ପଦ୍ମପୁର/ବିଜେପୁର: ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାମାନେ ପ୍ରଣୟନ କରୁଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଚାଷୀମାନେ ବିଶେଷ ଲାଭବାନ ହେବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି.ଏଭଳି ଯୋଜନା ମାନଙ୍କର ଲାଭ ଉଠେଇ ଅନେକ ଯୁବ ଚାଷୀମାନେ ଚାଷକାମ କରିବା ସହ ନିଜେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହେବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି ମଧ୍ୟ କରି ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି.

  ଏଭଳି ଏକ ଯୁବଚାଷୀ ହେଉଛନ୍ତି ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଯୋଖିପାଲି ଗ୍ରାମର ସୁବ୍ରତ ସାହୁ ଯିଏ ଚାଷ ପାଇଁ ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ସାଜିଛନ୍ତି.ତାଙ୍କର ଶୈକ୍ଷିକ ଯୋଗ୍ୟତା ସ୍ନାତକ. ପୂର୍ବରୁ ସେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେକ୍ଟରରେ କାମ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଚାଷ କାମ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ଯୋଗୁଁ ଚାଷକୁ ବୃତ୍ତି କରିଛନ୍ତି.୨୦୧୮ ମସିହାରୁ ନିଜର ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପ୍ରଥମେ ଏକ ମତ୍ସ୍ୟ ପୋଖରୀ ଖନନ କରି ମାଛ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରହିଥିଲା.ପରେ ଉଦ୍ୟାନ

"/>

-+91-9937148622 |

prerana_bgr@rediffmail.com |

  Wednesday 17th August 2022 |

| | | |

R.N.I. Regd No. ODIODI/2010/46693

Breaking News

ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ଯୁଗ୍ମ ଜନଶୁଣାଣୀ ଶିବିର   (17-Aug-2022)       ||      ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଣ୍ଟାମାଳ ଠାରେ ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ    (17-Aug-2022)       ||      ଆଜାଦୀକା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ଯୋଗିନୀପିଠ ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ ରେ ଉଡିଲା ସୁଉଚ୍ଚ ଜାତୀୟ ପତାକା । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସତ୍ବେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ସାମିଲ ହେଲେ   (16-Aug-2022)       ||      ପଂଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବାନ୍ଧପଡାରେ ୭୬ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ   (16-Aug-2022)       ||      ବଲାଙ୍ଗିର ଯାଦବ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ୭୬ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ   (16-Aug-2022)       ||      ଜାତୀୟ ବନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲସ୍ତରୀୟ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା   (16-Aug-2022)       ||            ଦଶପୁର ରେ ମିଳିତ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   (16-Aug-2022)       ||      କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳୀ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା: ଓଡିଶା ସରକାର ବିରୋଧରେ ଦୁର୍ବାର ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବ    (16-Aug-2022)       ||      ପୁଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବେଳେ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ କାର ଜବତ: ଚାଲାଣ କାରୀ ଚମ୍ପଟ ମାରିଲେ   (16-Aug-2022)       ||      ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ପ୍ରଦାନ ଦାବୀ ନେଇ ହଲଦି ରାଜରାସ୍ତା ଅବରୋଧ   (16-Aug-2022)       ||      ଆଜାଦି ର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଦେଶକୁ ସ୍ୱାବିଲମ୍ବି ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବ: ଗଜାନନ୍   (16-Aug-2022)       ||      କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି କାମ କରୁଛନ୍ତି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଜୁ ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରର କର୍ମଚାରୀ    (16-Aug-2022)       ||      ୨୮୦ ବୋତଳ କପସିରଫ ଓ ୨୦ ଳିଟର ଦେଶିମଦ ଜଵତ ସହ ଦୁଇ ଗିରଫ   (16-Aug-2022)       ||      ବିଙ୍ଗ ହ୍ୟୁମାନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ର ତୀରଙ୍ଗା ଶୋଭାଯାତ୍ରା   (16-Aug-2022)       ||      ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ରେ ରିଲିଜ୍ ହେବ ନୂଆଁ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା ମହର୍ଷି    (16-Aug-2022)       ||      ରେଢ଼ାଖୋଲ ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରରେ ଆରିୟନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ରକ୍ତ ଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ    (16-Aug-2022)       ||      ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶାତ୍ମବୋଧକ କବିତା ପାଠ    (16-Aug-2022)       ||      ଅଭିନଵ ଢଙ୍ଗରେ ଗାନ୍ଧୀ ଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କି ଉତ୍ସବ ମନଇଲେ ସୋନପୁର ଆର୍ଟ ଏଣ୍ଡ କ୍ରାଫ୍ଟ ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ   (16-Aug-2022)       ||      ପ୍ରଜାପିତା ବ୍ରହ୍ମକୁମାରୀ ଈଶ୍ୱରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ "ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ" ଏବଂ "ରକ୍ଷ୍ୟା ବନ୍ଧନ" ପାଳିତ   (16-Aug-2022)       ||      ମା’ ଆଗରେ ପୁଅଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାରେ ହାଣି ହତ୍ୟା, ଅଶାନ୍ତ ବଲାଙ୍ଗିର ଭୀମଭୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସର    (16-Aug-2022)       ||     

HOME   ଜିଲ୍ଲା

ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ମିଶ୍ରିତ ଚାଷକରି ଲାଭବାନ ହେଉଛନ୍ତି ସୁବ୍ରତ: ୫ ପରିବାରକୁ ମିଳୁଛି ରୋଜଗାର, ରାହା ଦେଖାଇଲା ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା

20-Dec-2021



ପଦ୍ମପୁର/ବିଜେପୁର: ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାମାନେ ପ୍ରଣୟନ କରୁଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଚାଷୀମାନେ ବିଶେଷ ଲାଭବାନ ହେବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି.ଏଭଳି ଯୋଜନା ମାନଙ୍କର ଲାଭ ଉଠେଇ ଅନେକ ଯୁବ ଚାଷୀମାନେ ଚାଷକାମ କରିବା ସହ ନିଜେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହେବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି ମଧ୍ୟ କରି ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି.

