-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Wednesday 17th April 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ଫୋକସରେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା.. କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନରେ ଲଢିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ,ବିଜେଡି ମହଲରେ ଖୁସିର ଲହରୀ, କୋସଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟଭିତ-ନରସିଂହ   (17-Apr-2024)       ||      ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ରେ ନେତା ଓ କର୍ମୀ କଲେ ଶପଥ ପାଠ ବିଶାଳ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ପୂଜାରୀ   (17-Apr-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ସହର ଛାତି ଉପରେ ଅସହାୟ ଯୁବକର ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ; ପଚା ଶବ ଟେକିବାକୁ ହାତ ବାନ୍ଧି ଦେଲା ପୌର ପ୍ରଶାସନ, ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଶବକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ବଲାଙ୍ଗିର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ   (17-Apr-2024)       ||      ଆମ୍ବଗାଁରେ ଜୋନ ସ୍ତରୀୟ ତୈଳିକ ସମାଜ ଗଠିତ, ବିଜୟ ସାହୁ ସଭାପତି ଓ ପ୍ରଭାତ ସାହୁ ସଂପାଦକ   (17-Apr-2024)       ||      ବିଜେଡିର ଟାର୍ଗେଟରେ ସଦରବ୍ଲକ,ଖଲିଆପାଲିରେ ଯୁବସମାବେଶ   (16-Apr-2024)       ||      ସୋନପୁର ବିଜେପି ରେ ବିଦ୍ରୋହ, ସ୍ଵାଧୀନ ସାଂସଦ ବଳରାମଙ୍କୁ ଦେବେ ସମର୍ଥନ    (16-Apr-2024)       ||      ଟେରାକୋଟାରେ ଭୋଟରସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   (16-Apr-2024)       ||      ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଜଗାଉଛି କାଇ ବା "ଚାପଡ଼ା ଅଣ୍ଡା   (16-Apr-2024)       ||      ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରେ ପ୍ରଚାର-ବ୍ଳକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସମେତ ୯ ସରପଞ୍ଚ ଓ ଜଣେ ସମିତିସଭ୍ଯ ସହ ଶହ ଶହ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ   (16-Apr-2024)       ||      ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ ସୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଶୋକ   (16-Apr-2024)       ||      ବିଜେପି ର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ : ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   (15-Apr-2024)       ||      ବିଜେଡିମୁହାଁ ଯୁବକ ଓ କୃଷକ, ଖଗସୀକନା,ଅଏଁଲାପାଲିର ଦେଢଶହ ଲୋକ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ   (15-Apr-2024)       ||      ଛିଣ୍ଡୁନି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିର ଅଛିଣ୍ଡାଗଣିତ... ନୀରୁପମା ମାଝିଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ବାହାରିଲା ଆଦିବାସୀକଲ୍ୟାଣସଂଘ   (15-Apr-2024)       ||      ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତିରେ ରାଜନେତାଙ୍କ ପଣା ରାଜନୀତି   (15-Apr-2024)       ||      ସୋନପୁର ରେ ପ୍ରିୟବ୍ରତ ଓ ବୀରମହାରାଜପୁର ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ପ୍ରଦୀପ   (15-Apr-2024)       ||      ତୃତୀୟ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଟାଇକଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ   (15-Apr-2024)       ||      ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକ,ମହାତ୍ମା ଫୁଲେ ଓ ଡଃ.ଅମ୍ଵେଦକର ଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (15-Apr-2024)       ||      ଜିଲ୍ଲା ଦଳିତ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ, ବଲାଙ୍ଗୀର ଦ୍ୱାରା ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (15-Apr-2024)       ||      ଉଲିଗୁଞ୍ଜେର ଠାରୁ ନର୍ଲା କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ,   (15-Apr-2024)       ||      ଲୋଇସିଂହା ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୨ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ଖଇର କାଠ ଜବତ   (15-Apr-2024)       ||     

HOME   ରାଜନୀତି

ସରକାର ଓ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଅତି ମଧୁର କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଦଳୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଭାଇବୋହୁ ଦେଢଶୁର

