-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Wednesday 17th August 2022 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ବିନିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ନୂତନ କୋଠାଘର ଓ ମହାନଦୀ ବ୍ରିଜ ଆଲୋକିକରଣ ଓ ଉଦ୍ଘାଟିତ   (17-Aug-2022)       ||      ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ଯୁଗ୍ମ ଜନଶୁଣାଣୀ ଶିବିର   (17-Aug-2022)       ||      ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଣ୍ଟାମାଳ ଠାରେ ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ    (17-Aug-2022)       ||      ଆଜାଦୀକା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ଯୋଗିନୀପିଠ ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ ରେ ଉଡିଲା ସୁଉଚ୍ଚ ଜାତୀୟ ପତାକା । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସତ୍ବେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ସାମିଲ ହେଲେ   (16-Aug-2022)       ||      ପଂଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବାନ୍ଧପଡାରେ ୭୬ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ   (16-Aug-2022)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଯାଦବ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ୭୬ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ   (16-Aug-2022)       ||      ଜାତୀୟ ବନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲସ୍ତରୀୟ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା   (16-Aug-2022)       ||            ଦଶପୁର ରେ ମିଳିତ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   (16-Aug-2022)       ||      କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳୀ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା: ଓଡିଶା ସରକାର ବିରୋଧରେ ଦୁର୍ବାର ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବ    (16-Aug-2022)       ||      ପୁଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବେଳେ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ କାର ଜବତ: ଚାଲାଣ କାରୀ ଚମ୍ପଟ ମାରିଲେ   (16-Aug-2022)       ||      ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ପ୍ରଦାନ ଦାବୀ ନେଇ ହଲଦି ରାଜରାସ୍ତା ଅବରୋଧ   (16-Aug-2022)       ||      ଆଜାଦି ର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଦେଶକୁ ସ୍ୱାବିଲମ୍ବି ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବ: ଗଜାନନ୍   (16-Aug-2022)       ||      କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି କାମ କରୁଛନ୍ତି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଜୁ ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରର କର୍ମଚାରୀ    (16-Aug-2022)       ||      ୨୮୦ ବୋତଳ କପସିରଫ ଓ ୨୦ ଳିଟର ଦେଶିମଦ ଜଵତ ସହ ଦୁଇ ଗିରଫ   (16-Aug-2022)       ||      ବିଙ୍ଗ ହ୍ୟୁମାନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ର ତୀରଙ୍ଗା ଶୋଭାଯାତ୍ରା   (16-Aug-2022)       ||      ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ରେ ରିଲିଜ୍ ହେବ ନୂଆଁ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା ମହର୍ଷି    (16-Aug-2022)       ||      ରେଢ଼ାଖୋଲ ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରରେ ଆରିୟନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ରକ୍ତ ଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ    (16-Aug-2022)       ||      ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶାତ୍ମବୋଧକ କବିତା ପାଠ    (16-Aug-2022)       ||      ଅଭିନଵ ଢଙ୍ଗରେ ଗାନ୍ଧୀ ଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କି ଉତ୍ସବ ମନଇଲେ ସୋନପୁର ଆର୍ଟ ଏଣ୍ଡ କ୍ରାଫ୍ଟ ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ   (16-Aug-2022)       ||      ପ୍ରଜାପିତା ବ୍ରହ୍ମକୁମାରୀ ଈଶ୍ୱରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ "ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ" ଏବଂ "ରକ୍ଷ୍ୟା ବନ୍ଧନ" ପାଳିତ   (16-Aug-2022)       ||     

HOME   ଜିଲ୍ଲା

ବର୍ଷା ଆସିଲେ ପ୍ରମାଣର ଚିହ୍ନ ବର୍ଣ୍ଣ ଆଉ ରହିବନି, ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ବାଳି ମାଫିଆଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶାସନର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ । ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ।

08-Jun-2022



ସିନ୍ଧେକେଲା(ଅନୀଲ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ) ଲଘୁଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ । ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ମାଟି ଉପରେ ଯେତିକି ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ଅଛି ମାଟି ତଳେ ସେତିକି। ଆଉ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ର ଚାଳିଛି ହରିଲୁଟ। କିଏ ବଡବଡ ପାହାଡ କୁ କାଟି ପକାଇଲାଣି ତ କିଏ ବାଳି ଉଠାଇ ଉଠାଇ ନଦୀର ଗତିପଥ କୁ ପାର୍ଶ୍ବ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ବସିଲାଣି । ତଥାପି ପ୍ରଶାସନିକ କଳ ଓ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ହାତ ବାନ୍ଧି ବସିଛନ୍ତି  ନିରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜି ପୋଲିସ ର କଥା ନ କହିବା ଭଲ।  ଏପଟେ କିନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କ ନିରବତା