  ଏଭଳି ଏକ ଯୁବଚାଷୀ ହେଉଛନ୍ତି ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଯୋଖିପାଲି ଗ୍ରାମର ସୁବ୍ରତ ସାହୁ ଯିଏ ଚାଷ ପାଇଁ ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ସାଜିଛନ୍ତି.ତାଙ୍କର ଶୈକ୍ଷିକ ଯୋଗ୍ୟତା ସ୍ନାତକ. ପୂର୍ବରୁ ସେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେକ୍ଟରରେ କାମ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଚାଷ କାମ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ଯୋଗୁଁ ଚାଷକୁ ବୃତ୍ତି କରିଛନ୍ତି.୨୦୧୮ ମସିହାରୁ ନିଜର ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପ୍ରଥମେ ଏକ ମତ୍ସ୍ୟ ପୋଖରୀ ଖନନ କରି ମାଛ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରହିଥିଲା.ପରେ ଉଦ୍ୟାନ

କୃଷି ବିଭାଗକୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଯୋଗୁଁ  ସେମାନେ ସୁବ୍ରତଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହ ଗୋଟିଏ ହେକ୍ଟର କଦଳୀ ଚାଷ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ହେକ୍ଟର ଆମ୍ବ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗେଇ ଦେଇଥିଲେ. ଏହାପରେ ସୁବ୍ରତ ପଛକୁ ଫେରିନଥିଲେ.୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ମିଶ୍ରିତ ଚାଷରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୮ ରୁ ୧୦ ଏକର ଚାଷ କରିଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ୫ ଟି ପରିବାର ସ୍ଥାୟୀ ରୋଜଗାର ଯୋଗେଇଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ସୁବ୍ରତ. ରୋଜଗାର ପାଉଥିବା କୃଷି ଶ୍ରମିକ ମାନେ ମଧ୍ୟ ସୁବ୍ରତଙ୍କ ପ୍ରସଂସାରେ ଶତମୁଖ ଅଛନ୍ତି.ଏହି ଚାଷରୁ ବାର୍ଷିକ ୮ ଲକ୍ଷ ରୋଜଗାର ହେଉଥିବା କହିଛନ୍ତି ସୁବ୍ରତ. ଅଗାମୀ ଦିନରେ ଆହୁରି ଚାଷକରିବା ମନସ୍ତ କରିଥିବା ସୁବ୍ରତ କୁହନ୍ତି ଯେ ଆମ ବିଜେପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ନ ଥିବାରୁ କଞ୍ଚା ପନିପରିବା ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି, ଯଦି ସରକାର ବିଜେପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତେ ତେବେ ଚାଷୀକୁଳ ବିଶେଷ ଭାବେ ଉପକୃତ ହୁଅନ୍ତେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସରକାରୀ ତଥା ପ୍ରଶାସନିକ ଇଛାଶକ୍ତିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହୁଛି.ଚାକିରୀ ଅନ୍ବେଷଣରେ ଘରେ ବସି ବେକାରୀ ଥିବା ଯୁବକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବ୍ରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ସାଜିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରି ଅନେକ ଯୁବବର୍ଗ ଚାଷପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା.


News Comment




Photo in News

Advertisment
Lastest News
  ଜିଲ୍ଲା  
ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ଯୁଗ୍ମ ଜନଶୁଣାଣୀ ଶିବିର   17-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଣ୍ଟାମାଳ ଠାରେ ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ   17-Aug-2022
  ରାଜ୍ୟ  
ଆଜାଦୀକା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ଯୋଗିନୀପିଠ ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲ ରେ ଉଡିଲା ସୁଉଚ୍ଚ ଜାତୀୟ ପତାକା । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସତ୍ବେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ସାମିଲ ହେଲେ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପଂଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବାନ୍ଧପଡାରେ ୭୬ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ବଲାଙ୍ଗିର ଯାଦବ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ୭୬ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଜାତୀୟ ବନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲସ୍ତରୀୟ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା   16-Aug-2022
      ଦଶପୁର ରେ ମିଳିତ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳୀ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା: ଓଡିଶା ସରକାର ବିରୋଧରେ ଦୁର୍ବାର ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ପୁଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବେଳେ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ କାର ଜବତ: ଚାଲାଣ କାରୀ ଚମ୍ପଟ ମାରିଲେ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ପ୍ରଦାନ ଦାବୀ ନେଇ ହଲଦି ରାଜରାସ୍ତା ଅବରୋଧ   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
ଆଜାଦି ର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଦେଶକୁ ସ୍ୱାବିଲମ୍ବି ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବ: ଗଜାନନ୍   16-Aug-2022
  ଜିଲ୍ଲା  
କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି କାମ କରୁଛନ୍ତି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଜୁ ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରର କର୍ମଚାରୀ   16-Aug-2022

You Might Also Like