-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Wednesday 17th April 2024 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ଫୋକସରେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା.. କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନରେ ଲଢିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ,ବିଜେଡି ମହଲରେ ଖୁସିର ଲହରୀ, କୋସଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟଭିତ-ନରସିଂହ   (17-Apr-2024)       ||      ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ରେ ନେତା ଓ କର୍ମୀ କଲେ ଶପଥ ପାଠ ବିଶାଳ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ପୂଜାରୀ   (17-Apr-2024)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ସହର ଛାତି ଉପରେ ଅସହାୟ ଯୁବକର ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ; ପଚା ଶବ ଟେକିବାକୁ ହାତ ବାନ୍ଧି ଦେଲା ପୌର ପ୍ରଶାସନ, ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଶବକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ବଲାଙ୍ଗିର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ   (17-Apr-2024)       ||      ଆମ୍ବଗାଁରେ ଜୋନ ସ୍ତରୀୟ ତୈଳିକ ସମାଜ ଗଠିତ, ବିଜୟ ସାହୁ ସଭାପତି ଓ ପ୍ରଭାତ ସାହୁ ସଂପାଦକ   (17-Apr-2024)       ||      ବିଜେଡିର ଟାର୍ଗେଟରେ ସଦରବ୍ଲକ,ଖଲିଆପାଲିରେ ଯୁବସମାବେଶ   (16-Apr-2024)       ||      ସୋନପୁର ବିଜେପି ରେ ବିଦ୍ରୋହ, ସ୍ଵାଧୀନ ସାଂସଦ ବଳରାମଙ୍କୁ ଦେବେ ସମର୍ଥନ    (16-Apr-2024)       ||      ଟେରାକୋଟାରେ ଭୋଟରସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   (16-Apr-2024)       ||      ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଜଗାଉଛି କାଇ ବା "ଚାପଡ଼ା ଅଣ୍ଡା   (16-Apr-2024)       ||      ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରେ ପ୍ରଚାର-ବ୍ଳକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସମେତ ୯ ସରପଞ୍ଚ ଓ ଜଣେ ସମିତିସଭ୍ଯ ସହ ଶହ ଶହ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ   (16-Apr-2024)       ||      ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ ସୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଶୋକ   (16-Apr-2024)       ||      ବିଜେପି ର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ : ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   (15-Apr-2024)       ||      ବିଜେଡିମୁହାଁ ଯୁବକ ଓ କୃଷକ, ଖଗସୀକନା,ଅଏଁଲାପାଲିର ଦେଢଶହ ଲୋକ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ   (15-Apr-2024)       ||      ଛିଣ୍ଡୁନି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିର ଅଛିଣ୍ଡାଗଣିତ... ନୀରୁପମା ମାଝିଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ବାହାରିଲା ଆଦିବାସୀକଲ୍ୟାଣସଂଘ   (15-Apr-2024)       ||      ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତିରେ ରାଜନେତାଙ୍କ ପଣା ରାଜନୀତି   (15-Apr-2024)       ||      ସୋନପୁର ରେ ପ୍ରିୟବ୍ରତ ଓ ବୀରମହାରାଜପୁର ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ପ୍ରଦୀପ   (15-Apr-2024)       ||      ତୃତୀୟ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଟାଇକଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ   (15-Apr-2024)       ||      ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକ,ମହାତ୍ମା ଫୁଲେ ଓ ଡଃ.ଅମ୍ଵେଦକର ଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (15-Apr-2024)       ||      ଜିଲ୍ଲା ଦଳିତ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ, ବଲାଙ୍ଗୀର ଦ୍ୱାରା ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (15-Apr-2024)       ||      ଉଲିଗୁଞ୍ଜେର ଠାରୁ ନର୍ଲା କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ,   (15-Apr-2024)       ||      ଲୋଇସିଂହା ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୨ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ଖଇର କାଠ ଜବତ   (15-Apr-2024)       ||     

HOME   ରାଜ୍ୟ

ଖଲିଆପାଲି ମହିମାପୀଠରେ ମାଘମେଳା ଆରମ୍ଭ...