ଯୋଗୁଁ ସରକାର ହରାଉଛନ୍ତି କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ। ଆଉ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ କେବଳ ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ବାନ କରି ଠିକାଦାର ମାନଙ୍କୁ ଠିକା ଦେଇଦେଳେ ନିଜକାମ ଶେଷ। ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଲଘୁ ଖଣିଜ ଦ୍ରବ୍ଯରେ ଯାଉଥିବା ପଥର ଓ ବାଳି ସୈରାତ ଗୁଡିକୁ ଟେଣ୍ଡର ଜରିଆରେ ଠିକାଦାର ମାନଙ୍କୁ ଠିକା ଦେଇଛି । କେବଳ ବାଳି ଘାଟ ଓ ପଥର ଖାଦାନ ରୁ ଠିକା ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାରି ତହବିଲ କୁ ବାର୍ଷିକ ପାଖାପାଖି ୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହେଉଥିବା ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ତହସିଲ ଅଫିସରୁ ଜଣା ପଡିଛି । ବିଶେଷ କରି ବାଳି ସୈରାତ ଗୁଡିକ ଠିକା ନେଇଥିବା ଠିକାଦାର ମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଶହଶହ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଟ୍ରକ ଓ ହାଇୱା ଯୋଗେ ବାଳି ବହୁ ଦୂରଦୁରାନ୍ତ କୁ ଚାଳାଣ କରୁଥିବା ବେଳେ କିନ୍ତୁ ସରକାର ପାଉଥିବା ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ଭଲି ମନେହେଉଛି। ଏବଂ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବାଳି ଘାଟରୁ କେବଳ ମାତ୍ର ୫୦ ଟ୍ରିପ ବାଳି ହାଇୱା ମାନଙ୍କରେ ଲୋଡ ଦେଳେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ହାଇୱା ରେ ଅତିକମରେ ୧୪ ରୁ ୧୬ ସି.ଏମ ବାଳି ଧରିଥାଏ ଏହି ହିସାବରେ ଜଦି ବାଳି ଘାଟର ଠିକାଦାର ବାଳି ସିଏମ କୁ ୬୫ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ଲିଜ ପାଇଛନ୍ତି ତେବେ ୧୬ ସିଏମ×୬୫ ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ = ୧୦୪୦ ଟଙ୍କା ଗୋଟିଏ ହାଇୱା ପ୍ରତି। ଗୋଟିଏ ହାଇୱା ପ୍ରତି ସରକାରଙ୍କ ରାଜସ୍ବ ୧୦୪୦×୫୦ ଟ୍ରିପ = ୫୨ ହଜାର ପ୍ରତିଦିନ । କେବଳ ଗୋଟିଏ ଘାଟରୁ ଜଦି ଦିନକୁ ମାତ୍ର ୫୦ ହାଇୱା ବାଳି ଉଠାଏ ତେବେ ବର୍ଷକୁ ୩୬୫ ଦିନ × ୫୨ ହଜାର = ୧ କୋଟି ୮୯ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କା। ତାହାବି ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ବାଳି ଘାଟରେ। ଏହାତ ଉଦାହରଣ ମାତ୍ର ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ତହସିଲ ଅଧିନରେ କିଛି ବାଳିଘାଟର ବାଳି ସିଏମ ପ୍ରତି ୧୪୯ ଟଙ୍କା ବି ଠିକା ଯାଇଛି। ତଥାପି ସମଗ୍ର ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ଥିବା ସବୁ ନଦୀ ,ନାଳ , ଯୋରରୁ ଶହଶହ ଟ୍ରିପ ବାଳି ଚାଳାଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ବାଳି ଓ ପଥର ଖାଦାନ ରୁ କେବଳ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହେଉଥିବା କେତେବଡ କେଳେଙ୍କାରୀ ପ୍ରତି ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରୁଛି ତାହା ପ୍ରଶାସନିକ କଳ ଏବଂ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ଚିନ୍ତା କରିବେ। ଏପଟେ ବର୍ଷକୁ ଥରେ ବର୍ଷା ମାସରେ ବର୍ଷା ପାଣି ମାଡିଆସିଲେ ସବୁ ସମାନ ହୋଇଯାଏ। କୋଉ ଘାଟରୁ କିଏ କେତେ ବାଳି ଉଠାଇଲା ତାର ଚିହ୍ନ ବର୍ଣ୍ଣ ବି ଜଣାପଡେ ନାହିଁ । କିଛି ଦିନ ପରେ ବର୍ଷା ଆସିବ ସେଥିପାଇଁ ଏବେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କିଏ କେତେ ବାଳି ଉଠାଇ ପାରିବ। କିଏ ଏଥିପାଇଁ ବାଳି ଘାଟରେ ଜେସିବି ମେସିନ ଲଗାଇଛି ତ କିଏ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବଡବଡ ମେସିନ ତଥାପି ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କୁ ଦେଖିଲେ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗର ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ମାନଙ୍କ ସହଭାଗିତାରେ ସବୁ ହେଉଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହୋଇ ପଡୁଛି । ସେଥିପାଇଁ ନିରୀକ୍ଷକ ମାନେ ଯେତିକି ଚଢଉ କରିବା କଥା କରୁନଥିବା ଓ ଜଦି ବି ଚଢଉ କଲେ ଘରତିଆରି ପାଇଁ କେହି ସ୍ଥାନିୟ ଟ୍ରାକ୍ଟର ବାଳା ମାନଙ୍କୁ ଧରି କିଛି ଫାଇନ କାଟି ନିଜ କାମ ସାରି ଦେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ହାତିକୁ ବାଡ ଡେଇଁବା ସୁଯୋଗ ଦେଇ ପିମ୍ପୁଡି କୁ ଅଟକାଇ ହାତ ଚିକ୍କଣ କରୁଥିବା ଲୋକେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁନେଇ ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ତହସିଲଦାର ଗୁଣମଣୀ ସୁନାନୀ ଙ୍କୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନେବାରୁ ମୁଁ ଆସିବା ପୁର୍ବରୁ ବର୍ଷକୁ ହାରାହାରି ୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହେଉଥିଲା ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ତହସିଲର ମୋର ତିନିବର୍ଷ ରହିବା ଭିତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବର୍ଷକୁ ପାଖାପାଖି ୨ କୋଟିର

ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହେଉଛି ଯାହାକି ପ୍ରଥମରୁ ୩ ଗୁଣା ଅଧିକ। ଏ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରେ ପାଖାପାଖି ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ମୁଁ ଆଦାୟ କରିଛି । ଆଗରୁ ଆମ ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆରଆଇ କମ ଥିଲେ ଏବେ ନୁଆ ଆରଆଇ ଆସିଛନ୍ତି ତେଣୁ ଆଗକୁ ଆହୁରି ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ବଢିବ ବୋଲି ମୋର ବିଶ୍ବାସ ଅଛି ବୋଳି ମତପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏ ଉପରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟିଦେଇ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କଲେ ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ଆହୁରୀ ବଢିବ ଏବଂ ସତ୍ଯାସତ୍ଯ ଜଣାପଡିବ ବୋଳି ଅଞ୍ଚଳ ବାସି ମତପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିନିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ନୂତନ କୋଠାଘର ଓ ମହାନଦୀ ବ୍ରିଜ ଆଲୋକିକରଣ ଓ ଉଦ୍ଘାଟିତ   17-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ଯୁଗ୍ମ ଜନଶୁଣାଣୀ ଶିବିର   17-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଣ୍ଟାମାଳ ଠାରେ ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   17-Aug-2022
  ରାଜ୍ୟ  
ଆଜାଦୀକା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ଯୋଗିନୀପିଠ ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ ରେ ଉଡିଲା ସୁଉଚ୍ଚ ଜାତୀୟ ପତାକା । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସତ୍ବେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ସାମିଲ ହେଲେ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପଂଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବାନ୍ଧପଡାରେ ୭୬ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ଯାଦବ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ୭୬ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜାତୀୟ ବନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲସ୍ତରୀୟ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା   16-Aug-2022
      ଦଶପୁର ରେ ମିଳିତ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳୀ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା: ଓଡିଶା ସରକାର ବିରୋଧରେ ଦୁର୍ବାର ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପୁଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବେଳେ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ କାର ଜବତ: ଚାଲାଣ କାରୀ ଚମ୍ପଟ ମାରିଲେ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ପ୍ରଦାନ ଦାବୀ ନେଇ ହଲଦି ରାଜରାସ୍ତା ଅବରୋଧ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଜାଦି ର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଦେଶକୁ ସ୍ୱାବିଲମ୍ବି ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବ: ଗଜାନନ୍   16-Aug-2022

You Might Also Like