-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Tuesday 7th February 2023 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ବିଶ୍ଵକପ ହକିରେ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର କୃତୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ   (07-Feb-2023)       ||      ଯୁବକ ମିଛ ଅପହରଣର ନାଟକ ଭିଆଇ ଜେଲ ଗଲା ମିଛରେ ୩ ଲକ୍ଷ ର ମୁଣ୍ଡଜାମିନ ରଚିଥିଲା ଯୁବକ   (07-Feb-2023)       ||      ସାଲେଭଟା ଜେ. ଏନ. ଏମ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ   (06-Feb-2023)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଜନ-ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣୀ କାର୍ଯକ୍ରମ  ।   (06-Feb-2023)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷି ଓ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମେଳା ଉଦଯାପିତ –ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବ୍ୟବହାର କରି ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵାରୋପ ।    (06-Feb-2023)       ||      ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର : ବିଭିନ୍ନ ୧୫ ଗୋଟି ଅଭିଯୋଗ ଦରଖାସ୍ତ ଗ୍ରହଣ   (07-Feb-2023)       ||      ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ରେ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ , ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସମସ୍ତ ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ   (06-Feb-2023)       ||      ଦୁଇ ଦିନିଆଁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଚେସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଭରସୁଜା ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ, ଚମ୍ପିୟାନ ହେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ର ଦାଶରଥି ସାହୁ   (06-Feb-2023)       ||      ରାଣୀସର୍ଡା ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମା ମାହେଶ୍ବରୀଙ୍କ ନୂତନ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ମହୋତ୍ସବ ଉଦଯାପିତ    (06-Feb-2023)       ||      5T ସଚିନ ଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କଲେ ଏସ୍ ୟୁ ଜେ କୋରାପୁଟ ଶାଖାର କର୍ମକର୍ତ୍ତା    (06-Feb-2023)       ||      ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡିର ସାଂଗଠନିକ ବୈଠକ    (05-Feb-2023)       ||      ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମନହୀରା ପଞ୍ଚାୟତ ଗସ୍ତ କଲେ ନରସିଂହ, ଆବାସ ଯୋଜନା କେଳେଙ୍କାରି ଉଭୟ ସରକାରଙ୍କ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡଯନ୍ତ୍ର- ନରସିଂହ   (05-Feb-2023)       ||      ଆଡିଏ ରୟାଲ ପକ୍ଷରୁ କର୍କଟ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ    (05-Feb-2023)       ||        ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି କୋଶଲ ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘର ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକ ମହୋତ୍ସବ,  ଗଣମାଧ୍ୟମ ହିଁ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଭାଜନ- ଅତିଥି ବୃନ୍ଦ   (05-Feb-2023)       ||      ଚଳିତ ବର୍ଷ ବୌଦ୍ଧ ଜ଼ିଲ୍ଲା ର ୭୬ ହାଇସ୍କୁଲରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୬୫୯୪ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ      (05-Feb-2023)       ||      ବୋର୍ଡର କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଉଦଯାପିତ, ଚଞ୍ଚରା ଭାଡି ଚମ୍ପିୟାନ ।   (05-Feb-2023)       ||      ସନ୍ଥ ଶିରୋମଣି ଗୁରୁ ରବି ଦାସ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (05-Feb-2023)       ||      ତୃତୀୟ  ଦିନରେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷି ଓ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମେଳା- କୃଷି ସଂବନ୍ଧୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର    (05-Feb-2023)       ||      ଇମ୍ପରିୟଲ କଲେଜରେ ଏନସିିସିର ଶାଖା ଉଦଘାଟିତ   (05-Feb-2023)       ||      ଜୁନିଅର ରେଡକ୍ରସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କ୍ରିୟାଶୀଳ   (05-Feb-2023)       ||     

HOME   ଜିଲ୍ଲା

ମିଛକହି ମୁକୁଳିଲେ  : ମିଳିମିଶି ଚାପିଦେଲେ  !

02-Nov-2022



ପାଟଣାଗଡ   ଗତମାସରେ ପାଟଣାଗଡ ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାନ୍ଧନମାଲ ଓ ଖୁଲାଗଡ ଗ୍ରାମର ବିଭାଗୀୟ ମନରେଗା କାମର ଦୀର୍ଘ ୯ ମାସ ପରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ହଡପ ମଜୁରୀ ଦାବିରେ ବାନ୍ଧନମାଲ ଗ୍ରାମରେ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଅଟକ ରଖିଥିବା ପାଟଣାଗଡ ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣ ବନକର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଲରମ୍ଭା ଥାନାଧିକାରୀ ଓ ବଲାଙ୍ଗୀର ଡିଏଫଓଙ୍କ ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦିଆଯିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଛାଡିଥିଲେ । ତେବେ ଘଟଣାର ମାସାଧିକକାଳ ପରେ ବି ଏସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସମାଧାନ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । 

