-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Wednesday 17th August 2022 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ଯୁଗ୍ମ ଜନଶୁଣାଣୀ ଶିବିର   (17-Aug-2022)       ||      ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଣ୍ଟାମାଳ ଠାରେ ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ    (17-Aug-2022)       ||      ଆଜାଦୀକା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ଯୋଗିନୀପିଠ ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ ରେ ଉଡିଲା ସୁଉଚ୍ଚ ଜାତୀୟ ପତାକା । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସତ୍ବେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ସାମିଲ ହେଲେ   (16-Aug-2022)       ||      ପଂଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବାନ୍ଧପଡାରେ ୭୬ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ   (16-Aug-2022)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଯାଦବ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ୭୬ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ   (16-Aug-2022)       ||      ଜାତୀୟ ବନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲସ୍ତରୀୟ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା   (16-Aug-2022)       ||            ଦଶପୁର ରେ ମିଳିତ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   (16-Aug-2022)       ||      କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳୀ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା: ଓଡିଶା ସରକାର ବିରୋଧରେ ଦୁର୍ବାର ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବ    (16-Aug-2022)       ||      ପୁଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବେଳେ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ କାର ଜବତ: ଚାଲାଣ କାରୀ ଚମ୍ପଟ ମାରିଲେ   (16-Aug-2022)       ||      ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ପ୍ରଦାନ ଦାବୀ ନେଇ ହଲଦି ରାଜରାସ୍ତା ଅବରୋଧ   (16-Aug-2022)       ||      ଆଜାଦି ର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଦେଶକୁ ସ୍ୱାବିଲମ୍ବି ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବ: ଗଜାନନ୍   (16-Aug-2022)       ||      କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି କାମ କରୁଛନ୍ତି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଜୁ ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରର କର୍ମଚାରୀ    (16-Aug-2022)       ||      ୨୮୦ ବୋତଳ କପସିରଫ ଓ ୨୦ ଳିଟର ଦେଶିମଦ ଜଵତ ସହ ଦୁଇ ଗିରଫ   (16-Aug-2022)       ||      ବିଙ୍ଗ ହ୍ୟୁମାନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ର ତୀରଙ୍ଗା ଶୋଭାଯାତ୍ରା   (16-Aug-2022)       ||      ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ରେ ରିଲିଜ୍ ହେବ ନୂଆଁ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା ମହର୍ଷି    (16-Aug-2022)       ||      ରେଢ଼ାଖୋଲ ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରରେ ଆରିୟନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ରକ୍ତ ଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ    (16-Aug-2022)       ||      ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶାତ୍ମବୋଧକ କବିତା ପାଠ    (16-Aug-2022)       ||      ଅଭିନଵ ଢଙ୍ଗରେ ଗାନ୍ଧୀ ଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କି ଉତ୍ସବ ମନଇଲେ ସୋନପୁର ଆର୍ଟ ଏଣ୍ଡ କ୍ରାଫ୍ଟ ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ   (16-Aug-2022)       ||      ପ୍ରଜାପିତା ବ୍ରହ୍ମକୁମାରୀ ଈଶ୍ୱରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ "ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ" ଏବଂ "ରକ୍ଷ୍ୟା ବନ୍ଧନ" ପାଳିତ   (16-Aug-2022)       ||      ମା’ ଆଗରେ ପୁଅଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାରେ ହାଣି ହତ୍ୟା, ଅଶାନ୍ତ ବଲାଙ୍ଗିର ଭୀମଭୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସର    (16-Aug-2022)       ||     

HOME   ଜିଲ୍ଲା

ରୂପାନ୍ତର ନା ପାତର ଅନ୍ତର ? ଯଦି ପ୍ରକୃତ ରେ ରୂପାନ୍ତରଣ ତ କାହିଁକି ସ୍କୁଲ ରେ ତାଲା ପରେ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

