00000000////////////

"/>

-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Saturday 1st October 2022 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ।   (01-Oct-2022)       ||      ବେଆଇନ ଦେଶୀ ମଦ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ।   (01-Oct-2022)       ||      ଶିଶୁ ଗୃହରେ ୨ ଅସହାୟ ଶିଶୁ୍    (01-Oct-2022)       ||      ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ୨୦୨୨ ପାଇଲେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଝିଅ ସାରିକା ଜେନ୍।   (01-Oct-2022)       ||      ପଂଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବାଳ ସଭା, ଶିଶୁ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ   (01-Oct-2022)       ||      ତୁଣ୍ଡଲା ଠାରେ ନାଗରିକ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ତରଫରୁ ସୁପର 30+ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଦକ୍ଷ ମହିଳା ସମ୍ମିଳନୀ ର ଉଦ୍ଘାଟନ କାର୍ଯ୍ୟ ର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା, ।   (30-Sep-2022)       ||      ଗୋଆଧ।ରିତ ଜୀବିକା ଉପରେ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ।   (30-Sep-2022)       ||      ସ୍ୱାଧୀନତା ର ଉଚ୍ଛାସ ପର୍ବ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ର ପବିତ୍ର ମାଟି ଓ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ ।   (30-Sep-2022)       ||      ନୂଆଁପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଦୌରା ଜଜ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର    (30-Sep-2022)       ||      ଟିଟିଲାଗଡ଼: ନୂତନ ଉପଖଣ୍ଡ ପୁଲିସ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ    (30-Sep-2022)       ||      ଲହଙ୍ଗିର ସେବାଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ପୋଷାକ ବଣ୍ଟନ   (30-Sep-2022)       ||      କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଅଞ୍ଚଳ ର ରେଳ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଅନୁରୋଧ କରିଲେ ପୂର୍ବ ବିଧାୟକ ଆୟୁବ ଖାଁ   (30-Sep-2022)       ||      ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ ବାରିକ ସମାଜ ତରଫରୁ ନୁଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ    (30-Sep-2022)       ||      ସମଲେଶ୍ବରୀ ଛକ,ଅଙ୍ଗଶ୍ରି ସୁନା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି   (30-Sep-2022)       ||      ବାଣ୍ଡିଗାଁରେ ଜିଲ୍ଳାସ୍ତରୀୟ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ    (29-Sep-2022)       ||      ମିଶନ ଶକ୍ତି ପକ୍ଷରୁ ଋଣ ମେଳା....   (29-Sep-2022)       ||      କୋଡିଏ ଘର ରଜକ ସମାଜ ର ଆଞ୍ଚଳିକ ବୈଠକ   (29-Sep-2022)       ||      ନିରାପଦ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗର୍ଭପାତ ଦିବସ ଓ ବିଶ୍ୱ ଜଳାନ୍ତକ ଦିବସ ରେ ଡାକ୍ତର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ସମ୍ମାନୀତ   (29-Sep-2022)       ||      ନୂତନ ବିଡିଓ ଙ୍କୁ ସରପଞ୍ଚ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା    (29-Sep-2022)       ||      ମହାନଦୀରେ ଛଡାଗଲା ୨ ଲକ୍ଷ ମାଛ ଜାଆଁଳା   (29-Sep-2022)       ||     

HOME   ରାଜ୍ୟ

ଆଜି ପୁଅ ଜୁଉଁତିଆ, ପୁଅ ର ଶୁଭ ମନାସି ପୂଜା କରିବେ ମାଁ ମାନେ

17-Sep-2022



ବିନିକା(ହିମାଂଶୁ ଶେଖର ପୁଟେଲ) ଆଜି ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଶନିବାର ପୁଅ ଜୁଉଁତିଆ ପର୍ବ । ପୁଅର ଶୁଭ ମନାସି ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ ମାଁ ।ଏଥିପାଇଁ ସାରା ବିନିକା ଅଞ୍ଚଳ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି l ପୁଅର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ମା ମାନେ ନିର୍ଜଳା ଉପବାସରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରି ତାର ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ସକାଶେ ହାତରେ ଜୁଉଁତିଆ ବାନ୍ଧି ଆଶିର୍ବାଦ ଦେଇଥାନ୍ତି lସେହିପରି ପୁଅ ଝିଅ ମଧ୍ୟ ନିଜର ମାଁ ଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡିଆ ଓ ହାତ ଯୋଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି l ଏହି ପୂଜା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ବିଭିନ୍ନ ଡିଜାଇନର ଜୁଉଁତିଆ ସହ ୨୧ପ୍ରକାରର ଫଳମୂଳ ଆଜି ବିନିକା ଦୈନନ୍ଦିନ ବଜାରରେ  କିଣିବାକୁ ନାହିଁ ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଲାଗିରହିଥିଲା ଠିକ ସେହିପରି ମାଁ ଓ ପୁଅର ଖୁସି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କପଡା ଦୋକାନ ମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପୋଷାକ ଭେଳିକି ଭେଲି ମିଳୁ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି ।