ପ୍ରକାଶଯୋଗ୍ୟ ଯେ , ଗତ ଜାନୁଆରୀମାସରେ  ପ୍ରାୟ ୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଅଧିକାଂଶ ଟଙ୍କା କାମ କରାଯାଇଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ରେ ମଜୁରୀ ଉଠାଇ ନିଆଯାଇଛି । କାମ କରିଥିବା ଶ୍ରମିକମାନେ ବହୁବାର ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଧାଇଁ ଧାଇଁ ନିରାଶ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ ହେଁ , କେହି ଶୁଣୁ ନଥିଲେ । କେବଳ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ବନରକ୍ଷୀ କାମ କରି ନଥିବା କେତେକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ରୁ ପ୍ରାୟ ଦେଢଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପ୍ରକୃତରେ କାମ କରିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା କୁହାଯାଇଥିଲା ।  ତେବେ ଏପରି ଜାଲିଆତିର କାରଣ କ'ଣ ଜଣାପଡି ନଥିଲେ ହେଁ , ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କର ଜବ୍ କାର୍ଡ ନଥିବା ଦର୍ଶାଇ କିଛି ମିଛଶ୍ରମିକଙ୍କର ଲୋକଙ୍କର ଜବ୍ କାର୍ଡରେ ଟଙ୍କା ପକାଯାଇ ବିଲ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି । ଏଥିରେ ସ୍ଥାନୀୟ କିଓସ୍କ , ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କଶାଖାମାନଙ୍କର ସମ୍ପୃକ୍ତି ରହୁଛି । ଏହିପରି ଭାବରେ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପର ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୯ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବଟଙ୍କାର ଜାଲିଆତି କରାଯାଇଛି । ପାଟଣାଗଡ ଥାନାର ଜଣେ ପୁଲିସ୍ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଙ୍କର ଦ୍ବିତୀୟ ପତ୍ନୀ କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ମହିଳା ବନରକ୍ଷୀ ଉପରିସ୍ଥ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ଏଭଳି ନିଆଁଗିଳା କାମ କରୁଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ସେହି ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅନିୟମିତତାକୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡେଇବାକୁ ସୋନପୁର ଡିଭିଜନର ଯୁଗ୍ମଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିଥିବା ବଲାଙ୍ଗୀର ଡିଏଫ ଓ ନୀତିଶକୁମାର ତତ୍କାଳୀନ ରେଞ୍ଜର ଦିଲିପ ନାଏକଙ୍କୁ ସୋନପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଉଲୁଣ୍ଡାକୁ ବଦଳି କରିଦେବା ସହ ଉକ୍ତ ମହିଳା ବନରକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଖପ୍ରାଖୋଲକୁ ବଦଳି କରିଦିଆଯାଇ ଥିଲେ ହେଁ , ଅଦ୍ୟାବଧି ତାଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ରିଲିଭ୍ କରା ନଯାଇ କେଉଁ କାରଣରୁ ଏବର ରେଞ୍ଜର ଆନନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶି ତାଙ୍କୁ ତଥାପି ଛାଡୁ ନଥିବା ଜଣାଯାଇନାହିଁ । ଏଣୁ ଏଭଳି ଜାଲିଆତିରେ ତଳୁ ଉପରସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଜଡିତ ରହିଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ । ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଗ୍ରାମର ପ୍ରାୟ ୬୦ ରୁ ୭୦ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କର ବକେୟା ମଜୁରୀ ଦିଆଯିବାକୁ ପୁଲିସ୍ ଓ ଫୋନ୍ ରେ ଡିଏଫଓଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ମଧ୍ୟ ମାମଲାକୁ ଚପାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

କେବଳ ଏହି ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ନୁହେଁ , ଏହାର ସପ୍ତାହେ ଖଣ୍ଡେ ପରେ ଗତମାସ ୨୮ ତାରିଖରେ ଏହି ରେଞ୍ଜ୍ ର ପରୁଆଭାଡି ବିଟ୍ ର ବନରକ୍ଷୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣ ସ୍ବାଇଁ ରେଞ୍ଜ ଅଫିସ୍ ପରିସରସ୍ଥ ତାଙ୍କ ସରକାରୀ କ୍ବାର୍ଟରରେ  ମଷ୍ଟରରୋଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଦେବାକୁ ଜଣେ ଶ୍ରମିକପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଠାରୁ ୧୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବାବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି । 


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଶ୍ଵକପ ହକିରେ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର କୃତୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ   07-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଯୁବକ ମିଛ ଅପହରଣର ନାଟକ ଭିଆଇ ଜେଲ ଗଲା ମିଛରେ ୩ ଲକ୍ଷ ର ମୁଣ୍ଡଜାମିନ ରଚିଥିଲା ଯୁବକ   07-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ସାଲେଭଟା ଜେ. ଏନ. ଏମ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଜନ-ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣୀ କାର୍ଯକ୍ରମ  ।   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷି ଓ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମେଳା ଉଦଯାପିତ –ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବ୍ୟବହାର କରି ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵାରୋପ ।    06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର : ବିଭିନ୍ନ ୧୫ ଗୋଟି ଅଭିଯୋଗ ଦରଖାସ୍ତ ଗ୍ରହଣ   07-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ରେ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ , ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସମସ୍ତ ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଦୁଇ ଦିନିଆଁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଚେସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଭରସୁଜା ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ, ଚମ୍ପିୟାନ ହେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ର ଦାଶରଥି ସାହୁ   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ରାଣୀସର୍ଡା ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମା ମାହେଶ୍ବରୀଙ୍କ ନୂତନ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ମହୋତ୍ସବ ଉଦଯାପିତ    06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
5T ସଚିନ ଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କଲେ ଏସ୍ ୟୁ ଜେ କୋରାପୁଟ ଶାଖାର କର୍ମକର୍ତ୍ତା   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡିର ସାଂଗଠନିକ ବୈଠକ   05-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମନହୀରା ପଞ୍ଚାୟତ ଗସ୍ତ କଲେ ନରସିଂହ, ଆବାସ ଯୋଜନା କେଳେଙ୍କାରି ଉଭୟ ସରକାରଙ୍କ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡଯନ୍ତ୍ର- ନରସିଂହ   05-Feb-2023

You Might Also Like