04-Aug-2022



ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର (ମନୋରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠି) ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜୁଲାଇ ମାସ ଶେଷ ବେଳେ 5 T ହାଇସ୍କୁଲ ରୂପାନ୍ତରଣ ଯୋଜନା ରେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିଅମ ରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ମନା ଇଲେ l 6891 ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ନବ ନିଯୁକ୍ତି କଲେ l ନବ ନିଯୁକ୍ତି ର ଏକ ନୁଆଁ ଫର୍ଦ କହି ଆପଣ ମାନେ ଖୁସି ତ ମୁଁ ବି ଖୁସି କହିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ l ଏବଂ ଆମ ସରକାର ଙ୍କ ଦୂରଦର୍ଶି ପ୍ରୟାସ, ବହୁମୁଖୀ ଚିନ୍ତନ ବୋଲି ରୂପାନ୍ତରଣ ଉସ୍ସବ ରେ ଭାଷଣ ଦେଲେ ଗଣ ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ l ଆଉ ଶିକ୍ଷକ ଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଙ୍କୁ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେବୁ କହିଲେ l ଏହାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଉଛି l ହେଲେ ଯଦି ଗୋଟାଏ 24 ବର୍ଷ ର ସରକାର ଙ୍କ ଦୂର ଦର୍ଶୀ ର ପ୍ରୟାସ ଓ ବହୁ ମୁଖି ଚିନ୍ତନ କରୁଛି,  ତାହେଲେ ଏବେ ଯାଏଁ  ସ୍କୁଲ ମାନଙ୍କ ରେ ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ ଅଛି କେମିତି l ବ୍ଲକ ଓ ଜ଼ିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଓ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ର ଏ ଅଭାବ କାହିଁକି ?ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜ଼ିଲ୍ଲା ର ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ  ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦୁପାଲି 5T ସ୍କୁଲ  ରେ ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ, ପୁଣି ନିଯୁକ୍ତି ରେ ପାତର ଅନ୍ତର  ଯୋଗୁଁ ବିଇଓ ଙ୍କୁ  ଅଭିଭାଭାକ ଓ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହଟହଟା ଓ ମାଡ଼ ଭଳି ଗତ 2 ତାରିଖ ଘଟଣା  ଆଜି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି l ଜ଼ିଲ୍ଲା ତଥା ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ର ଓ  ସ୍ଥାନୀୟ ଜନ ପ୍ରତିନିଧି  ମାନଙ୍କ ଦୁର୍ବଳତା ଓ ବିଫଳତା କୁ ପଦା ରେ ପକାଇଛି l ନିଜର ହକ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜ଼ିଲ୍ଲା ର ଏଇ କେନ୍ଦୁପାଲ୍ଲୀ ଗାଁ ର ସଚେତନ ନାଗରିକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ଜ଼ିଲ୍ଲା ର ଜନ ସାଧାରଣ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ଆଇନ  ହାତ କୁ ନେଇ ଜଣେ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଙ୍କୁ ରାଜରାସ୍ତା ରେ ଖରା ରେ ବସାଇ  ଟଣା ଓଟରା କରି କୁର୍ତା ଫାଡ଼ିବl, ହଟହଟା କରିବା ଘଟଣା କୁ ଜ଼ିଲ୍ଲା ବିଇଡି ସଂଘ ଓ ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି l ଜ଼ିଲ୍ଲାପାଳ ହୁଅନ୍ତୁ କି ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ କେବଳ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଶିକ୍ଷlର   ମାନ ଦଣ୍ଡ କୁ ମାପିଲେ ହେବନି l ଶିକ୍ଷାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ପ୍ରଥମେ ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ ସମସ୍ୟା  କୁ ସମାଧାନ କରିବା ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଏ ଅଞ୍ଚଳ ର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଦାବୀ କରିଛନ୍ତି l  ଆମ ରାଜ୍ୟ ର 5T ସ୍କୁଲ ମାନଙ୍କ ର ବାହାର ରଙ୍ଗ ସୁନ୍ଦର,  ହେଲେ  ରୀତି ନୀତି ଓ ଭିତର ଢଙ୍ଗ ଅସୁନ୍ଦର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି l ଏବଂ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର କେନ୍ଦୁପାଲି ଭଳି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ର ସବୁଆଡେ ଲୋକେ ଯଦି ଏମିତି ସଚେତନ ହେବେ ହକ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରିବେ, ଆଉ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ସଦ ସାହସ କରି ଜବାବ ମାଗିବେ l ତାହେଲେ ସେମାନେ ବି କିଛି ଶିଖିବେ,  ତାଙ୍କ ଦାଇତ୍ୱ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ l ଓ ସରକାର ଙ୍କ ପାଖରେ ପାଟି ଖୋଲିବା କୁ ସାହସ ଜୁଟାଇବେ ବୋଲି ଲୋକେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି l


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ଯୁଗ୍ମ ଜନଶୁଣାଣୀ ଶିବିର   17-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଣ୍ଟାମାଳ ଠାରେ ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   17-Aug-2022
  ରାଜ୍ୟ  
ଆଜାଦୀକା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ଯୋଗିନୀପିଠ ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ ରେ ଉଡିଲା ସୁଉଚ୍ଚ ଜାତୀୟ ପତାକା । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସତ୍ବେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ସାମିଲ ହେଲେ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପଂଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବାନ୍ଧପଡାରେ ୭୬ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ଯାଦବ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ୭୬ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜାତୀୟ ବନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲସ୍ତରୀୟ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା   16-Aug-2022
      ଦଶପୁର ରେ ମିଳିତ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳୀ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା: ଓଡିଶା ସରକାର ବିରୋଧରେ ଦୁର୍ବାର ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପୁଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବେଳେ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ କାର ଜବତ: ଚାଲାଣ କାରୀ ଚମ୍ପଟ ମାରିଲେ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ପ୍ରଦାନ ଦାବୀ ନେଇ ହଲଦି ରାଜରାସ୍ତା ଅବରୋଧ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଜାଦି ର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଦେଶକୁ ସ୍ୱାବିଲମ୍ବି ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବ: ଗଜାନନ୍   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି କାମ କରୁଛନ୍ତି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଜୁ ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରର କର୍ମଚାରୀ   16-Aug-2022

You Might Also Like