-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Tuesday 28th May 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ପୁଣି ମଣିଷ ଖାଇଲା ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେ , ହେଲପର ଆହତ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ   (28-May-2024)       ||      ଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଶଗଡ଼ ଗାଡି |   (28-May-2024)       ||      କନ୍ଧମାଳ : ଗରିବ ଅସହାୟ ମାନଙ୍କ ସାରଥୀ ପ୍ରିହମ୍ ଚାରିଟେବୁଲ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୁନା ଦିଗାଲ..ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରଦାନ   (28-May-2024)       ||      ଟିଟିଲାଗଡ ଦୋକାନ ପୋଡ଼ି ଘଟଣା ରେ ଜଣେ ଗିରଫ    (28-May-2024)       ||      ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ*- *ସମାଜ ରେ ମାନବ ବାଦ୍ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ*- ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି -   (28-May-2024)       ||      ଲାଲବାହିନୀର ବର୍ବର କାଣ୍ଡ: ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା   (27-May-2024)       ||      ଓଡିଶାରେ ଶାସନର ତୁରନ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ : ପୁରନ୍ଦର ମିଶ୍ର   (27-May-2024)       ||      ସ୍ୱର୍ଗୀୟା ବିନୋଦିନୀ ପାଣିଗ୍ରାହି ଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଥଣ୍ଡା ସର୍ବତ ବଣ୍ଟନ   (27-May-2024)       ||      ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତି, ନାଚଗୀତରେ ଗୁଂଜରିତ ହେଲା ଆବୁଧାବି   (27-May-2024)       ||      ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ରେ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ପାଟଣାଗଡ଼ ରେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ଵେଷା ଠାକୁର   (27-May-2024)       ||      ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷ ରୁ ୩ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ୭୫ କେଜି ଗଂଜେଇ ଜବତ, ସୋନପୁର ପୋଲିସ୍ ର ବଡ ସଫଳତା   (27-May-2024)       ||      ୪୨ ମୌଜା ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମାଟ୍ରିକ ଟପ୍ପରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଓ ସମ୍ୱର୍ଦ୍ଧନା   (27-May-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ; ଯୁକ୍ତଦୁଇ ବିଜ୍ଞାନରେ ୮୧.୧୫%,କଳାରେ ୭୭.୬୬% ଓ ବାଣିଜ୍ୟରେ ୭୦.୨୩% ପାସ   (27-May-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାରେ ମାଟ୍ରୀକପରୀକ୍ଷା ରେଜଲ୍ଟ,୯୪.୩୯% ପାହାର   (27-May-2024)       ||      ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନସାକାର ହେଉଛି... ମେଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ଏମବିଆର କଲେଜ ରେଜଲ୍ଟରେ ଝିଅଙ୍କ କମାଲ    (27-May-2024)       ||      ଡାବୁଗାଁ ମା ଗୃହରେ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ରହୁଛନ୍ତି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ   (27-May-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା କଳାକାର ସମନ୍ୱୟ ସମିତିର ବୈଠକ,କଳାକାର ମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବହେଳା ନେଇ ଉଦବେଗ    (27-May-2024)       ||      ଉଚ୍ଚନିଚ୍ଚ ପଥୁରିଆ ରାସ୍ତା ପାଇଁ ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ    (27-May-2024)       ||      ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ନର୍ଲା ହାଇସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀ ଶୁଭ ଦର୍ଶିନୀ ବେରୁକ ବ୍ଲକ ଟ୍ଟପର   (26-May-2024)       ||      ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ନ୍ୟାୟ ମୂର୍ତ୍ତୀ ଶ୍ରୀ ଚିତ୍ତ ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ଙ୍କୁ ସୋନପୁର ଠାରେ ଭବ୍ୟ ସ୍ଵାଗତ   (26-May-2024)       ||     

HOME   ଜିଲ୍ଲା

ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକ,ମହାତ୍ମା ଫୁଲେ ଓ ଡଃ.ଅମ୍ଵେଦକର ଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

