-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Tuesday 7th February 2023 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ବିଶ୍ଵକପ ହକିରେ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର କୃତୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ   (07-Feb-2023)       ||      ଯୁବକ ମିଛ ଅପହରଣର ନାଟକ ଭିଆଇ ଜେଲ ଗଲା ମିଛରେ ୩ ଲକ୍ଷ ର ମୁଣ୍ଡଜାମିନ ରଚିଥିଲା ଯୁବକ   (07-Feb-2023)       ||      ସାଲେଭଟା ଜେ. ଏନ. ଏମ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ   (06-Feb-2023)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଜନ-ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣୀ କାର୍ଯକ୍ରମ  ।   (06-Feb-2023)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷି ଓ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମେଳା ଉଦଯାପିତ –ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବ୍ୟବହାର କରି ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵାରୋପ ।    (06-Feb-2023)       ||      ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର : ବିଭିନ୍ନ ୧୫ ଗୋଟି ଅଭିଯୋଗ ଦରଖାସ୍ତ ଗ୍ରହଣ   (07-Feb-2023)       ||      ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ରେ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ , ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସମସ୍ତ ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ   (06-Feb-2023)       ||      ଦୁଇ ଦିନିଆଁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଚେସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଭରସୁଜା ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ, ଚମ୍ପିୟାନ ହେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ର ଦାଶରଥି ସାହୁ   (06-Feb-2023)       ||      ରାଣୀସର୍ଡା ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମା ମାହେଶ୍ବରୀଙ୍କ ନୂତନ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ମହୋତ୍ସବ ଉଦଯାପିତ    (06-Feb-2023)       ||      5T ସଚିନ ଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କଲେ ଏସ୍ ୟୁ ଜେ କୋରାପୁଟ ଶାଖାର କର୍ମକର୍ତ୍ତା    (06-Feb-2023)       ||      ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡିର ସାଂଗଠନିକ ବୈଠକ    (05-Feb-2023)       ||      ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମନହୀରା ପଞ୍ଚାୟତ ଗସ୍ତ କଲେ ନରସିଂହ, ଆବାସ ଯୋଜନା କେଳେଙ୍କାରି ଉଭୟ ସରକାରଙ୍କ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡଯନ୍ତ୍ର- ନରସିଂହ   (05-Feb-2023)       ||      ଆଡିଏ ରୟାଲ ପକ୍ଷରୁ କର୍କଟ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ    (05-Feb-2023)       ||        ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି କୋଶଲ ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘର ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକ ମହୋତ୍ସବ,  ଗଣମାଧ୍ୟମ ହିଁ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଭାଜନ- ଅତିଥି ବୃନ୍ଦ   (05-Feb-2023)       ||      ଚଳିତ ବର୍ଷ ବୌଦ୍ଧ ଜ଼ିଲ୍ଲା ର ୭୬ ହାଇସ୍କୁଲରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୬୫୯୪ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ      (05-Feb-2023)       ||      ବୋର୍ଡର କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଉଦଯାପିତ, ଚଞ୍ଚରା ଭାଡି ଚମ୍ପିୟାନ ।   (05-Feb-2023)       ||      ସନ୍ଥ ଶିରୋମଣି ଗୁରୁ ରବି ଦାସ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ   (05-Feb-2023)       ||      ତୃତୀୟ  ଦିନରେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷି ଓ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମେଳା- କୃଷି ସଂବନ୍ଧୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର    (05-Feb-2023)       ||      ଇମ୍ପରିୟଲ କଲେଜରେ ଏନସିିସିର ଶାଖା ଉଦଘାଟିତ   (05-Feb-2023)       ||      ଜୁନିଅର ରେଡକ୍ରସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କ୍ରିୟାଶୀଳ   (05-Feb-2023)       ||     

HOME   ଜୀବନଶୈଳୀ

କଳା, ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରାର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ସହ ତାକୁ ବଞ୍ଚେଇ ରଖିବାର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିବି : ମମତା

01-Mar-2022



ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ କଳାକାର ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ବଣମଲ୍ଲି ହୋଇ ଶେଷରେ ଝଡି ଯାଉଛନ୍ତି  ସେମାନେ । ବଣମଲ୍ଲୀର ବାସ୍ନାକୁ ଲୋକେ ଆଘ୍ରାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ବଲାଙ୍ଗୀର ସମ୍ବାଦପତ୍ରର ଏ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ...(ଉପସ୍ଥାପନା ପଦ୍ମପୁର ପ୍ରତିନିଧି ନିରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠୀ) 


ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ପଦ୍ମପୁର ନିକଟସ୍ଥ  ଲମ୍ବରଜୁନା ଗ୍ରାମର ଝିଅ ମମତା ବରିହାଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ଏକ ନିରୋଳା ମୂହୁର୍ତ୍ତ


ପ୍ରଶ୍ନ-ଆପଣ ଙ୍କ ପରିଚୟ ?
ମମତା-ମୋ ପରିଚୟ ମୁଁ ମମତା ବରିହା, ଗ୍ରାମ-ଲମ୍ବରଯୁନା ଥାନା-ପଦ୍ମପୁର ଜିଲ୍ଲା-ବରଗଡ ର ବାସିନ୍ଦା
ପ୍ରଶ୍ନ-ଆପଣ କେବେଠାରୁ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି ?
ମମତା-ମୋତେ ଯେତେବେଳେ ୭ ବର୍ଷ ହେଉଥିଲା, ମୁଁ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲି ସେଇଦିନଠାରୁ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଛି
ପ୍ରଶ୍ନ-ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ନୃତ୍ୟ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟକୁ କାହିଁକି ଆପଣ ପସନ୍ଦ କଲେ ?
ମମତା-କାରଣ ଆମର ମାତୃଭାଷା ଓଡ଼ିଆ ହେଲେ ମଧ୍ୟ, ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷା ହେଉଛି ସମ୍ବଲପୁରୀ/କୋଶଲୀ । ଏହା ହେଉଛି ଆମର ମୂଳଭାଷା l ଛୋଟ ସମୟରୁ ହିଁ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଲୋକଗୀତ, ଲୋକନୃତ୍ୟ ସହିତ ଓତଃପ୍ରୋତଭାବେ ପରିଚିତ ଏବଂ ଏଥିରେ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମଧୁରତା ଭରି ରହିଛି 
ପ୍ରଶ୍ନ: ଆପଣ ଏହି ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରି କେଉଁ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ପୁରସ୍କୃତ/ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି ?
ମମତା-ନୂଆଖାଇ ଭେଟଘାଟ (୨୦୧୨)-କଲିକତା, ରାଜ୍ୟପାଳ ଟ୍ରଫି (୨୦୧୬)ବରଗଡ, ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୋକନୃତ୍ୟ(୨୦୧୬)- ଭୂବନେଶ୍ୱର, ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଲୋକନୃତ୍ୟ (୨୦୧୭)-ବରଗଡ଼, ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଗାଇସିଲେଟ (୨୦୧୪, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ୱେଷଣ ବୃତ୍ତି (୨୦୧୪), ଜାତୀୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବ,ନୂଆଁଦିଲ୍ଲୀ (୨୦୧୭ ଓ ୨୦୧୮)
ପ୍ରଶ୍ନ: ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଲେ କିଏ ?
ମମତା- ଆମ ପରିବାର ହେଉଛି ଏକ କଳାକାର ପରିବାର ।ଅଜା ଜଣେ ମୃଦଙ୍ଗ ବାଦକ,ବାପା ମାଧବ ବରିହା, ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷକ ମୋ ମା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭଉଣୀ ମାନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରେରଣା ପାଇଛି । ପରେ ନୃତ୍ୟ ଗୁରୁଶ୍ରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ଏବଂ ଗୁରୁଶ୍ରୀ ଲାଦୁ ମହାନନ୍ଦଙ୍କ ଠାରୁ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା କରି ଆସୁଅଛି । ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ମୋର ଦିଗଦର୍ଶକ ‌। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ଉତ୍କଳ ସଙ୍ଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଭୂବନେଶ୍ବର ଠାରେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ବିଭାଗରେ ଗୁରୁଶ୍ରୀ ଲିଙ୍ଗରାଜ ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ଗୁରୁଶ୍ରୀ ପଙ୍କଜ କୁମାର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ତତ୍ବାବଧାନରେ ଅଧ୍ୟୟନରତ
ପ୍ରଶ୍ନ: ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା କରିବା ସକାଶେ କାହିଁକି ପସନ୍ଦ କଲେ ?
ମମତା-ଯେହେତୁ ଓଡ଼ିଶୀ ହେଉଛି ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ, ଏହାରି ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକନୃତ୍ୟକୁ ଚିହ୍ନିବା ସହଜ ହୋଇଥାଏ । ତାଛଡା ଜଣେ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଉଭୟ ପାଠ ଓ କଳାକୁ ଏକା ସାଥିରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ହାସଲ କରିଥାଏ 

