-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Wednesday 17th April 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ଫୋକସରେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା.. କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନରେ ଲଢିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ,ବିଜେଡି ମହଲରେ ଖୁସିର ଲହରୀ, କୋସଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟଭିତ-ନରସିଂହ   (17-Apr-2024)       ||      ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ରେ ନେତା ଓ କର୍ମୀ କଲେ ଶପଥ ପାଠ ବିଶାଳ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ପୂଜାରୀ   (17-Apr-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ସହର ଛାତି ଉପରେ ଅସହାୟ ଯୁବକର ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ; ପଚା ଶବ ଟେକିବାକୁ ହାତ ବାନ୍ଧି ଦେଲା ପୌର ପ୍ରଶାସନ, ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଶବକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ବଲାଙ୍ଗିର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ   (17-Apr-2024)       ||      ଆମ୍ବଗାଁରେ ଜୋନ ସ୍ତରୀୟ ତୈଳିକ ସମାଜ ଗଠିତ, ବିଜୟ ସାହୁ ସଭାପତି ଓ ପ୍ରଭାତ ସାହୁ ସଂପାଦକ   (17-Apr-2024)       ||      ବିଜେଡିର ଟାର୍ଗେଟରେ ସଦରବ୍ଲକ,ଖଲିଆପାଲିରେ ଯୁବସମାବେଶ   (16-Apr-2024)       ||      ସୋନପୁର ବିଜେପି ରେ ବିଦ୍ରୋହ, ସ୍ଵାଧୀନ ସାଂସଦ ବଳରାମଙ୍କୁ ଦେବେ ସମର୍ଥନ    (16-Apr-2024)       ||      ଟେରାକୋଟାରେ ଭୋଟରସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   (16-Apr-2024)       ||      ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଜଗାଉଛି କାଇ ବା "ଚାପଡ଼ା ଅଣ୍ଡା   (16-Apr-2024)       ||      ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରେ ପ୍ରଚାର-ବ୍ଳକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସମେତ ୯ ସରପଞ୍ଚ ଓ ଜଣେ ସମିତିସଭ୍ଯ ସହ ଶହ ଶହ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ   (16-Apr-2024)       ||      ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ ସୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଶୋକ   (16-Apr-2024)       ||      ବିଜେପି ର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ : ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   (15-Apr-2024)       ||      ବିଜେଡିମୁହାଁ ଯୁବକ ଓ କୃଷକ, ଖଗସୀକନା,ଅଏଁଲାପାଲିର ଦେଢଶହ ଲୋକ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ   (15-Apr-2024)       ||      ଛିଣ୍ଡୁନି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିର ଅଛିଣ୍ଡାଗଣିତ... ନୀରୁପମା ମାଝିଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ବାହାରିଲା ଆଦିବାସୀକଲ୍ୟାଣସଂଘ   (15-Apr-2024)       ||      ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତିରେ ରାଜନେତାଙ୍କ ପଣା ରାଜନୀତି   (15-Apr-2024)       ||      ସୋନପୁର ରେ ପ୍ରିୟବ୍ରତ ଓ ବୀରମହାରାଜପୁର ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ପ୍ରଦୀପ   (15-Apr-2024)       ||      ତୃତୀୟ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଟାଇକଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ   (15-Apr-2024)       ||      ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକ,ମହାତ୍ମା ଫୁଲେ ଓ ଡଃ.ଅମ୍ଵେଦକର ଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (15-Apr-2024)       ||      ଜିଲ୍ଲା ଦଳିତ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ, ବଲାଙ୍ଗୀର ଦ୍ୱାରା ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (15-Apr-2024)       ||      ଉଲିଗୁଞ୍ଜେର ଠାରୁ ନର୍ଲା କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ,   (15-Apr-2024)       ||      ଲୋଇସିଂହା ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୨ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ଖଇର କାଠ ଜବତ   (15-Apr-2024)       ||     

HOME   ଜିଲ୍ଲା

ଓବିସି ଙ୍କ ପ୍ରତି ସାମାଜିକ ଅନ୍ୟାୟ ପ୍ରତିବାଦରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ

02-Apr-2024



ବଲାଙ୍ଗିର: ଆଜି ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ରେ ଜିଲ୍ଲା ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ଠାରେ ଜିଲ୍ଲା ଓବିସି ମଞ୍ଚ ବଲାଙ୍ଗିର ର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉପସ୍ଥିତ ସାମ୍ବାଦିକ ବନ୍ଧୁ ମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ପ୍ରେସ ବାର୍ତ୍ତା ରେ ରାଜ୍ୟ ଓବିସି ମଞ୍ଚ ର ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ଶଙ୍କର ପାତ୍ର କହିଲେ- ମଣ୍ଡଲ କମିସନ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଓ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓବିସି ମାନଙ୍କୁ ୨୭% ସଂରକ୍ଷଣ  ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମାନେ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରେ ଓବିସି ଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ୦୦%(ଶୂନ୍ୟ) । ଏସ୍ ଇ ବି ସି ଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଯେଉଁ ୧୧.୨୫% ଦିଆଯାଉଛି ତାହା ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣ ନୁହେଁ। କାରଣ ମଣ୍ଡଲ କମିସନ ଆଧାରିତ ଓଡ଼ିଶାର

୨୦୦ଟି ଜାତି ବିଶିଷ୍ଟ ଓବିସି ତାଲିକାରେ ଖଣ୍ଡାୟତ, କ୍ଷତ୍ରିୟ, ମହାନ୍ତି, ବଣିଆ, ମହାଲାୟକ, ମହାନାୟକ ଆଦି ୯/୧୦ ଟି ଜାତି କୁ ମିଶାଇ ଏସି ବି ସି ନାମରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି।ଓବିସି ଙ୍କୁ କେବଳ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଦିଆଯାଉଛି। ପରିଣାମ ସ୍ବରୂପ ଓଡ଼ିଶାରେ ଓବିସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଟିଏ ଚାକିରିଟିଏ ପାଇବା ପାଇଁ ଅଣ ଓବିସି ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ପ୍ରାର୍ଥୀ ସହିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରିବାକୁ ପଡୁଛି ଓ ଅସଫଲ ହେବାକୁ ପଡୁଛି ।କେନ୍ଦ୍ର ର ମୋଦି ସରକାର ଜାତି ଜନଗଣନା କରିବାକୁ ରୋକ ଠୋକ ମନା କରୁଛନ୍ତି  ଓ ‌ଓଡିଶା ର ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାର ପଛୁଆ ବର୍ଗ ସର୍ଭେ କରି ଡାଟା ପ୍ରକାଶ କରୁନାହାନ୍ତି।ବିନା ଡାଟା ରେ ଓବିସି ଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ମିଲି ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଓ ପୂର୍ବ ରୁ ମିଲୁଥିବା ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଓ ରାଜନୀତି ରେ ସଂରକ୍ଷଣ (ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ) କୁ ଅଦାଲତ ନାକଚ କରିଛନ୍ତି।କ୍ଷତି ଓବିସି ଙ୍କୁ ହିଁ ସହିବାକୁ ପଡୁଛି। ମାନ୍ୟବର ନବୀନ ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ର ସାଢେ଼ ଚାରି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମୋ ପରିବାର ବୋଲି ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଛନ୍ତି।ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏସ୍ ଟି, ଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେଉଛନ୍ତି ,ଏସ ସି ଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେଉଛନ୍ତି ,ଏସ ଇ ବି ସି ନାମରେ ଅଣ ଓବିସି  ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେଉଛନ୍ତି ,ଇ ଡବ୍ଲୁ ଏସ୍ ନାମରେ ଉଚ୍ଚ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଓବିସି ଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ ଶୂନ୍ୟ ୦୦%।ଅତ ଏବ ଓଡିଶା ର ୫୨% ଓବିସି ବା ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ଜନ ସାଧାରଣ ତାଙ୍କର ପରିବାର ହେଲେ କିପରି?ଓବିସି ମାନେ ତାଙ୍କ ର ପରିବାର ନୁହନ୍ତି ଏଣୁ ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣ ଶୁନ୍ୟ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ଆରୋପ କରିଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନ ରେ ଯେଉଁ ଦଳ ଓବିସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବ,ଓବିସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଙ୍କୁ ହିଁ ଓବିସି ଲୋକେ ଭୋଟ ଦେବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ପରିଶେଷରେ ସେ ନାରା ଦେଇ ଥିଲେ- ଓବିସି ଯାହିଁ  ଭୋଟ