17-Mar-2024



ଭୁବନେଶ୍ବର (ମଧୁସ୍ମିତା ତ୍ରିପାଠୀ ): ନିର୍ବାଚନ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି  ତତସହିତ ନିର୍ବାଚନ ମାହୋଲ ସେତିକି ସରଗରମ ହେଉଛି |ନିଜ ନିଜର ଦଳ ପାଇଁ ରାଲି ହେଉ କିମ୍ବା ଲୋକ କିଣିବାକୁ ତତ୍ପରତା ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଯାଉଛି | ଏଠି ପ୍ରତ୍ୟେକ  ଦଳର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୁତା ମଧ୍ୟ ଗୋଟେ ପ୍ରକାର ଦେଖାଦେଉଛି  | ବନ୍ଧୁ ହେଉ ଭାଇ ହେଉ କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଦଳକୁ ନେଇ ବଢୁଛି ଯୁକ୍ତି, ଦେଖାଦେଉଛି ବିବାଦ, ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି କଳହ ଏବଂ ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଅନେକ ସମୟରେ ଭୟଙ୍କର ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହତ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି l ଲୋକେ ବୁଝିପାରୁନାହାନ୍ତି ଏଠି ସରକାର ଓ ବିରୋଧୀଙ୍କର ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ର ମଧୁର ସମ୍ପର୍କ | ବାହାରେ ଦେଖାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଅହି ନକୁଳ ପରି କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ଅତି ନିବିଡ଼ | କିନ୍ତୁ ଲୋକେ ଏଠି ଦଳ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ବିରାଟ ଦୁର୍ଗ ନିର୍ମାଣ କରି ଏବେଠାରୁ ହିଁ ଭାଇବୋହୁ ଦେଢଶୁର ପରି ରହିଲେଣି | ନିର୍ବାଚନ ସରିଯିବ ମାହୋଲ ଥଣ୍ଡା ହେଲା ପରେ ଉଭୟ ଦଳ ଦୁଇ ସମୁଦୀ ପରି କୋଳାଗତ ହେବେ, ଆପଣଙ୍କୁ କଣ ଲାଭ ମିଳିବ ? ନିର୍ବାଚନ ଗୋଟେ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ମାତ୍ର ଯାହାକି ସରକାର ଗଢିବା ରେ ସହାୟତା ଏବଂ ଭୋଟଦାନ ଗୋଟେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ହିସାବରେ ମତ ଦେଇପାରିବେ | ଯାହାକୁ ଯେଉଁ ଦଳ ର ପ୍ରାଥୀ ଯୋଗ୍ୟ ମନେ ହେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଭୋଟ ଦେବେ |ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାତ୍ର ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇ ନିଜ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୁତା ଆଚରଣ ମୂର୍ଖତା ମାତ୍ର |ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଆସର ଜମେ ଭୋଜି କରିବାରେ |ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ରେ କିଏ ଥାଏ? ଭାବୁଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳର ପାର୍ଥୀ l ନା ବିଲକୁଲ ନୁହେଁ , ଗାଁ ର କୁଜିନେତାମାନେ |ପାର୍ଥୀ ଠାରୁ ପଇସା ଖସେଇ ଭୋଜିଭାତ ମଟନ କରି ମଦ ରେ ଗଡି ସେଥିରେ ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କୁ ଫସେଇ ଭୋଟ ଆଦାୟ କରିବା ସେମାନଙ୍କ କାମ | ଆଜ୍ଞା !  କହିଲେ କୂଳକୁ ଲାଜ, ନକହିଲେ କୁଳ ଭାସି ଯାଉଛି ଭଳି ଆମ ଜନସାଧାରଣ କଣ କମ କି ! ଟଙ୍କା ପାଞ୍ଚ ଶହ କି ହଜାର ପାଇଁ ଅରାମ ରେ ଯେଉଁ ଦଳର ଲୋକ ଅଧିକ ପଇସା ଦେଲା ତାକୁ ହିଁ ଭୋଟ ଦେବେ | ବୁଝିପାରୁନାହାନ୍ତି କି ଯେଉଁ ପାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଚେଲା ତମ ପଛରେ ଏତେ ପଡିଛନ୍ତି ସେମାନେ ନିର୍ବାଚନ ସରିଲା ପରେ ତମକୁ ଆଉ ଚିହ୍ନି ପାରିବେନି | ଆଉ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦୂରରେ ଥାଉ ଆପଣଙ୍କ ସହ କଥା ହବାକୁ ବି ସମୟ ହେବନି ବାବୁମାନଙ୍କୁ | ଭାବୁଛ କି  କେତେବେଳେ ଦେଖାହବ ଠିକ ୫ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ସେଇ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନୂଆ ଆଶା ଆଉ ଭରସା ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ଯିବେ |ଆଉ ଅନେକ ଲୋକ ଦଳ କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି କି ସେ ଯେଉଁ ଦଳର ସେହି ଦଳର ପାର୍ଥୀ ଯିଏ ଛିଡା ହେବେ ଭୋଟ ତାଙ୍କୁ ହିଁ ଦେବେ  ପରନ୍ତୁ ଦଳ ଠାରୁ ବେଶୀ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାର୍ଥୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ | ଯଦି ପାର୍ଥୀ ଆପଣକୁ ସଠିକ ଲାଗୁନି ତେବେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ଦଳର ପାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରିପାରିବେ | ଯେଉଁ ବିରାଟ ଦାୟିତ୍ୱ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଦିଆଯାଇଛି ତାହା କୌଣସି ଛୋଟ କାମ ନୁହେଁ କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ଛୋଟ ଭୁଲ ନିଷ୍ପତି ରାଜ୍ୟର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଅନ୍ଧାରକୁ ନେଇଯାଇପାରେ | ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି ସେହି ଘଡିସନ୍ଧି ମୁହୂର୍ତ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ସଠିକ ମତାମତ ର ଆବଶ୍ୟକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | ଲୋଭଶକ୍ତ କରି ଭୋଟ ନବାକୁ ପ୍ରୟାସ ତ ସମସ୍ତେ କରିବେ ପରନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ନିଷ୍ପତି ନିଜ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦୁର୍ନୀତି ପାଇଁ ନେବାକୁ ପଡିବ | ଆଉ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଭୋଟ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି ହୁଏତ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନି କି ଗୋଟେ ଭୋଟ ର ମୂଲ୍ୟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ବି ବହୁତ ବେଶୀ |ଏଣୁ ସତର୍କ ହୁଅନ୍ତୁ ଦଳ ନୁହେଁ ପାର୍ଥୀ ଚୟନ କରନ୍ତୁ | ଭଲ ଦଳକୁ ନେଇ ପାର୍ଥୀ ନୁହେଁ ବରଂ ଭଲ ପାର୍ଥୀ କୁ ନେଇ ଭଲ ଦଳ ଗଠିତ ହୋଇଥାଏ |ଆପଣଙ୍କ ନିଷ୍ପତି ଆପଣଙ୍କ ଉନ୍ନତି ର ପଥ l