15-Apr-2024



ବଲାଙ୍ଗୀର(ଚିତ୍ରସେନ ବେହେରା ): ଜିଲ୍ଲା ଓବିସି ମଞ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜିଲ୍ଲା ଓବିସି ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ବଲାଙ୍ଗୀର ସଭାପତି ଶ୍ରୀମାନ ମଲିଆ ଗଡୁଆ ଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ବରେ ମିଳିତ ଭାବେ ଇତିହାସ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକ ମହାନ, ରାଷ୍ଟପିତା ମହାତ୍ମା ଜ୍ୟୋତବା ରାଓ ଫୁଲେ ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରଣେତା ଭାରତରତ୍ନ ଡ.ବି ଆର୍ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକ ବିଶ୍ଵ ଇତିହାସରେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସମ୍ରାଟ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ।ଖିଷ୍ଟ ପୂର୍ବ ୨୬୯ ରେ ମୌର୍ଯ୍ୟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ରାଜସିଂହାସନ ଅଳଂକୃତ ହୋଇଥିଲେ। କଲିଙ୍ଗ ଯୁଦ୍ଧର ଭୟଙ୍କର ରକ୍ତପାତରେ ମର୍ମାହତ ହୋଇ ସେ ବୌଦ୍ଧଧମ୍ମ ସ୍ଵିକାର କରିଥିଲେ ଏବଂ କୌଣସି ଯୁଦ୍ଧ କରିବି ନାହିଁ ବୋଲି ଅସ୍ତ୍ରତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। ବିଶାଳ ମୌର୍ଯ୍ୟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ର ସମ୍ରାଟ ହିସାବରେ ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ, ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କରେ ଓ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଧମ୍ମ ପାଇଁ ସାରା ଜୀବନ ଓ ଶକ୍ତି ସାମର୍ଥ୍ୟ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। ରାଜା ହିସାବରେ ପ୍ରଜାଙ୍କୁ ପୁତ୍ରବତ ପାଳନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶାନ୍ତି ଓ ସମୃଦ୍ଧି ତାଙ୍କର ରାଜଧର୍ମ ହେବ ଓ ପ୍ରଜାମାନଙ୍କୁ ନୀତି ଶିକ୍ଷା ,ସାଧୁତା, ଜୀବ ପ୍ରତି ଦୟା କରିବାକୁ ସେ ବ୍ରତୀ ହେଲେ।ଏସବୁ ନୀତିବାଣୀ ପ୍ରଜା ମାନଙ୍କ ଗୋଚରାର୍ଥେ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳାଲେଖ , ସ୍ତୁପ ଓ ଗୁମ୍ଫା ମାନଙ୍କରେ ଖୋଦନ କରାଇଥିଲେ। ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକଙ୍କର ସାରନାଥ ସ୍ଥିତ ଅଶୋକସ୍ତମ୍ଭକୁ ଭାରତର ରାଜଚିହ୍ନ ଓ ଅଶୋକଚକ୍ରକୁ ଭାରତର ଜାତୀୟ ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ମହାନ ସଂସ୍କାରକ ଜ୍ୟୋତିବା  ରାଓ ଫୁଲେ ତତ୍କାଳୀନ ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ପ୍ରଚଳିତ ସାମାଜିକ କୁସଂସ୍କାରକୁ ଦୂର କରିବା ସହ ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ସହ ସତିଦାହ ପ୍ରଥା ଓ ବାଳହତ୍ୟା ବିରୋଧରେ ଲଢେ଼ଇ କରିଥିଲେ। ସେ ଅନେକ ଗୋଡିଏ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାର ଦ୍ଵାର ଖୋଲିଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମାର୍ଗକୁ ଅନୁସରଣ  କରି ଡ଼ ଆମ୍ବେଦକର ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନରେ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ  ଓ ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଯାଇଛନ୍ତି  ।ଏଣୁ ସେ ନମସ୍ୟ ।ଏହି ଅବସରରେ ପରଦେଶୀ ବିଶ୍ଵାଲ, ରାଜ୍ୟ  କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଓବିସି ମଞ୍ଚ, ମଲିଆ ଗଡୁଆ ସଭାପତି ,ଓବିସି ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ବଲାଙ୍ଗୀର ,ଇ. ବେଲାର ସିଂ ଭୋଇ , ଡ. ଧିରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ,ଆନନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ, ଜଗନ୍ନାଥ ଖରସେଲ, କେଶବ ଜାଲ ,ସତ୍ୟ ବନଛୋର ,ବ୍ରଜ ଭୁଷଣ ସାଏ, ମଧୂସୁଦନ କ୍ଷେତି,