ପ୍ରଶ୍ନ-ଲୋକନୃତ୍ୟ ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି'କି ?
ମମତା-ହଁ ରହିଛି । ଲୋକନୃତ୍ୟ ରେ କୈାଣସି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ନିୟମ ନାହିଁ କେବଳ ଋଚି ଅନୁଯାୟୀ ଏବଂ ଧର୍ମୀୟ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିଥାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ରେ ଶାସ୍ତ୍ରାନୁମୋଦିତ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥାଏ ।
ପ୍ରଶ୍ନ-ଦୂରଦର୍ଶନ ରେ କେବେ ଆପଣଙ୍କ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ ହୋଇଛି କି ?
ମମତା-ହଁ ସାର ହୋଇଛି ।ଇଟିକିଲି ମିଟିକିଲି-(୨୦୧୧),ନୂପୁର-(୨୦୧୮),ସି.ସି.ଆର.ଟି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  ପକ୍ଷରୁ ରାଜଘାଟ ଠାରେ ଗାନ୍ଧିଜୀ ଙ୍କ ୩୯ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ।
ପ୍ରଶ୍ନ-ଯଦି ଜଣେ ଝିଅ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରେ, ତେବେ ସମାଜ ତାକୁ କି ପ୍ରକାର ନଜର ଦେଖେ ?
ମମତା-ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ର ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ବୁଝିଥାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମାନସିକ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସହରାଞ୍ଚଳ ରେ ଏପରି ଘଟି ନ ଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ କିନ୍ତୁ ସଂଗୀତ, ନୃତ୍ୟ,ବାଦ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି ।
ପ୍ରଶ୍ନ-ନୃତ୍ୟକଳା କୁ ନେଇ ଭବିଷ୍ୟତ ରେ ଆପଣ କ'ଣ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି 
ମମତା-ଏହି ନୃତ୍ୟକଳା ଅଧ୍ୟୟନ କରି କଳାବିଭାଗରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବି ଏବଂ କଳା ସଂସ୍କୃତି ପରମ୍ପରା ର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ସହ ତାକୁ ବଞ୍ଚେଇ ରଖିବାର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିବି ।


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ବିଶ୍ଵକପ ହକିରେ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର କୃତୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ   07-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଯୁବକ ମିଛ ଅପହରଣର ନାଟକ ଭିଆଇ ଜେଲ ଗଲା ମିଛରେ ୩ ଲକ୍ଷ ର ମୁଣ୍ଡଜାମିନ ରଚିଥିଲା ଯୁବକ   07-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ସାଲେଭଟା ଜେ. ଏନ. ଏମ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଜନ-ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣୀ କାର୍ଯକ୍ରମ  ।   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷି ଓ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମେଳା ଉଦଯାପିତ –ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବ୍ୟବହାର କରି ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵାରୋପ ।    06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର : ବିଭିନ୍ନ ୧୫ ଗୋଟି ଅଭିଯୋଗ ଦରଖାସ୍ତ ଗ୍ରହଣ   07-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ରେ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ , ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସମସ୍ତ ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଦୁଇ ଦିନିଆଁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଚେସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଭରସୁଜା ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ, ଚମ୍ପିୟାନ ହେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ର ଦାଶରଥି ସାହୁ   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ରାଣୀସର୍ଡା ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମା ମାହେଶ୍ବରୀଙ୍କ ନୂତନ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ମହୋତ୍ସବ ଉଦଯାପିତ    06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
5T ସଚିନ ଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କଲେ ଏସ୍ ୟୁ ଜେ କୋରାପୁଟ ଶାଖାର କର୍ମକର୍ତ୍ତା   06-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡିର ସାଂଗଠନିକ ବୈଠକ   05-Feb-2023
  ଜିଲ୍ଲା  
ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମନହୀରା ପଞ୍ଚାୟତ ଗସ୍ତ କଲେ ନରସିଂହ, ଆବାସ ଯୋଜନା କେଳେଙ୍କାରି ଉଭୟ ସରକାରଙ୍କ ସୁଚିନ୍ତିତ ଷଡଯନ୍ତ୍ର- ନରସିଂହ   05-Feb-2023

You Might Also Like

                           
  ଜୀବନଶୈଳୀ  

ସାଇକେଲ ଏକ ପରିଚୟ