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ରାଜନୀତି  
ଫୋକସରେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା.. କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନରେ ଲଢିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ,ବିଜେଡି ମହଲରେ ଖୁସିର ଲହରୀ, କୋସଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟଭିତ-ନରସିଂହ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ରେ ନେତା ଓ କର୍ମୀ କଲେ ଶପଥ ପାଠ ବିଶାଳ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ପୂଜାରୀ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ସହର ଛାତି ଉପରେ ଅସହାୟ ଯୁବକର ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ; ପଚା ଶବ ଟେକିବାକୁ ହାତ ବାନ୍ଧି ଦେଲା ପୌର ପ୍ରଶାସନ, ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଶବକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ବଲାଙ୍ଗିର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆମ୍ବଗାଁରେ ଜୋନ ସ୍ତରୀୟ ତୈଳିକ ସମାଜ ଗଠିତ, ବିଜୟ ସାହୁ ସଭାପତି ଓ ପ୍ରଭାତ ସାହୁ ସଂପାଦକ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେଡିର ଟାର୍ଗେଟରେ ସଦରବ୍ଲକ,ଖଲିଆପାଲିରେ ଯୁବସମାବେଶ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୋନପୁର ବିଜେପି ରେ ବିଦ୍ରୋହ, ସ୍ଵାଧୀନ ସାଂସଦ ବଳରାମଙ୍କୁ ଦେବେ ସମର୍ଥନ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଟେରାକୋଟାରେ ଭୋଟରସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଜଗାଉଛି କାଇ ବା "ଚାପଡ଼ା ଅଣ୍ଡା   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରେ ପ୍ରଚାର-ବ୍ଳକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସମେତ ୯ ସରପଞ୍ଚ ଓ ଜଣେ ସମିତିସଭ୍ଯ ସହ ଶହ ଶହ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ ସୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଶୋକ   16-Apr-2024
  ରାଜନୀତି  
ବିଜେପି ର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ : ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   15-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେଡିମୁହାଁ ଯୁବକ ଓ କୃଷକ, ଖଗସୀକନା,ଅଏଁଲାପାଲିର ଦେଢଶହ ଲୋକ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ   15-Apr-2024

You Might Also Like