-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Thursday 19th May 2022 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ବିବାହର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପ୍ରତାରଣା: ଶେଷରେ ଲୋଇସିଂହା ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ପୀଡିତା    (19-May-2022)       ||      ଠିକାଦାର ପଡା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ    (19-May-2022)       ||      ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କ ମୃତ ଶରୀର ଏକଶଙ୍ଖ ତଳୁ ଠାବ    (19-May-2022)       ||      ପାଟଣାଗଡ ବ୍ଲକ୍ ଜେଇ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଆଉ ଏକ ଦିଗର ସମ୍ଭାବନା ! କପାକ୍ଷେତ ନିକଟସ୍ଥ ଫାର୍ମପଣ୍ଡ୍ କାରଣ ନୁହେଁ ତ ?    (19-May-2022)       ||      ମେ ୨୭ ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିବ ପ୍ରେମ ଏଟିଏମ୍‌   (19-May-2022)       ||      ଶିକ୍ଷକ କ୍ଷୀର ସାଗର ଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ   (19-May-2022)       ||      ମାଟିଆଭଟା ଗାଁର ପୋଖରୀ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜ୍ଜନା ଓ ପଦ୍ମଫୁଲ ସଫା କଲେ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକ ଗୋଷ୍ଠୀ   (19-May-2022)       ||      ଆର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସପ୍ତାହରେ ବୌଦ୍ଧର ଐତିହାସିକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିବେଦନ    (19-May-2022)       ||      ବିନିକାରେ ମଡେଲ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ଆରମ୍ଭ   (19-May-2022)       ||      ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଲେଜ ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ବଣ୍ଟନ   (19-May-2022)       ||      ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ମହୁରୁଣ୍ଡି ଗାଁର ବିଦ୍ୟାଳୟ    (19-May-2022)       ||      କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଓଟିଟି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ରେ ନୂଆ ଓ୍ବେବ ସିରିଜ୍ "ସୁପାରୀ"   (19-May-2022)       ||      ରେଢ଼ାଖୋଲ ଜଂଗଲରୁ ରଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପୁରୀ ଗଲା କାଠ   (18-May-2022)       ||      ଆର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସପ୍ତାହରେ ବୌଦ୍ଧର ଐତିହାସିକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିବେଦନ    (18-May-2022)       ||      ଷୋହଳ ପ୍ରହରୀ ନାମ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ   (18-May-2022)       ||      ଭାରତୀୟ ପ୍ରବାସୀ ପରିଷଦ ସଂଘ ତରଫରୁ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଆୟୋଜନ   (18-May-2022)       ||      ଲୋଇସିଂହାରେ ଅର୍ଗସ ନ୍ୟୁଜ ର ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଦଘାଟିତ    (18-May-2022)       ||      ଜାତୀୟ କରାଟେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ବଲାଙ୍ଗିର ଦଳର ଗୋଆ ଗସ୍ତ   (18-May-2022)       ||      ରାମକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ଉତ୍ସବ   (18-May-2022)       ||      କୃଷକନେତା ଡ.ସୁଧିର ପରିଚ୍ଛାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ ସ୍ୱର୍ଗତ ପରିଚ୍ଛା ଜଣେ ସାହସୀ ଚାଷୀ ନେତା ଥିଲେ-ନରସିଂହ   (18-May-2022)       ||     

HOME   ଜିଲ୍ଲା

ରାଜେନ୍ଦ୍ରଡ୍ୟାମର ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ,ଯୁବନେତା ଅର୍କେଶଙ୍କ ପରିଦର୍ଶନ