ତାହିଁ , ଓବିସି ନାହିଁ ତ ଭୋଟ ନାହିଁ। ଏହି ଅବସରରେ ମଲିଆ ଗଡୁଆ , ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମେହେର , ସରୋଜ କୁମାର ମେଶ୍ଵା, ଦୁର୍ଗା ପ୍ରସନ୍ନ ଛୁରିଆ, ଭକ୍ତ ବନ୍ଧୁ ନାଏକ, କୃଷ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାକୁର, ଉମାକାନ୍ତ ପାତ୍ର, ନିମାଇଁ ଚରଣ ମେହେର, ବୈକୁଣ୍ଠ ସ୍ଵାଇଁ , ଦୟାନିଧି ନାୟକ, ଭଗବାନ ନାଏକ, ଡ଼. ଧୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ, ବାଲେଶ୍ଵର ପଟେଲ,ଛବିଚନ୍ଦ୍ର ପଟେଲ,ଦଶରଥ ବାଗ, ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ପଟେଲ, ବିଶେଶ୍ଵର ପୋଡ,ଛାୟାକାନ୍ତ ସାହୁ, ପୁର୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ଵାଲ ,ପ୍ରଦେଶୀ ବିଶ୍ଵାଲ ମନୋରଞ୍ଜନ ସାହୁ, ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମେହେର, ମଧୁସୂଦନ କ୍ଷେତୀ ଆଦି ଓବିସି ବର୍ଗ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାତି ସମାଜ ର ମୁଖିଆମାନେ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ରାଜନୀତି  
ଫୋକସରେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା.. କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନରେ ଲଢିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ,ବିଜେଡି ମହଲରେ ଖୁସିର ଲହରୀ, କୋସଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟଭିତ-ନରସିଂହ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ରେ ନେତା ଓ କର୍ମୀ କଲେ ଶପଥ ପାଠ ବିଶାଳ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ପୂଜାରୀ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ସହର ଛାତି ଉପରେ ଅସହାୟ ଯୁବକର ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ; ପଚା ଶବ ଟେକିବାକୁ ହାତ ବାନ୍ଧି ଦେଲା ପୌର ପ୍ରଶାସନ, ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଶବକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ବଲାଙ୍ଗିର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆମ୍ବଗାଁରେ ଜୋନ ସ୍ତରୀୟ ତୈଳିକ ସମାଜ ଗଠିତ, ବିଜୟ ସାହୁ ସଭାପତି ଓ ପ୍ରଭାତ ସାହୁ ସଂପାଦକ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେଡିର ଟାର୍ଗେଟରେ ସଦରବ୍ଲକ,ଖଲିଆପାଲିରେ ଯୁବସମାବେଶ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୋନପୁର ବିଜେପି ରେ ବିଦ୍ରୋହ, ସ୍ଵାଧୀନ ସାଂସଦ ବଳରାମଙ୍କୁ ଦେବେ ସମର୍ଥନ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଟେରାକୋଟାରେ ଭୋଟରସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଜଗାଉଛି କାଇ ବା "ଚାପଡ଼ା ଅଣ୍ଡା   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରେ ପ୍ରଚାର-ବ୍ଳକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସମେତ ୯ ସରପଞ୍ଚ ଓ ଜଣେ ସମିତିସଭ୍ଯ ସହ ଶହ ଶହ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ ସୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଶୋକ   16-Apr-2024
  ରାଜନୀତି  
ବିଜେପି ର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ : ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   15-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେଡିମୁହାଁ ଯୁବକ ଓ କୃଷକ, ଖଗସୀକନା,ଅଏଁଲାପାଲିର ଦେଢଶହ ଲୋକ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ   15-Apr-2024

You Might Also Like