//////////////////00000000////////////

ପୁଅ ହେଉ କି ଝିଅ ହେଉ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ ଠୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମା ର ମମତାର ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଥିବା ପର୍ବ ପୁଅଜୁଇନ୍ତିଆ ସମସ୍ତ ମା ମାନଙ୍କ ପାଳନ ପାଇଁ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ।କାରଣ ଜନ୍ମଦାତ୍ରୀ ମା ଯେତେ ଝଡଝଂଜାର ସମ୍ଭୂଖିନ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଜୀବନ ସାରା ପୁଅଝିଅଙ୍କର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟିତ ।ତେଣୁ ଏହି ମହାନପର୍ବ ପାଳନର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବାରୁ ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାମାଜିକ ଉତ୍ସବରେ ପରିଗଣିତ ହେବ ।    ବୈଜୟନ୍ତୀ ସାହୁ(ଅଧ୍ୟାପିକା) ବିନିକା ମହିଳା ଜୁନିଅର କଲେଜ

 ପୁଅଝିଅଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଏହି ଓଷା ସାରା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ଘରେଘରେ ପାଳନ କରାଯାଏ l ପୁଅର ଶୁଭ କାମନା ପାଇଁ ମା ମାନେ ନିଷ୍ଠାପର ସହ ଦିନଯାକ ଉପବାସ ରହି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥାନ୍ତି l ତା ଆର ଦିନ ସକାଳେ ପୁଅର ଦିଘାୟୁ ଜୀବନ ପାଇଁ ୧୦୮ ଦୁବ ଓ ଫୁଲ ଚଡାଇବା ପରେ ମା ପାଖରେ ପୁଅ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଇଥାଏ l ବାହାଘର ପରଠାରୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହି ଓଷା ପାଳନ କରି ଆସୁଥିବାରୁ ଏହି ପର୍ବକୁ ସମସ୍ତ ମା ମାନେ ପୁଅଝିଅଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ l 

 ମମତା ମିଶ୍ର(ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା) ବିନିକା


ପୁଅ ମାନଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ କାମନା କରି ଏହି ଓଷା ପାଳନ କରାଯାଏ l  ୧୦ବର୍ଷ ହେଲା ମୁଁ ଏହି ଓଷା ପାଳନ କରି ଆସୁଛି l ପୁଅଝିଅଙ୍କୁ ସ୍ନେହ,ଶ୍ରଦ୍ଧା ଓ ମା ର  ପଣତକାଣିରେ ବାନ୍ଧି ରଖିବାର ଏହି ପର୍ବକୁ ସମସ୍ତ ମାଁ ମାନେ ବିଧି ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ କରିବା ବିଧେୟ ।     

  ପୁଷ୍ପାଞ୍ଜଳୀ ପଣ୍ଡା (ଗୃହିଣୀ) ସିଂହିଯୁବା


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ।   01-Oct-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ବେଆଇନ ଦେଶୀ ମଦ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ।   01-Oct-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶିଶୁ ଗୃହରେ ୨ ଅସହାୟ ଶିଶୁ୍   01-Oct-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ୨୦୨୨ ପାଇଲେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଝିଅ ସାରିକା ଜେନ୍।   01-Oct-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପଂଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବାଳ ସଭା, ଶିଶୁ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ   01-Oct-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ତୁଣ୍ଡଲା ଠାରେ ନାଗରିକ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ତରଫରୁ ସୁପର 30+ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଦକ୍ଷ ମହିଳା ସମ୍ମିଳନୀ ର ଉଦ୍ଘାଟନ କାର୍ଯ୍ୟ ର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା, ।   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଗୋଆଧ।ରିତ ଜୀବିକା ଉପରେ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ।   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ସ୍ୱାଧୀନତା ର ଉଚ୍ଛାସ ପର୍ବ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ର ପବିତ୍ର ମାଟି ଓ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ ।   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ନୂଆଁପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଦୌରା ଜଜ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଟିଟିଲାଗଡ଼: ନୂତନ ଉପଖଣ୍ଡ ପୁଲିସ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଲହଙ୍ଗିର ସେବାଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ପୋଷାକ ବଣ୍ଟନ   30-Sep-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଅଞ୍ଚଳ ର ରେଳ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଅନୁରୋଧ କରିଲେ ପୂର୍ବ ବିଧାୟକ ଆୟୁବ ଖାଁ   30-Sep-2022

You Might Also Like