ୍କ ବଦଳରେ ଅଜୟ ଦାସଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଥିଲା । ଅଜୟ ଦାସ ବଲାଙ୍ଗୀର ବାସୀନ୍ଦା ହୋଇଥିବାରୁ ବାହାରପ୍ରାର୍ଥି କହି ଲୋକ ଭୋଟ ଦେଇନଥିଲେ । ଫଳରେ ବିଜେଡି ୩ନମ୍ବରରେ ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗତ ୫ବର୍ଷ ହେଲା ଅଜୟ ଦାସ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ସଂଗଠନ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ବିଜେଡିଦଳ ଏକ ଦ୍ୱନ୍ଦାତ୍ମକ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି ।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ପୁଣି ମଣିଷ ଖାଇଲା ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେ , ହେଲପର ଆହତ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଶଗଡ଼ ଗାଡି |   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
କନ୍ଧମାଳ : ଗରିବ ଅସହାୟ ମାନଙ୍କ ସାରଥୀ ପ୍ରିହମ୍ ଚାରିଟେବୁଲ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୁନା ଦିଗାଲ..ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରଦାନ   28-May-2024
  ଅପରାଧ  
ଟିଟିଲାଗଡ ଦୋକାନ ପୋଡ଼ି ଘଟଣା ରେ ଜଣେ ଗିରଫ   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ*- *ସମାଜ ରେ ମାନବ ବାଦ୍ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ*- ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି -   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଲାଲବାହିନୀର ବର୍ବର କାଣ୍ଡ: ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା   27-May-2024
  ରାଜନୀତି  
ଓଡିଶାରେ ଶାସନର ତୁରନ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ : ପୁରନ୍ଦର ମିଶ୍ର   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସ୍ୱର୍ଗୀୟା ବିନୋଦିନୀ ପାଣିଗ୍ରାହି ଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଥଣ୍ଡା ସର୍ବତ ବଣ୍ଟନ   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତି, ନାଚଗୀତରେ ଗୁଂଜରିତ ହେଲା ଆବୁଧାବି   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ରେ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ପାଟଣାଗଡ଼ ରେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ଵେଷା ଠାକୁର   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷ ରୁ ୩ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ୭୫ କେଜି ଗଂଜେଇ ଜବତ, ସୋନପୁର ପୋଲିସ୍ ର ବଡ ସଫଳତା   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
୪୨ ମୌଜା ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମାଟ୍ରିକ ଟପ୍ପରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଓ ସମ୍ୱର୍ଦ୍ଧନା   27-May-2024

You Might Also Like

       
  ମହାନଗର  

Hhj