03-Feb-2023



ବଲାଙ୍ଗିର(ପ୍ରେରଣା ଖବର)-ସନ୍ଥକବି ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ସାଧନା,ସିଦ୍ଧି ଓ ସମାଧିପୀଠ ଖଲିଆପାଲିଠାରେ ଆଜିଠାରୁ ପବିତ୍ର ମାଘମେଳା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଭୀମଭୋଇ ସମାଧିପୀଠଟ୍ରଷ୍ଟ ଓ ମାଘମେଳା କମିଟିର ମିଳିତ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ୫ଦିନ ଧରି ହେବାକୁ ଥିବା ମାଘମେଳା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଜଗତ ଭଗତଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ମହିମାଧର୍ମ ସମର୍ପିତ । ସେଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱକଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ମହିମାସାଧୁମାନେ ଅଲେଖ ନିରଂଞ୍ଜନଙ୍କୁ ଡାକଦେଉଛନ୍ତି । ଖଳିଆପାଲିରେ ହଜାର ଭକ୍ତ ଓ ସାଧୁଙ୍କ ସମାବେଶ ହେଉଛି ।  ମହିମାଧର୍ମର ଦ୍ୱତୀୟପୀଠ ଖଲିଆପାଲିରେ ସନ୍ଥକବି ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ଜିବିତାବସ୍ଥା ସମୟରୁ ମାଘମେଳା ଅବସରରେ ଗୁରୁପୂଜନ ହୋଇଆସୁଛି । ମାଘମାସ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀରେ ଭୀମଭୋଇ ଓ ତାଙ୍କର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସଙ୍ଗୀନି ମାଁ ଅର୍ଣ୍ଣପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍କୁ ଭକ୍ତମାନେ ବେଦୀକାରେ ବସାଇ ୧୦୮ ଜଳପୂର୍ଣ୍ଣକୁମ୍ଭ ରଖି ପାଦଧୌତ କରି ଗୁରୁପୂଜନ କରାଯାଉଥିଲା । ଗୁରୁପୂଜନର ଏହାଏକ ଅନନ୍ୟ ପରଂମ୍ପରା ରହିଆସିଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ସେହି ପରଂମ୍ପରା ରହିଆସିଛି । ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ମହିମାଧର୍ମର ଭକ୍ତଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଏକ ସମାଧିମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଅନେକବର୍ଷ ପୀଠଟି ଅବହେଳିତ ହୋଇ ପଡିରହିଲା ପରେ ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଓ ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନର ଉଦ୍ୟମରେ ଭୀମଭୋଇ ସମାଧିପୀଠ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗଠନ କରାଯାଇ ମାଘମେଳାକୁ ଜାକଜମକରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି । ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀଦିନ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସାରସ୍ୱତ ସମାରୋହ କରାଯାଉଛି । ଶନିବାର ଦିନ ଏହି ସାରସ୍ୱତ ମାଘମେଳା ହେବ । ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଥିବା ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସୁନୀଳ ଅବୋଲି ନରୱଣେ ଏଥରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିବେ । ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ରୂପରେ ସୋନପୁର ବିଧାୟକ