ସରୋଜ କୁମାର ମେଶ୍ଵା, ଚିନ୍ତା ମଣି ସାହୁ, ପୁର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ଵାଲ, ଭକ୍ତ ବନ୍ଧୁ ନାଏକ, ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ସାହୁ, ଭଗବାନ ନାଏକ,ବିଜୟ କୁମାର ବାଗ, ଦୟାନିଧି ନାଏକ, ହିମାଂଶୁ ଶେଖର ବେହେରା,ସୁମନ୍ତ ମେହେର,ତିର୍ଥବାସି ଡାଙ୍ଗ, ସରୋଜ ମେହେର,ଜୟ ପ୍ରକାଶ ସାହୁ, ଖଗେଶ୍ବର ବାରିକ,ଭରତ ସାହୁ ବିଭିଷଣ ସାହୁ,ଚୌଡ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ,ବିଶେଶ୍ଵର ପଟେଲ, ବାଲେଶ୍ଵର ପଟେଲ, ଚିନ୍ତା ମଣି ସାହୁ, ସରସ୍ଵତୀ ସାହୁ, ମଞ୍ଜରୀ ପଟେଲ,ସୁବାସିନୀ ସାହୁ, ତ୍ରୀଲୋଚନ ନନ୍ଦ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ ସହ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସରୋଜ କୁମାର ମେଶ୍ଵା ସଭା ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ ଓ ଦୁର୍ଗା ପ୍ରସନ୍ନ ଛୁରିଆ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ପୁଣି ମଣିଷ ଖାଇଲା ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେ , ହେଲପର ଆହତ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଶଗଡ଼ ଗାଡି |   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
କନ୍ଧମାଳ : ଗରିବ ଅସହାୟ ମାନଙ୍କ ସାରଥୀ ପ୍ରିହମ୍ ଚାରିଟେବୁଲ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୁନା ଦିଗାଲ..ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରଦାନ   28-May-2024
  ଅପରାଧ  
ଟିଟିଲାଗଡ ଦୋକାନ ପୋଡ଼ି ଘଟଣା ରେ ଜଣେ ଗିରଫ   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ*- *ସମାଜ ରେ ମାନବ ବାଦ୍ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ*- ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି -   28-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଲାଲବାହିନୀର ବର୍ବର କାଣ୍ଡ: ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା   27-May-2024
  ରାଜନୀତି  
ଓଡିଶାରେ ଶାସନର ତୁରନ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ : ପୁରନ୍ଦର ମିଶ୍ର   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସ୍ୱର୍ଗୀୟା ବିନୋଦିନୀ ପାଣିଗ୍ରାହି ଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଥଣ୍ଡା ସର୍ବତ ବଣ୍ଟନ   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତି, ନାଚଗୀତରେ ଗୁଂଜରିତ ହେଲା ଆବୁଧାବି   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ରେ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ପାଟଣାଗଡ଼ ରେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ଵେଷା ଠାକୁର   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷ ରୁ ୩ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ୭୫ କେଜି ଗଂଜେଇ ଜବତ, ସୋନପୁର ପୋଲିସ୍ ର ବଡ ସଫଳତା   27-May-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
୪୨ ମୌଜା ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମାଟ୍ରିକ ଟପ୍ପରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଓ ସମ୍ୱର୍ଦ୍ଧନା   27-May-2024

You Might Also Like