14-May-2022



ବଲାଙ୍ଗୀର,(ପ୍ରେରଣା ଖବର)ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରର ଜଳକଷ୍ଟଦୂର କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ରାଜେନ୍ଦ୍ରଡ୍ୟାମର ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯିବ ବୋଲି ରାଜେନ୍ଦ୍ରଡ୍ୟାମକୁ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇ ବିଜେଡିର ଯୁବନେତା ଅର୍କେଶନାରାୟଣ ସିଂଦେଓ କହିଛନ୍ତି । ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଡ୍ୟାମର ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର ହେଲେ ବଲାଙ୍ଗୀରର ଜଳସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟତା ବଢିବ । ବଲାଙ୍ଗୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇପାରିବ । ଏପରିକି ଏହି ଡ୍ୟାମସହିତ ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରର କେତେକ ପୁସ୍କରୀଣିକୁ ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର କରାଗଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରର ଲୋକଙ୍କ ଜଳକଷ୍ଟ ଦୂର ହେବା ସହିତ ଏଠାରେ ବୋଟିଂର ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଜି ସେ ଏକ ପ୍ରତିନିଧିଦଳ ସହିତ ରାଜେନ୍ଦ୍ରଡ୍ୟାମକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହିତ ଡ୍ୟାମର ଉନ୍ନତିକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । 
 ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରରେ ଛୋଟବଡ ଅନେକ ବନ୍ଧ ଓ ପୁସ୍କରିଣୀ ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଯୋରନାଳରେ ରାଜେନ୍ଦ୍ରଡ୍ୟାମ ରହିଛି । ଶୈଳଶ୍ରୀ ପ୍ୟାଲେସ ପଛପଟେ ଥିବା ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଡ୍ୟାମକୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ନିକଟସ୍ଥ ବଣ୍ଡାପାହାଡରୁ ବାହାରିଥିବା ଝରଣାରେ ବର୍ଷାଜଳ ବହିଆସି ପ୍ରଥମେ ଗନ୍ଧରେଲ ଡ୍ୟାମ ଓ ସେଠାରୁ ଏଠାକୁ ଆସି ଏଠାରୁ ପୁଣି ଲକ୍ଷ୍ମୀଯୋରଦେଇ ବହିଯାଇଥାଏ । ୧୯୮୦ ମସିହା ବେଳକୁ ପାହାଡତଳେ ଗନ୍ଧରେଲ ଡ୍ୟାମ ଓ ଶୈଳଶ୍ରୀ ପ୍ୟାଲେସ ପଛପଟେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଯୋର ନାଳରେ ଡାଇଭରସନୱାଲ କରାଯାଇ ଜଳକୁ ଅଟକାଇ ରିଜର୍ଭ ରଖାଯାଇ ଏଠାରୁ କନ୍ଧପାଲି ଓ ତାଲପାଲିର ଜମିଗୁଡିକୁ ଜଳସେଚନ କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର ଅଭାବରୁ କାଳକ୍ରମେ ଏହି ଡ୍ୟାମ ତାର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ହରାଇଛି । ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଡ୍ୟାମର ରିଜର୍ଭର ଏରିଆ ପ୍ରାୟ ୬୦ଏକର ରହିଛି । ରାଜେନ୍ଦ୍ରପଡାଠାରୁ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସିଧା ରାଜେନ୍ଦ୍ରକଲେଜର ବାଡପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗିରହିଛି । ରାଜେନ୍ଦ୍ରଡ୍ୟାମର ପାଖରେ ବସିଥିବା ପଡାକୁ ରାଜେନ୍ଦ୍ରପଡା ଓ ଉପରପଡାକୁ ଡ୍ୟାମପଡା କୁହାଯାଉଛି । ଗତ ତିନିବର୍ଷ ତଳେ କ୍ଷୁଦ୍ରଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଡ୍ୟାମର ସ୍ଲୁଇସ ଓ ସରପ୍ଲସକୁ ମରାମତି କରାଯାଇ ସାମାନ୍ୟ ମାଟିଉନ୍ନତିକରଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଆଉ କୌଣସି ଉନ୍ନତିକରଣ କେବେ ମଧ୍ୟ ହୋଇନାହିଁ । ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଡ୍ୟାମକୁ ଲାଗିରହିଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟନଗରରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ଏକର ଜମିରେ ରାଜ୍ୟସରକାର ସାଇନ୍ସପାର୍କ ଓ ପ୍ଲାନେଟୋରିୟମ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ରାଜେନ୍ଦ୍ରଡ୍ୟାମର ଶେଷମୁଣ୍ଡର ପଶ୍ଚିମଦିଗଦେଇ ବଲାଙ୍ଗୀରର ରିଂରୋଡ କାମ ଚାଲିଛି । ଆଗକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ଲାନେଟୋରିୟମ ଓ ସାଇନ୍ସପାର୍କ ଦେଖିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିବ । ଏହା ସହିତ ରାଜେନ୍ଦ୍ରବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଏହା ଲାଗିକି ରହିଥିବାରୁ ଏହାର ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର କରି ଜଳସଂରକ୍ଷଣ କରି ବୋଟିଂର ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଉଛି । 


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିବାହର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପ୍ରତାରଣା: ଶେଷରେ ଲୋଇସିଂହା ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ପୀଡିତା   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଠିକାଦାର ପଡା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କ ମୃତ ଶରୀର ଏକଶଙ୍ଖ ତଳୁ ଠାବ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପାଟଣାଗଡ ବ୍ଲକ୍ ଜେଇ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଆଉ ଏକ ଦିଗର ସମ୍ଭାବନା ! କପାକ୍ଷେତ ନିକଟସ୍ଥ ଫାର୍ମପଣ୍ଡ୍ କାରଣ ନୁହେଁ ତ ?   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ମେ ୨୭ ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିବ ପ୍ରେମ ଏଟିଏମ୍‌   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଶିକ୍ଷକ କ୍ଷୀର ସାଗର ଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ମାଟିଆଭଟା ଗାଁର ପୋଖରୀ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜ୍ଜନା ଓ ପଦ୍ମଫୁଲ ସଫା କଲେ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକ ଗୋଷ୍ଠୀ   19-May-2022
  ରାଜ୍ୟ  
ଆର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସପ୍ତାହରେ ବୌଦ୍ଧର ଐତିହାସିକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିବେଦନ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିନିକାରେ ମଡେଲ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ଆରମ୍ଭ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଲେଜ ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ବଣ୍ଟନ   19-May-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ମହୁରୁଣ୍ଡି ଗାଁର ବିଦ୍ୟାଳୟ   19-May-2022
  ମନୋରଞ୍ଜନ  
କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଓଟିଟି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ରେ ନୂଆ ଓ୍ବେବ ସିରିଜ୍ "ସୁପାରୀ"   19-May-2022

You Might Also Like