ତଥା ଅର୍ଥ,ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଂଞ୍ଜନ ପୂଜାହାରୀ ,ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି ଭାବରେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାହୀଅଧିକାରୀ ଡ.ଅଜିତକୁମାର ମିଶ୍ର,ସୋନପୁର ଏସପି ଅମରେଶ ପଣ୍ଡା,ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ଦାସ, ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ନିହାର ରଂଜନ କୁଅଁର ଓ ସୋନପୁର ଗୋଷ୍ଠୀଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ବୋଲି ଟ୍ରଷ୍ଟର ମେନେଜିଂ ଟ୍ରଷ୍ଟି ଛତ୍ରଧାରୀ ଅଗ୍ରୱାଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରକାଶ୍ୟ ଯେ,ଖଲିଆପାଲିର ଏହି ପୀଠକୁ ରାଜ୍ୟସରକାର ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳିର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଠାରେ କଲ୍ୟାଣମଣ୍ଡପ,ଭଜନମଣ୍ଡପ,ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଅତିଥିଗୃହ,ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ବ୍ୟବହୃତ ଜିନିଷର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ମ୍ୟୁଜିୟମ,ଦୋକାନଗୃହ,ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ଇତ୍ୟାଦି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ସନ୍ôଥକବିଙ୍କ ଲିଖିତ ପାଣ୍ଡୁଲିପିଗୁଡିକୁ ଇନଟାକ ପକ୍ଷରୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରାଯାଇଛି । ମନ୍ଦିରକୁ ରଙ୍ଗକରାଯାଇ ସୃଦୃଶ୍ୟ କରାଯାଇ ସାମନାରେ ଏକ ସୁନ୍ଦରବଗିଚା ଓ ଲନ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି । ବାବା,ମାତା ଓ ମହିମାସାଧୁଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆବାସସ୍ଥଳି ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଏକ ସୁନ୍ଦର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ମାଘମେଳା ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସମାଧିମନ୍ଦିରକୁ ନୀତିକାନ୍ତି ସହିତ ଖୋଲାଯିବ ବୋଲି ପୀଠର ମୁଖ୍ୟ ସନ୍ୟାସୀ ବାବା କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଓଡିଶା ତଥା ବାହାର ରାଜ୍ୟ ଓ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମଧ୍ୟ ମାଘମେଳାରେ ଯୋଗଦେଇଥାନ୍ତି । ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । ମାଘମେଳାରେ ଯୋଗଦେଉଥିବା ସମସ୍ତ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ନପ୍ରସାଦର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସାରସ୍ୱତ ସମାରୋହରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନଥିବା ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯିବ । ଟ୍ରଷ୍ଟର ପ୍ରଥମ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା  ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଆଏଏସ ପ୍ରେମାନିଧି ସେଠଙ୍କୁ ଭେୀମଭୋଇ ସ୍ମୃତିସମ୍ମାନ,ବାବା ରମେଶ ଦାସଙ୍କୁ ଭୀମଭୋଇ ମହିମା ସମ୍ମାନ,କବୟୀତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରାବତୀ ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ଭୀମଭୋଇ କଳା ସମ୍ମାନ,ସାହିତ୍ୟିକ ପ୍ରଦୀପକୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଭୀମଭୋଇ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ,ପଞ୍ଚାନନ ଜଗଦଲଙ୍କୁ ଭୀମଭୋଇ ଯୁବପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ଓ ସୁଶ୍ରୀ ଜିତା ପାତ୍ରଙ୍କୁ  ଭୀମଭୋଇ କ୍ରୀଡା ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି ।  


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ରାଜନୀତି  
ଫୋକସରେ ପଶ୍ଚିମଓଡିଶା.. କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଆସନରେ ଲଢିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ,ବିଜେଡି ମହଲରେ ଖୁସିର ଲହରୀ, କୋସଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟଭିତ-ନରସିଂହ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ରେ ନେତା ଓ କର୍ମୀ କଲେ ଶପଥ ପାଠ ବିଶାଳ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ପୂଜାରୀ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ସହର ଛାତି ଉପରେ ଅସହାୟ ଯୁବକର ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ; ପଚା ଶବ ଟେକିବାକୁ ହାତ ବାନ୍ଧି ଦେଲା ପୌର ପ୍ରଶାସନ, ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଶବକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ବଲାଙ୍ଗିର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆମ୍ବଗାଁରେ ଜୋନ ସ୍ତରୀୟ ତୈଳିକ ସମାଜ ଗଠିତ, ବିଜୟ ସାହୁ ସଭାପତି ଓ ପ୍ରଭାତ ସାହୁ ସଂପାଦକ   17-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେଡିର ଟାର୍ଗେଟରେ ସଦରବ୍ଲକ,ଖଲିଆପାଲିରେ ଯୁବସମାବେଶ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୋନପୁର ବିଜେପି ରେ ବିଦ୍ରୋହ, ସ୍ଵାଧୀନ ସାଂସଦ ବଳରାମଙ୍କୁ ଦେବେ ସମର୍ଥନ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଟେରାକୋଟାରେ ଭୋଟରସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଜଗାଉଛି କାଇ ବା "ଚାପଡ଼ା ଅଣ୍ଡା   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରେ ପ୍ରଚାର-ବ୍ଳକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସମେତ ୯ ସରପଞ୍ଚ ଓ ଜଣେ ସମିତିସଭ୍ଯ ସହ ଶହ ଶହ କର୍ମୀ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ   16-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ସାମ୍ବାଦିକ ଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ ସୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଶୋକ   16-Apr-2024
  ରାଜନୀତି  
ବିଜେପି ର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ : ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   15-Apr-2024
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଜେଡିମୁହାଁ ଯୁବକ ଓ କୃଷକ, ଖଗସୀକନା,ଅଏଁଲାପାଲିର ଦେଢଶହ ଲୋକ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ   15-Apr-2024

You Might Also Like